Mėnuo Lietuvoje: Japonijos medicinos studentų patirtis LSMU

Baigėsi Japonijos tarptautinio sveikatos ir gerovės universiteto (International University of Health and Welfare (IUHW)) studentų viešnagė Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU). Jaunuoliai Kaune svečiavosi mėnesį – stebėjo, kaip veikia Lietuvos sveikatos sistema, sėmėsi gerosios klinikinės praktikos, pažindinosi su mūsų šalies kultūra.
Penktadienį LSMU Emanuelio Levino centre vyko atsisveikinimo ceremonija. Jos metu LSMU Tarptautinių ryšių ir studijų centro (TRSC) dekanė prof. dr. Ingrida Janulevičienė kartu su Medicinos fakulteto (MF) dekanu prof. dr. Andriumi Macu būsimiems Japonijos gydytojams įteikė klinikinės praktikos sertifikatus.
Vertybės, jungiančios kultūras
Prof. dr. Ingrida Janulevičienė, sveikindama Japonijos studentus atsisveikinimo ceremonijoje, pasidžiaugė jų drąsa, smalsumu ir užsidegimu, kurie lydėjo visos viešnagės metu. Ji akcentavo, jog būsimieji gydytojai jau dabar demonstruoja svarbiausias šios profesijos savybes – gebėjimą palikti komforto zoną, siekį pažinti kitą kultūrą ir gilintis į sveikatos sistemos veiklą ne tik iš teorinės, bet ir praktinės pusės.
„Jūs apsisprendėte vykti į Lietuvą – į kitą Eurazijos pusę – ir tai jau rodo, kad esate drąsūs. Esate pakankamai drąsūs, kad paliktumėte savo namus ir išvyktumėte į labai tolimą kraštą. Jūs esate sumanūs – žinote, kad norite tapti gydytojais. Jūs siekiate atsakymų į klausimus, kuriuos užduodate: kaip viskas vyksta Lietuvoje? Kokios naudos duos ši praktika mano karjerai? Ir, žinoma, matau liepsnelę jūsų akyse“, – kalbėjo TRSC dekanė.

Tuo tarpu prof. dr. Andrius Macas pabrėžė intelekto ir kultūrinio sąmoningumo svarbą būsimiems gydytojams. Jis teigė, kad galimybė lankytis Lietuvoje ir bendrauti su įvairių kultūrų atstovais yra neįkainojama patirtis, kuri praturtins ne tik pačius studentus, bet ir jų būsimus pacientus bei visą šalies sveikatos sistemą.
„Gydytojai turi būti aukšto intelekto žmonės. Tad manau, kad jūsų apsilankymas Lietuvoje, galimybė pabendrauti su skirtingų kultūrų atstovais, yra naudinga patirtis. Tai turės naudos ne tik jums, jūsų būsimiems pacientams, bet ir jūsų šaliai“, – sakė už teorinį ir praktinį Japonijos studentų mokymą atsakingas MF dekanas.
Jis taip pat užsiminė apie simbolinį ryšį tarp Japonijos ir Lietuvos, prisiminęs žymųjį diplomatą Čijunę Sugiharą, kilusį iš Japonijos ir dirbusį Kaune – žmogų, kuris, nors ir nebuvo gydytojas, gelbėjo gyvybes. Sugihara, neturėdamas aiškaus vyriausybės leidimo, išdavė daugiau kaip 2000 tranzitinių vizų per Japoniją. Taip jis išgelbėjo daugybę žmonių, kurie bėgo nuo sovietų priespaudos ir artėjančių nacių žiaurumų.
Mėnuo, pranokęs lūkesčius
Sertifikatų įteikimo ceremonijoje savo įspūdžiais pasidalijo Lietuvoje mėnesį praleidusi Japonijos studentė Miu Yoshida. Pasak jos, šis laikas buvo kupinas iššūkių, naujos patirties ir vertingų pamokų, kurių ji tikėjosi, bet nenutuokė, kad tiek daug pavyks parsivežti.
„Vos per vieną mėnesį išmokome labai daug. Mane nustebino, kad, skirtingai nei Japonijoje, studentai aktyviai reiškia savo nuomonę ir užduoda klausimus užsiėmimų metu“.

Miu taip pat pastebėjo skirtumus tarp Japonijos ir Lietuvos medicinos praktikos.
„Mums įspūdį paliko tai, kad Lietuvoje apžiūrų metu kiekvienam pacientui skiriama daugiau laiko nei Japonijoje. Nors pacientų skaičius Japonijoje didesnis nei Lietuvoje, suvokėme, kad su jais galėtume būti kantresni“, – pasakojo mergina.
Nors praktikos dienos prasidėdavo anksti, o krūvis kartais būdavo nemenkas, studentė džiaugėsi, kad įgyta patirtis pranoko lūkesčius ir per trumpą laiką išmoko daugiau nei būtų išmokusi Japonijoje.
Miu nepamiršo ir kultūrinės patirties – pasakojo ragavusi kibinų, apsilankiusi Velnių muziejuje. Ji su šypsena prisiminė netikėtą nutikimą, kai per laisvadienį restorane netyčia nukritus nuo laiptų, sulaukė didelio personalo susirūpinimo ir pagalbos.
Savo kalbos pabaigoje LSMU viešnia padėkojo už šiltą priėmimą ir pasidžiaugė, kad galėjo įgyti tokios unikalios patirties.
Kaip gydytojai, būkite smalsūs, sumanūs, siekite žinių ir jas plėskite ir nuolat klauskite „Kodėl?“ bei ieškokite atsakymų. Gydytojai taip pat turi būti drąsūs priimdami sprendimus, kai kurie jų bus labai sunkūs ir juos kartais reikės priimti labai greitai. Ir dar vienas dalykas – širdis ir užsidegimas – kad ir ką pedarytumėte, kad ir kokius sprendimus jums tektų priimti – viskas turi būti daroma ne tik galva, bet ir širdimi. Viskas, ką darysite, turi būti daroma su aistra. Kodėl visa tai pasakoju? Todėl, kad manau, kad jus jau turite tokias savybes. Jūs apsisprendėte vykti į Lietuvą – į kitą Eurazijos pusę – ir tai jau rodo, kad esate drąsūs. Esate pakankamai drąsūs, kad paliktumėte savo namus ir išvyktumėte į labai tolimą kraštą. Jūs esate sumanūs – žinote, kad norite tapti gydytojais. Jūs siekiate atsakymų į gerus klausimus, kuriuos užduodate: kaip viskas vyksta Lietuvoje? Kokios naudos duos ši praktika mano karjerai? Ir, žinoma, matau liepsnelę jūsų akyse. Džiaugiamės, kad galėjome jus priimti, tad šiandien gausite savo klinikinės praktikos Lietuvoje baigimo pažymėjimus. Mums bus labai įdomu išgirsti apie jūsų patirtį ir įžvalgas iš jūsų lūpų. Nes visuomet tai, kas gerai, yra priimama kaip savaime suprantamas dalykas. Tad mums svarbu išgirsti ir tai, ką reikėtų tobulinti, kad ateityje galėtume dar geriau pasirūpinti studentais, kurie atliks klinikinę praktiką Lietuvoje, ir suteikti jiems dar geresnes galimybes atlikti praktiką.