EBRAINS vadovo prof. V. Jirsos vizitas LSMU: stiprinamas bendradarbiavimas neuromokslų srityje

2025-02-07
< Grįžti

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) sulaukė EBRAINS vadovo prof. Viktoro Jirsos (Sistemų neuromokslų institutas, Aix-Marselio universitetas, Prancūzija) vizito.

Jo metu aptartos mokslinės Universiteto veiklos fundamentaliųjų ir klinikinių neuromokslų srityje bei EBRAINS plėtros strategija Lietuvoje.

EBRAINS (European Brain ReseArch InfrastructureS) – tai Europos neuromokslo tyrimų infrastruktūra, skirta aukščiausio lygio tarptautiniams moksliniams tyrimams fundamentaliųjų neuromokslų, medicinos ir dirbtinio intelekto srityse, inovatyviems mokslinių tyrimų rezultatams diegti klinikinėje praktikoje ir švietimo tarpdisciplininėje neuromokslų srityje plėtrai.

LSMU mokslininkai sėkmingai bendradarbiauja su EBRAINS partneriais, publikuoja tyrimų rezultatus, rengia bendras mokslines konferencijas. Kartu su Universiteto profesore Aušra Saudargiene prof. V. Jirsa vykdo intensyvią ir sėkmingą mokslinių tyrimų veiklą personalizuotų skaitmeninių smegenų modelių kūrimo srityje.

Tiltai tarpdisciplininiam bendradarbiavimui neuromokslų srityje

EBRAINS siekia padėti Europos neuromokslų tyrėjams dirbti kartu. Prof. V. Jirsos teigimu, bendradarbiavimas skaitmeninėje erdvėje apjungia žmones iš įvairiausių sričių – dirbtinio intelekto, neuromokslų, neurochirurgijos, neurologijos, inžinerijos, matematikos, fizikos, ir kitų. Jis atvyko pasidalyti patirtimi ir aptarti, kaip prie EBRAINS veiklos galėtų prisidėti LSMU.

„Lietuvoje atliekate puikius neuromokslų tyrimus, turite puikią neurochirurgiją, neurologiją, labai gerus dirbtinio intelekto specialistus. Noriu parodyti, kaip galėtumėte prisidėti prie EBRAINS tarptautinio bendradarbiavimo ir ką tai duotų jūsų šaliai“, – sakė profesorius.

Vizito metu prof. V. Jirsa apsilankė LSMU Branduolinių tyrimų centre, Medicinos akademijos Neuromokslų institute, Neurologijos, Radiologijos ir Psichiatrijos klinikose, Neuromokslų institute.

Jis taip pat susitiko su Universiteto vadovais ir mokslininkais – LSMU rektoriumi prof. dr. Rimantu Benečiu, Medicinos akademijos kanclere prof. habil. dr. Daiva Rastenyte, prorektore mokslui prof. habil. dr. Vaiva Lesauskaite, prorektoriumi studijoms prof. dr. Kęstučiu Petrikoniu, Tarptautinių ryšių ir studijų centro dekane prof. dr. Ingrida Janulevičiene, Neuromokslų instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui dr. Rima Naginiene, Radiologijos klinikos prof. Donatu Vajausku, Sveikatos psichologijos katedros doc. dr. Giedre Širvinskiene, prof. dr. Aušra Saudargiene, Fizikos, matematikos ir biofizikos katedros vedėja prof. dr. Renata Paukštaitiene.  

Su tarpdisciplinine LSMU atstovų grupe profesorius aptarė bendradarbiavimo galimybes bei mokslinių tyrimų plėtrą neuromokslų srityje.

Dirbtinis intelektas neuromoksluose: naujos galimybės ir proveržis

LSMU apsilankęs EBRAINS vadovas pasakojo, kad dirbtinio intelekto panaudojimo neuromoksluose laukia šviesi ir įdomi ateitis. 

„Tai, ką šiandien turime duomenimis paremto dirbtinio intelekto srityje, yra proveržis. Gilusis mokymasis leidžia neuroninio tinklo modeliams analizuoti duomenis, išmokti jų struktūrą ir pateikti vertingus rezultatus. Šie modeliai geba analizuoti tai, kas yra duomenyse, tačiau negali apdoroti to, ko duomenys nėra išmatavę. Biologinėse smegenyse negalime išmatuoti visko, tik tam tikrus nervinius procesus. Matuojame netiesioginius rodiklius, todėl siekdami tikslesnių rezultatų, turime juos derinti su kitomis žiniomis“.

Anot profesoriaus, matematiniai modeliai ir dirbtinio intelekto technologijos atveria naujas galimybes medicinoje.

„Duomenis derinant su žiniomis, sukuriami mechanistiniai ir duomenimis pagrįsti modeliai, kurie leidžia sudaryti neišmatuotų sričių prognozes“.

Jis pabrėžė, kad šie metodai gali būti ypač reikšmingi gydant neurologines ir psichiatrines ligas, tokias kaip epilepsija ir šizofrenija.

„Per pastaruosius 50 metų nepadarėme reikšmingos pažangos gydant kai kurias ligas. Dirbtinis intelektas suteikia naujų vilčių – geresnei diagnostikai, autonominei analizei ir efektyvesniam gydymui. Tai jau vyksta, todėl galime pradėti galvoti, kaip siekti to, kas anksčiau būdavo tik svajonė“, – kalbėjo EBRAINS vadovas.

Prof. V. Jirsos vizitas dar labiau sustiprino LSMU ir EBRAINS ryšius, atverdamas naujas galimybes neuromokslų ir neurotechnologijų plėtrai Lietuvoje.