LSMU tarptautinio HORIZON projekto ONCOSCREEN susitikimas Kaune – siekiama proveržio storosios žarnos vėžio diagnostikoje

2025 m. gegužės 19–22 d. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vyko tarptautinio mokslinio projekto ONCOSCREEN antroji plenarinė sesija. Keturių dienų susitikimas, sutelkęs ekspertus iš visos Europos, skirtas pažangių, tikslių ir prieinamų storosios žarnos vėžio patikros sprendimų kūrimui bei jų integracijai į nacionalines sveikatos strategijas.
Projektui Lietuvoje vadovauja prof. Juozas Kupčinskas, LSMU Gastroenterologijos klinikos gydytojas ir mokslininkas. Už klinikinę tyrimų dalį atsakingas gyd. Dr. Egidijus Morkūnas, gastroenterologas, o gyvųjų laboratorijų įgyvendinimą koordinuoja Irina Kolomiiets.
Daugiasluoksnis susitikimo turinys
Pirmosiomis plenarinio susitikimo dienomis buvo aptarti esminiai darbo paketai (WP), apimantys Klinikinių tyrimų eigą, rizikos vertinimą ir dirbtinio intelekto taikymą, naujų diagnostinių įrankių vystymą, duomenų valdymą, etinius bei teisinius aspektus, sklaidos, poveikio ir naudotojų įtraukimo strategijas, praktiniai seminarai bei dirbtuvės klinikams, pacientams ir politikos formuotojams.
POLA pacientų dalyvavimas – vertingas ryšys su realybe
Trečiąją dieną (gegužės 21 d.) ypatingą reikšmę turėjo pacientų įtraukimas į įrankių testavimą. Į gyvąsias laboratorijas buvo pakviesti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) atstovai bei pacientai, kurie išbandė ONCOSCREEN platformos įrankius, o jų pateiktas grįžtamasis ryšys tapo neįkainojama įžvalga tobulinant sprendimus.

Ketvirtoji diena – politinių sprendimų, tvarumo ir partnerystės analizė
Gegužės 22 d. dedikuota “ONCOLOGICAL Living Lab” dienai – tarpdalykinėms diskusijoms tarp akademikų, sveikatos politikos formuotojų, pacientų atstovų ir privataus sektoriaus. Ši diena apėmė keturias itin aktualias temas:
- Klinikinių gairių ir tyrimų prioritetų analizė
Moderuojant gyd. Egidijui Morkūnui ir dalyvaujant prof. Rasai Jančauskienei bei kitų ES institucijų atstovams, buvo aptarta, kaip Europoje kuriamos storosios žarnos vėžio gairės, kokie tyrimų spragos ir kaip pacientų poreikiai turėtų jas formuoti. - Viešojo ir privataus sektoriaus finansavimo modeliai
Kartu su AXA, EY, LSMU ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos atstovais diskutuota apie tai, kaip tvariai organizuoti nacionalinius patikros programas. Analizuoti esami bendradarbiavimo modeliai, rizikos valdymas ir strateginis finansinis planavimas. - Pacientų organizacijų įtraukimas
POLA prezidentas Šarūnas Narbutas moderavo diskusiją apie tai, kaip pacientų balsas gali formuoti patikros programas, komunikacijos kampanijas ir sveikatos politiką. Pateikti sėkmingi bendradarbiavimo pavyzdžiai tarp pacientų bendruomenių ir sveikatos institucijų. - Nacionalinės vėžio prevencijos politikos analizė
Dalyvaujant Lietuvos ir Graikijos sveikatos ministerijų atstovams, aptarti duomenų rinkimo mechanizmai, elgsenos įžvalgos, komunikacijos strategijos bei siūlymai dėl politikos tobulinimo. Akcentuotos praktinės kliūtys ir gerosios praktikos skirtingose ES šalyse.
LSMU vaidmuo projekte – ne tik mokslo, bet ir pokyčių iniciatoriaus
LSMU, būdamas svarbus partneris, užtikrina projekto gyvavimą nuo klinikinių sprendimų iki socialinio poveikio. Universitetas ne tik reprezentuoja Lietuvą tarptautiniame kontekste, bet ir tampa vienu iš inovatyviausių centrų onkologinių sprendimų integravime į praktinę sveikatos sistemą.