Pacientų, sergančiųjų išemine širdies liga ir esančių kardiologinės reabilitacijos programoje, motyvacijos ir protinio nuovargio ryšys su kognityvinėmis funkcijomis
Author | Affiliation |
---|---|
Date |
---|
2014 |
Bibliogr.: p. 17-18
Santraukų recenzentai: Aurelijus Veryga, Danutė Gailienė, Dalia Nasvytienė, Auksė Endriulaitienė, Mindaugas Rugevičius, Rosita Lekavičienė, Alfonsas Laurinavičius, Evaldas Kazlauskas, Virginija Adomaitienė.
Įvadas. Tyrimai parodė, kad psichologinis distresas, kaip nerimas ir depresija, yra susiję su pacientų sergančių išemine širdies liga (IŠL) nuovargiu [1]. Nuovargio ir kognityvinių funkcijų ryšys dar nebuvo išsamiai tyrinėtas. Metodai. Tyrime, kuris truko 5 metus, dalyvavo 722 pacientai, sergantys IŠL (529 vyrai (73 proc.)), amžiaus vidurkis – 58 metai (SD=9)). Kognityvinės funkcijos buvo matuojamos naudojant Taškų jungimo testą (angl. Trail Making Test) vertinantį objektų paieškos greitį, psichikos lankstumą ir vykdomąją kontrolę; taip pat Skaičių simbolių testą (angl. Digit Symbol Test) ir Skaičių pakartojimo testą (angl. Digit Span Test) iš Wechsler‘io suaugusiųjų intelekto skalės (angl. Wechsler Adult Intelligence Scale), vertinančius atitinkamai psichomotorinį atlikimą, atsitiktinį išmokimą, užduoties atlikimo laiką, mechaninės ir operacinės atminties apimtį. Tyrime naudoti socio-demografiniai (lytis, amžius, išsilavinimas) ir klinikiniai (funkcinė būklė pagal NYHA funkcinę klasę, kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija (IF)) duomenys. Naudojant daugiadimensinį nuovargio inventorių (MFI-20), įvertintas IŠL pacientų subjektyvus motyvacijos lygis ir protinis nuovargis. Pacientai buvo priskirti prastesnių kognityvinių funkcijų, didesnio nuovargio grupei jei jie pateko į 25-tą tyrimo populiacijos procentilį, remiantis kognityvinių testų ir nuovargio inventoriaus duomenimis. Daugiamatė logistinė regresija buvo naudota įvertinti motyvacijos ir protinio nuovargio ryšį su IŠL pacientų kognityvinėms funkcijoms. Rezultatai. Atlikus daugiamatės logistinės regresijos analizę, kontroliuojant lyties, amžiaus, išsilavinimo, NYHA funkcinės klasės ir IF parametrus, nustatyta, kad sumažėjusi motyvacija didina tikimybę lėčiau atlikti testą (ŠS=1,56, 95 proc. PI=1,05-2,32), o protinis nuovargis didina tikimybę prastesniam atsitik[...].