LSMU Anesteziologijos klinikai trečią kartą suteikta tarptautinė ESAIC akreditacija
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos fakulteto Anesteziologijos klinikai suteikta tarptautinė Europos anestezijos ir intensyviosios terapijos asociacijos (ESAIC) akreditacija. Tai vienintelis atvejis Baltijos šalyse, kai anesteziologijos-reanimatologijos rezidentūros bazė griežtus ESAIC reikalavimus sėkmingai išpildo trečią kartą iš eilės.
Prestižas ne tik klinikai, bet ir pačiai specialybei
ESAIC – pirmaujanti Europos anestezijos, intensyviosios terapijos, skausmo ir perioperacinės medicinos draugija, greta kitų veiklų siekianti tobulinti anestezijos mokymą Europoje užtikrinant, kad akredituoti centrai atitiktų kokybiškam mokymui būtinas sąlygas. LSMU MA Medicinos fakulteto ir Universiteto ligoninės Anesteziologijos klinika po pirmo vertinimo pateko tarp 16-kos Europoje veikiančių ESAIC akredituotų anesteziologijos rezidentūros bazių.
ESAIC auditų metu vertinama rezidentūros bazių infrastruktūra, mokymo struktūra, pedagoginio personalo lygis ir dalyvavimas, pusiausvyra tarp klinikinio mokymo ir didaktinio dėstymo bei galimybė vykdyti mokslinius tyrimus. Vertintojai aplanko vieną skyrių arba ligoninių, kurios laikomos mokomąja baze, galinčia teikti visas klinikines paslaugas, reikalingas visapusiam anesteziologų rengimui, grupę.
Patikrinimo metu dėmesys skiriamas ne tik klinikos kaip mokymo centro struktūrai, bet ypač rezidentūros studijų procesui. Struktūra apima išteklius – medicinos personalą, patalpas, biblioteką, techninę įrangą, galimybę naudotis medicinos paslaugomis ir mokslinių tyrimų bei plėtros galimybes. Studijų procesas apima studijų klimatą ir esamų mokymo išteklių naudojimą – tikrinama, ar yra studijų vadovas, ar parengtos mokymo programos bei taikomos gairės, kaip organizuojamas profesinis orientavimas ir ar vyresnieji gydytojai aktyviai domisi jaunesniųjų kolegų rengimu.
Pirmą kartą Medicinos fakulteto Anesteziologijos klinikos padalinys akredituotas 2014 metais. LSMU Medicinos fakulteto dekanas, klinikos vadovas prof. dr. Andrius Macas pasakoja, kad vertinimo procesas trunka beveik metus.
„Procesas užtrunka, tačiau verta, nes įgijus tokią akreditaciją anesteziologijos rezidentūros bazė tampa gerai matoma Europoje. Akredituota bazė veikia kaip kompetencijų tobulinimo centras – į ją atvykti stažuotis gali rezidentai iš bet kurios pasaulio šalies. Tam yra skiriamas finansavimas. Tarptautiškumo prasme ne tik Universitetui, klinikai, bet ir pačiai specialybei tai yra prestižo reikalas. Lietuvoje nėra kitos bazės, kuri turėtų tokį statusą“, – sakė dekanas ir pridūrė, kad po kiekvienos akreditacijos reikalavimai auga, tad kaskart ją įgyti tampa vis sudėtingiau.
Išskirtinį dėmesį skyrė rezidentų gerovei
Medicinos fakulteto dekano teigimu, šiemet auditoriai vertino Anesteziologijos klinikoje įdiegtus procesus, jų išpildymą bei kokybę.
„Buvo vertinama, ar vykdomi prisiimti ir patvirtinti įsipareigojimai, ar priimtų tvarkų tikrai laikomasi. Taigi galima teigti, kad buvo vertinama kasdienybė – ne baldai, ne įranga ar operacinės. Kadangi tai rezidentūros bazė, didelis dėmesys skirtas būsimų gydytojų gerbūviui. Mūsų klinikoje nemažai rezidentų, mes jais labai tikime ir leidžiame jiems veikti, nes jie patys nori veikti. Tačiau kai rezidentas veiklus ir gerai dirba, atsiranda rizika jį per daug užkrauti. Tad vertintojai analizavo, ar jie dirba pagal darbo valandas, ar turi poilsio rėžimą, ar tinkamai prižiūrimas jų darbas, ar pamainos pabaigoje jiems suteikiama konsultacija bei grįžtamasis ryšys. Nors ypatingą dėmesį akreditacijai skyrė Anesteziologijos klinikos dėstytojos dr. Jurgita Borodičienė ir doc. Aurika Karbonskienė, visgi šiame etape dėstytojai įtakoti vertinimo jau negalėjo“, – pasakojo prof. dr. A. Macas.
Pasak jo, ESAIC akreditacijos rimtumą parodo tai, kad vertindami auditoriai apklausė ne tik darbuotojus bei rezidentus, bet ir kolegas iš Vilniaus universiteto ir Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugijos, su kuriais bendradarbiaujama rezidentų ruošimo klausimais.