LSMU ir Kauno klinikose – žymaus Japonijos profesoriaus Makoto Suematsu vizitas

2024-09-26
< Grįžti

Rugsėjo 26 d. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) ir Kauno klinikose lankėsi žymus mokslininkas iš Japonijos prof. Makoto Suematsu. Jis – buvęs ilgametis Japonijos medicinos tyrimų ir plėtros agentūros vadovas. Šiuo metu profesorius vadovauja Centriniam eksperimentinių tyrimų su gyvūnais institutui, yra Keio Universiteto Medicinos mokyklos Biochemijos katedros vadovas.

Profesoriaus mokslinių interesų sritys apima dujų biologiją, metabolomiką, piktybinių navikų metabolizmo vaizdinimą. 2018 metais jis buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi už aktyvų įsitraukimą, skatinant Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimą medicinos srityje ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje.

Prof. M. Suematsu LSMU ir Kauno klinikų bendruomenei skaitė paskaitą „Imaging metabolomics in humanized experimental platforms: Translation to control cancer and neurodegenerative diseases“, aplankė Universiteto ir Kauno klinikų padalinius, domėjosi moksline ir klinikine jų veikla, inovacijomis bei ateities perspektyvomis.

Paskaitoje profesorius pasidalijo laboratorinių gyvūnų kūrimo, naujų eksperimentų su gyvūnais kūrimo, kokybės kontrolės bei metabolomikos vaizdinimo naudojant humanizuotas eksperimentines platformas patirtimi, papasakojo apie įvairias savo mokslinėje veikloje taikomas tyrimų metodikas ir naujausius tyrimų rezultatus.

„Nuo 2024-ųjų balandžio plėtojame eksperimentines medicinos platformas, kur tiriame laboratorines NOG peles su itin silpna imunine sistema. Tyrimų metu kuriami žmogaus ligų modeliai, pasitelkus primatus, nepriklausančius žmogbeždžionių porūšiui, taikant genų redagavimo technologiją. Taip pat vykdome laboratorinių gyvūnų kokybės kontrolę, stebėdami ligų sukėlėjus, naudojant graužikus be nežinomų mikroorganizmų ar mikrobų“, – apie tai, prie ko šiuo metu dirba paskaitos dalyviams pasakojo profesorius.

NOG pelės – pelės, kurioms persodinamos žmogaus ląstelės ir audiniai, išlaikant tas pačias funkcijas, siekiant tirti žmonių ligas.

Po paskaitos profesorius iš auditorijos sulaukė gausybės klausimų: klausytojai norėjo sužinoti apie tyrimus, susijusius su Alzheimerio, Parkinsono, diabeto ir kitomis ligomis, domėjosi etikos, kokybės kontrolės ir kitais klausimais. Žinomas Japonijos tyrėjas ne tik atsakė į klausimus, bet ir pabrėžė, jog yra atviras bendradarbiavimui.

„Kaune viešėsiu dar keletą dienų, tad mielai papasakosiu jums daugiau. Būsiu labai laimingas, jei artimoje ateityje turėsime progą dirbti prie šių technologijų kartu“, – kalbėjo profesorius.

Galerija