Radote sužeistą laukinį gyvūną?
Pranešti: 112
Pagalba teikiama 24 val. per parą adresu:
Jurginų g. 6, Naujieji Muniškiai, Kauno raj.
LSMU Laukinių gyvūnų globos centras – vienintelis šalyje centras, kuriame nuo 2024 metų pradžios visą parą, 7 dienas per savaitę teikiama pagalba paimtiems iš netinkamos aplinkos, konfiskuotiems ar globos reikalingiems laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos.
Pranešti: 112
Pagalba teikiama 24 val. per parą adresu:
Jurginų g. 6, Naujieji Muniškiai, Kauno raj.
Įkurtas modernus LSMU Laukinių gyvūnų globos centro (LGGC) pastatų kompleksas: veterinarijos gydykla su laukinių gyvūnų priėmimo, apžiūros patalpomis, operacine, laboratorija, gyvūnų gydymo-reabilitacijos, visuomenės švietimo, darbuotojams skirtomis patalpomis, karantino pastatu, gyvūnų laikymo vidaus ir lauko voljerais.
LSMU LGGC teikiama veterinarinė pagalba laukiniams gyvūnams, jų globa, reabilitacija pagerins laukinių gyvūnų išgyvenamumą, padidins jų paleidimo į laisvę tikimybę ir sudarys didesnes perdavimo laikyti tinkamomis sąlygomis galimybes.
Daugeliui žmonių pamačius sužeistą ar sunkiai sergantį gyvūną iš karto kyla noras suteikti jam pagalbą, nesvarbu, ar tai laukinis, ar naminis gyvūnas. Tačiau laukiniai gyvūnai yra gamtos dalis, kurioje galioja savitos taisyklės. Gyvenimas gamtoje kartais būna negailestingas ir žiaurus, tačiau bandydami į jį kištis galime tik dar labiau pabloginti esamą situaciją.
Ligos ir mirtis yra natūrali gyvenimo dalis, tačiau gamtoje niekas nesibaigia vieno gyvūno mirtimi. Sergantis ar nusilpęs gyvūnas tampa plėšrūno grobiu ir maistu, kas leidžia jam išmaitinti save ir savo jauniklius. Išgelbėdami vieną nusilpusį gyvūną mes galime pakenkti kitam, sveikam ir stipriam tos pačios ekosistemos nariui.
Tad laukinių gyvūnų gelbėjimo tikslas turi būti padėti nuo žmonių veiklos nukentėjusiems gyvūnams, taip mažinant mūsų pačių poveikį gamtai, o ne daryti dar didesnę įtaką jai.
Laukiniai gyvūnai slepia skausmo ir ligos požymius, tai padeda jiems apsisaugoti nuo plėšrūnų natūralioje gamtoje. Dėl to dažnai būna sunku pastebėti, kada jiems reikia pagalbos, tačiau visi gyvūnai turi tam tikrus ženklus, kuriais vadovaujantis pavyksta suprasti, kada reikėtų susirūpinti jų būkle:
Dauguma žmonių randamų paukščių jauniklių jau yra beveik savarankiški. Tai lizdą palikę, tėvų prižiūrimi paukščiai, kurie dar nemoka gerai skraidyti, bet mūsų pagalbos jiems tikrai nereikia. Savarankiški jaunikliai gali tvirtai stovėti ant kojų, šokinėti ar bėgioti, o kojų pirštais gali suimti šakelę. Šie paukščiai dažniausiai turi retas plunksnas ant viso kūno, gali paskristi nedidelius atstumus, bet gerai skraidyti nemoka. Paprastai tokie paukščiai lizdą palieka ir į jį nebegrįžta, tad tokio jauniklio nereikėtų stengtis sugrąžinti atgal į lizdą, jis vis tiek iš jo iššoks. Pastebėjus tokį paukščio jauniklį, turėtumėte pasirūpinti, kad jaunikliui grėsmės nekeltų Jūsų pačių augintiniai, o jei esate įsitikinę, kad jauniklis yra nesaugioje vietoje, jį galima perkelti ant šalia esančio krūmo ar medžio šakelės.
Jei paukščio jauniklis dar nėra gerai padengtas plunksnomis, matomos plikos odos vietos, yra padengtas pūkais, negali tvirtai stovėti ant kojų, o tuo labiau vaikščioti, šokuoti bei visiškai negali skristi, tuomet tokiam jaunikliui reikalinga pagalba. Jei radote tokį jauniklį ant žemės, tuomet labai tikėtina, kad jo lizdas yra netoliese. Jei galite rasti lizdą (jis gali būti gerai paslėptas), kuo greičiau grąžinkite paukštį atgal. Nesijaudinkite – paukščių tėvai neatpažįsta jauniklių pagal kvapą, ir jie nepalieka savo jauniklio, jei jį palietė žmogus. Jei lizdas buvo sunaikintas, galite padaryti naują, dirbtinį lizdą, ir padėti jį į buvusio lizdo vietą ar šalia. Įdėkite jauniklį atgal ir stebėkite, ar tėvai grįžta.
Jei jauniklio tėvai negrįžta į lizdą, jauniklio negalima sugrąžinti į buvusį lizdą, jis yra sužeistas arba dėl kitų priežasčių esate visiškai tikri, kad paukščio jaunikliui būtina pagalba, praneškite skubios pagalbos tarnyboms telefono numeriu 112. Jei sergančiam, sužalotam ar negalinčiam savarankiškai išgyventi paukščio jaunikliui prireikė skubios pagalbos, LSMU Laukinių gyvūnų globos centro veterinarijos gydytojai budi visą parą, 7 dienas per savaitę ir yra pasiruošę konsultuoti telefonu arba priimti gydymui ir globai sužeistus gyvūnus bei sužeistus jų jauniklius.
Dėkojame mūsų partneriams, rėmėjams ir visiems neabejingiems visuomenės nariams. Visus, palaikančius LSMU LGGC veiklą, kviečiame ją paremti.
PARAMA
Gavėjas: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas
Šiaulių banko sąskaitos nr.: LT497189900000120546
Mokėjimo paskirtis: ,,Parama LSMU LGGC“