LSMU stiprina bendradarbiavimą su Japonijos mokslininkais

2023-10-16
< Grįžti

Praėjusią savaitę Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) lankėsi Japonijos Tokai universiteto mokslininkų delegacija: prof. Hidekazu Suzuki, prof. Hideki Mori, prof. Masaya Sano ir  prof. Hideo Yonezawa. Prie jų prisijungė ir iš Vilniaus atvykęs Japonijos ambasadorius Lietuvoje Tetsu Ozaki.

Svečius priėmė LSMU rektorius prof. dr. Rimantas Benetis, prorektorius klinikinei medicinai, Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius ir Virškinimo sistemos tyrimo instituto vadovas, Podiplominių studijų centro dekanas prof. dr. Juozas Kupčinskas.

Japonijos delegacijos vizito tikslas buvo stiprinti partnerystę, aptarti tolesnio bendradarbiavimo galimybes bei galimas naujas kooperacijos sritis.

Abiejų šalių mokslininkus ryšiai sieja nuo 2021 metų – LSMU Medicinos akademijos Gastroenterologijos klinika kartu su Tokai universiteto Gastroenterologijos ir Hepatologijos klinika sėkmingai vykdo Lietuvos ir Japonijos mokslo bendradarbiavimo skatinimo programos projektą „Mitybos, metagenominių ir molekulinių skrandžio mikroaplinkos veiksnių sąveika Helicobacter pylori sąlygotoje skrandžio vėžio karcinogenezėje“.

Tarp LSMU ir šio bei kitų Japonijos universitetų vyksta ir apsikeitimas studentais – rezidentai stažuojasi šalių mokomosiose ligoninėse, kuriose semiasi tarptautinės praktikos, gilina klinikines žinias.

Bendros pastangos ieškant sprendimų skrandžio vėžio sergamumo mažinimui

LSMU ir Tokai universiteto bendru projektu „Mitybos, metagenominių ir molekulinių skrandžio mikroaplinkos veiksnių sąveika Helicobacter pylori sąlygotoje skrandžio vėžio karcinogenezėje“ mokslininkai siekia išsiaiškinti skrandžio vėžio išsivystymo mechanizmus.

Tyrimo metu bus lyginami Lietuvos ir Japonijos pacientų, sergančių skrandžio vėžiu, ir sveikų žmonių mitybos įpročiai ir metagenominiai veiksniai, molekuliniai profiliai bei jų vaidmuo skrandžio vėžio patogenezėje.

„Tiek Lietuvoje, tiek Japonijoje skrandžio vėžys yra didžiulė problema. Japonijos gyventojų sergamumas skrandžio vėžiu yra vienas didžiausių pasaulyje. Nors lietuviai šia liga serga rečiau nei japonai, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, skrandžio vėžio paplitimas mūsų šalyje taip pat yra labai didelis. Bendrame projekte stengiamės išsiaiškinti naujus molekulinius aspektus, lygindami Lietuvos ir Japonijos patirtį. Svarbu tai, kad LSMU taiko vienus tyrimo metodus, o Japonijos partneriai – kitus, tačiau mėginiai ir tyrimų protokolas yra bendri. Taip bendradarbiaudami maksimaliai išnaudojame abiejų institucijų potencialą“, – sakė projekto vadovas prof. dr. J. Kupčinskas.  

Profesorius pridūrė, jog Japonija yra vertingas partneris, todėl tikimasi bendradarbiavimą su šia šalimi ateityje išplėsti ir į kitas medicinos šakas.

„Japonija yra labai sveikatos mokslų srityje pažengusi šalis, todėl bendradarbiavimas su ja mūsų Universitetui suteikia didelę pridėtinę vertę. Pasinaudodami proga, kad svečiai čia atvyko tokį tolimą kelią, aprodėme jiems ne tik Gastroenterologijos kliniką ir Virškinimo sistemos tyrimų institutą, bet ir supažindinome su kitomis mūsų vykdomomis veiklomis. Tikslas yra, kad tokio pobūdžio projektai ateityje plėstųsi ir į kitas Universitetui bei Kauno klinikoms svarbias sritis“.

Bendradarbiauti suinteresuotos abi pusės

LSMU bei Japonijos universitetų bendradarbiavimą palaiko ir šios šalies ambasada. Tekančios saulės šalies ambasadorius Lietuvoje T. Ozaki susitikime sakė, kad Lietuva pasižymi aukšta medicinos paslaugų kokybe, todėl dirbdamos išvien šios dvi šalys galėtų nuveikti išties nemažai.

„Sveikatos mokslai Lietuvoje yra gerai pažengusi sritis. Tad manau, kad Japonija su Lietuva šioje srityje galėtų nuveikti tikrai daug. Tikiuosi, kad šis susitikimas atvers platesnes bendradarbiavimo galimybes“.

Tuo tarpu LSMU rektorius prof. dr. R. Benetis pasidžiaugė gerais santykiais su tokia tolima šalimi kaip Japonija ir tarptautiškumo plėtra.

„LSMU su Japonija palaiko gerą ryšį ir džiaugiuosi, kad mūsų santykiai plečiasi. Iš Japonijos kolegų mes išmokstame daug naujų, įdomių dalykų. Taip pat mes vis dažniau priimame šios šalies studentus – jie čia atvyksta vasaros stovykloms, stažuotėms ligoninėje, kur gilina žinias skirtingose sferose. Tai naudinga, nes plečiasi tarptautinis Universiteto bendradarbiavimo žemėlapis ir tokiu būdu į mūsų įstaigą kreipiasi vis daugiau užsienio studentų“, – sakė Universiteto rektorius.

Galerija