Anesteziologijos ir nefrologijos rezidentams – unikali galimybė lavinti įgūdžius naudojant žmogaus palaikus
Sausio 27-ąją buvo minima antroji Pasaulinė regioninės anestezijos ir skausmo medicinos diena. Kaip ir praėjusiais metais, prie minėjimo prisijungė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos fakultetas, surengęs Greitųjų ultragarso diagnostikos protokolų bei paciento volemijos vertinimo mokymus.
Mokymai buvo skirti vyresniesiems anesteziologijos reanimatologijos rezidentams bei nefrologijos gydytojams ir rezidentams.
Renginys šiemet pakilo į tarptautinį lygmenį – jame dalyvavo dėstytojai ir studentai ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Estijos bei Ukrainos.
„Džiugu, kad šis puikus renginys virsta gražia tradicija ir proga vystyti ryšius tarp skirtingų universitetų ir šalių“, – sakė LSMU Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Andrius Macas.
Bendradarbiavimo su LSMU Anatomijos institutu dėka, mokymų dalyviai įgūdžius galėjo lavinti ne tik ant savanorių, bet ir naudojant specialiai paruoštus žmogaus palaikus.
„Tai – unikali patirtis ir galimybė, kurios neturime niekur kitur Lietuvoje. Žmogaus palaikai yra viena geriausių regioninės anestezijos įgūdžių mokymosi priemonių – joks muliažas ar simuliacijos priemonė taip tiksliai neatkartos žmogaus kūno anatomijos“, – aiškino dekanas.
Pirmąją dieną vyresniųjų metų anesteziologijos reanimatologijos rezidentai, gydytojai nefrologai ir jų jaunesnieji kolegos dalyvavo praktiniuose ultragarso taikymo skubiai diagnostikai užsiėmimuose. Jų metu dalyviai mokėsi atlikti greitosios ultragarsodiagnostikos (FATE, FAST, BLUE) protokolus, kurie naudojami kritinių būklių pirminei diagnostikai, taip pat tikslinį ultragarsinį ištyrimą nefrologijoje.
Antrąją dieną jaunesnieji anesteziologijos reanimatologijos gydytojai rezidentai gilino regioninės anestezijos pagrindų žinias, mokėsi echoskopijos ir adatos valdymo pagrindų, kuriuos toliau tobulins klinikiniame darbe.
„Šie mokymai unikalūs tuo, kad ultragarso subtilybių, kraujagyslių bei nervinių struktūrų vizualizacijos bei manipuliacijų, atliekant tam tikras procedūras, mokomasi naudojant žmogaus palaikų medžiagą. Tai neeilinė galimybė jauniesiems kolegoms pirmą kartą praktiškai atlikti įvairias viršutinės ir apatinės dalies blokadas, pajausti adatos dūrio pojūtį, išmokti adatos išvedimo ultragarso vaizduose būdų, kurie yra sunkiai įsivaizduojami tik iš vadovėlių. Tokie mokymai padeda įtvirtinti žinias ir pasiruošti tikroms situacijoms klinikinėje praktikoje, užtikrinant pacientų saugumą“, – pasakojo vienas iš mokymų organizatorių, LSMU Medicinos fakulteto Anesteziologijos klinikos profesorius Arūnas Gelmanas.
„Tikimės, kad tokie mokymai taps ne tik gražia šventine tradicija, jungiančia viso pasaulio anesteziologus reanimatologus bei suburiančia Lietuvos ir užsienio kolegas dalytis savo žiniomis, bet ir aukšto lygio standartu rengiant specialistus LSMU anesteziologijos reanimatologijos rezidentūroje“, – pridūrė fakulteto dekanas profesorius A. Macas.