LSMU ir Kauno klinikose lankėsi žymus Japonijos profesorius: „Nebijokite eksperimentuoti“

2023-11-22
< Grįžti

Lapkričio 21 d. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) ir Kauno klinikose lankėsi garsus mokslininkas iš Japonijos prof. Makoto Suematsu. Jį į Kauną atlydėjo Japonijos ambasadorius Lietuvoje J. E. Ozaki Tetsu ir pirmasis sekretorius Okasaki Hiroshi.

Profesoriaus mokslinių interesų sritys apima dujų biologiją, metabolomiką, piktybinių navikų metabolizmo vaizdinimą. Jis LSMU ir Kauno klinikų bendruomenei skaitė paskaitą „Imaging Metabolomics in Humanized Experimental Platforms“, aplankė Universiteto ir Kauno klinikų padalinius, domėjosi moksline ir klinikine jų veikla, inovacijomis bei ateities perspektyvomis.

Paskaitoje profesorius pasidalijo laboratorinių gyvūnų kūrimo, naujų eksperimentų su gyvūnais kūrimo, kokybės kontrolės bei metabolomikos vaizdinimo naudojant humanizuotas eksperimentines platformas patirtimi, papasakojo apie įvairias savo mokslinėje veikloje taikomas tyrimų metodikas.

„Profesorius Makoto Suematsu – išties nusipelnęs svečias. Mums labai malonu jį priimti ne tik dėl to, kad yra žymus, tarptautiniu mastu pripažintas mokslininkas, bet ir todėl, kad yra geras mūsų šalies ir Universiteto draugas“, – sakė LSMU prorektorė mokslui prof. habil. dr. Vaiva Lesauskaitė.

Pabrėžė eksperimentinių tyrimų reikiamybę

Kalbėdamas apie eksperimentinių tyrimų perspektyvas ateityje prof. M. Suematsu pabrėžė, kad bandymų su gyvūnais technologija dar kurį laiką išliks reikalinga.

„Jungtinėse Amerikos Valstijose ikiklinikinių tyrimų nebebūtina atlikti darant bandymus su gyvūnais. Bet svarbus klausimas, kaip galima kurti naujos kilmės vaistą nepasitelkiant eksperimentinių gyvūnų? Iš savo patirties galiu pasakyti, kad humanizuotos pelės su įsodintomis žmogaus kepenų ląstelėms gali būti labai naudingos ikiklinikiniams vaistų tyrimams“, – teigė prof. M. Suematsu.

JAV uždrausta tokio tipo tyrimams naudoti šimpanzes, kita vertus, šioje šalyje tyrimams naudojama vis daugiau pelių. Profesoriaus teigimu, tokie tyrimai puikiai pasitarnauja stebint smegenų funkciją, o gauti rezultatai labai svarbūs žmogaus smegenų tyrimams. „Mums vis dar reikia šios technologijos, šio metodo. Žinoma, labai svarbu laikytis medicinos etikos principų“, – paskaitoje sakė profesorius.

Prof. M. Suematsu pasidžiaugė, kad Lietuvos, o ypač Kauno mokslininkai ypač geranoriškai bendradarbiauja retų ligų diagnostikos srityje. „Prieš kelis metus Japonijos medicinos tyrimų ir plėtros agentūroje (AMED) bandžiau gauti finansavimą dalijimuisi duomenimis klinikinėje srityje, siekiant padėt nediagnozuotomis retomis ligomis sergantiems pacientams. Lietuva buvo pirmoji šalis, kuri palaikė šį projektą. Tuo metu dalijimasis duomenimis tyrėjams atrodė labai sudėtingas klausimas. Įprastai tyrėjai, įskaitant mane, bando surinkti duomenis, neatskleidę jų išorei, tačiau retų ligų diagnostikos srityje duomenys turi būti atviri, kitaip mes negalėsime išgelbėti pacientų“, – sakė prof. M. Suematsu.

Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius sako, kad prof. Suematsu tarpininkavimo dėka, Kauno klinikų specialistai turėjo galimybę nusiųsti penkiolikos pacientų duomenis į Japoniją, kur buvo atlikti išsamūs viso egzomo genetiniai tyrimai. Net 13-ai iš šių pacientų nustatytos arba įtartos retos genetinės ligos.

„Kartą vienas profesorius, kuris buvo mano mentorius, paprašė manęs padaryti šį bei tą naujo. O tai visada labai įdomu, ypač jauniesiems mokslininkams. Jis pasakė – tu ne mąstyk, o daryk. Man tai buvo labai sudėtinga. Tuo metu turėjau išsiaiškinti skirtumą tarp gerosios deguonies molekulės ir blogosios. Man tai pasirodė labai sunkus klausimas, tačiau pabandžiau tai daryti pasitelkdamas tikralaikę vizualizaciją naudojant mikroskopą ir man pavyko“, – savo prisiminimais dalijosi profesorius Suematsu. Jis padrąsino jaunuosius mokslininkus savo mokslinėje veikloje nebijoti eksperimentuoti, išbandyti įvairius tyrimų metodus ir pasidalijo asmenine istorija.

Bendradarbiavimas, atveriantis naujas perspektyvas ligų nustatymui ir gydymui

Po paskaitos prof. M. Suematsu apsilankė LSMU mokslo laboratorijose  ir Kauno klinikose, kur diskutavo apie vykdomus tyrimus, susipažino su padalinių veikla, čia diegiamomis inovacijomis bei ateities perspektyvomis.

„Mes labai džiaugiamės, kad jau ne pirmą kartą galime pasveikinti profesorių Makoto Suematsu Kauno klinikose. Jo vizitas yra dar vienas svarbus žingsnis mūsų ilgamečiame bendradarbiavime, kurio pagrindą sudaro gilios tradicijos bei abipusis pasitikėjimas. Ypatinga mūsų bendradarbiavimo kryptis yra genetika, atverianti naujas perspektyvas ligų nustatymui ir gydymui“, – pasakojo Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.

Japonija garsėja savo pasiekimais genetinių tyrimų ir personalizuotos medicinos srityse bei biobankų veikloje, tad profesorius Suematsu domėjosi Kauno klinikų miestelyje jau beveik baigtu statyti naujuoju Žmogaus biologinių išteklių centru (biobanku) ir jo veiklos perspektyvomis. „Žvelgiant į ateities projektus, tikimės, kad mūsų bendradarbiavimas su profesoriumi Suematsu leis ne tik išnaudoti visas biobanko galimybes, bet ir stiprinti mūsų pozicijas tarptautinėje biomedicinos bendruomenėje“, – sakė prof. R. Jurkevičius.

Vizito metu prof. Suematsu taip pat apsilankė Kauno klinikų Genetikos ir molekulinės medicinos klinikoje, kurioje domėjosi joje atliekamų genetinių tyrimų spektru ir plėtra, apžiūrėjo Branduolinių medicinos tyrimų centrą, kuriame netrukus pradės veikti vienintelis Lietuvoje ciklotronas.

Japonijos ir Lietuvos bendradarbiavimas biomedicinos mokslų srityje tęsiasi jau ne vienerius metus. 2017 m. Lietuvoje pasirašytas Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos ir Japonijos medicinos tyrimų ir plėtros agentūros memorandumas, pagal kurį šalys skatinamos dalintis gerąja patirtimi ir bendradarbiauti tiriant retas ligas, vystant mokslinius ir klinikinius tyrimus, siekti bendrų tikslų onkologijos ir kitose biomedicinos srityse. Prof. M. Suematsu 2018 m. apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi už aktyvų įsitraukimą, skatinant Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimą medicinos srityje ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje.

Prof. Makoto Suematsu yra Japonijos medicinos tyrimų ir plėtros agentūros įkūrėjas ir ilgametis vadovas, jau ne vienerius metus palaikantis glaudžius ryšius su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir Kauno klinikomis. Šiuo metu prof. Suematsu vadovauja Centriniam eksperimentinių tyrimų su gyvūnais institutui, yra Keio universiteto profesorius emeritas ir Suntory gyvybės mokslų fondo tarybos narys. Jo mokslinių interesų sritys yra dujų biologija, metabolomika, mikrocirkuliacijos fiziologija, piktybinių navikų metabolizmo vaizdinimas, genetika, retų ligų diagnostika, onkologija.