Visuomenei pristatyta knyga apie LSMU Slaugos fakulteto istoriją

Ketvirtadienį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Slaugos fakultete įvyko knygos „Slaugos fakulteto 30 m. istorija. Istorija, faktai, prisiminimai, straipsniai, dokumentai“ pristatymas.
Ši knyga – tai išsamus LSMU Slaugos fakulteto kūrimosi, augimo ir brandos metraštis, dokumentuojantis tris dešimtmečius trunkančią Fakulteto istoriją. Leidinyje sugulė ne tik faktai, dokumentai ir datos, bet ir gyvi prisiminimai, moksliniai straipsniai bei iškalbingos fotografijos, kurios atspindi Fakulteto indėlį į šalies sveikatos mokslų raidą ir visuomenės gerovę.
Prisiminė visa ko pradžią
Leidinį parengė ilgametė Slaugos fakulteto dekanė, LSMU Senato pirmininkė prof. dr. Jūratė Macijauskienė kartu su vienu iš Fakulteto įkūrėjų, paliatyviosios pagalbos Lietuvoje pradininku, gydytoju kardiologu, a. a. prof. habil. dr. Arvydu Šeškevičiumi.

Sveikinimo kalboje LSMU rektorius prof. dr. Rimantas Benetis sakė, kad nors Fakultetas ir yra ganėtinai jaunas, pati slaugos profesija – labai sena ir itin reikalinga. Jo teigimu, Universitetas tikslingai ir nuosekliai plėtojo slaugos studijas, o šiandien kalbama apie vis platesnį slaugytojų vaidmenį, didesnę autonomiją, kai kurių gydytojų funkcijų perėmimą.
„Universitetas jau daugiau kaip šimtą metų skaičiuoja savo istoriją, turi savo kūrėjus ir kuria savo istoriją tiek, kiek ją atsimena. Tie, kurie kūrė, yra viena, bet tie, kurie atsimena ir užrašo, kas kūrė bei kaip tai darė, šiandien yra lygiai taip pat svarbu“, – kalbėjo rektorius.
Renginyje taip pat dalyvavęs rektorius emeritas prof. habil. dr. Vilius Grabauskas sakė, kad slaugos mokslas yra vienas iš kertinių akmenų medicinoje.
„Reikėtų atiduoti didelę duoklę to meto profesionalams, kurie kūrė šį Fakultetą. Profesorius Arvydas Šeškevičius buvo viso šio proceso ir Slaugos fakulteto atsiradimo siela. Vėliau vairą perėmė darbščioji profesorė Jūratė Macijauskienė – slaugos mokslo studijų ir praktikos įkvėpėja“, – pridūrė rektorius emeritas.
Tuo tarpu rektorius emeritas prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas akcentavo, kad Slaugos fakultetas vienas pirmųjų ėmėsi diegti inovatyvias slaugos studijų ir praktikos idėjas.
„Jei pažiūrėsime Europos kontekste, Bolonijos procesas prasidėjo gerokai vėliau, nei buvo įsteigtas Slaugos fakultetas. Jau tada pradėjome kalbėti apie bakalauro, magistro studijas, apie turinį. Niekas anksčiau juk nesakė, kad labai svarbu holistinis požiūris, kritinis mąstymas, studentų ir dėstytojų mobilumas, koks yra slaugytojo vaidmuo visoje sveikatos sistemoje. Daug kas prasidėjo būtent nuo Slaugos fakulteto. Kai kuri naujoje erdvė, yra daugiau galimybės ne tik diskutuoti apie inovatyvias idėjas, bet ir jas įgyvendinti“, – prisiminimais dalijosi rektorius emeritas prof. R. Žaliūnas.
Priminė prof. A. Šeškevičiaus indėlį
„Išlaikyti prisiminimus mums padeda dokumentai ir straipsniai, tad ši knyga bus liudijanti tai, ką mes visi kartu nuveikėme“, – sakė viena iš knygos autorių prof. J. Macijauskienė.
Ji akcentavo, kad esminis postūmis leidinio atsiradimui buvo profesoriaus A. Šeškevičiaus meilė rašytiniam žodžiui, pagarba istorijai ir atsidavimas Universitetui.
„Ši knyga buvo pradėta būtent profesoriaus iniciatyva. Galbūt knygos atsiradimo kelias būtų trumpesnis, jei 2023 metais jis nebūtų mūsų palikęs“, – sakė Slaugos fakulteto dekanė, pakvietusi renginio dalyvius paminėti profesoriaus atminimą tylos minute.



Knygoje „Slaugos fakulteto 30 m. istorija. Istorija, faktai, prisiminimai, straipsniai, dokumentai“ pasakojama, kaip atkūrus Lietuvos nepriklausomybę išaugo poreikis kurti modernias sveikatos priežiūros studijų programas. LSMU Slaugos fakultetas tapo reikšmingu atsaku į šiuos pokyčius – čia pradėti rengti profesionalai, kurie šiandien yra neatsiejama Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos dalis.
Leidinys atskleidžia, kaip Fakulteto veikla glaudžiai persipina su mokslu, praktika ir socialine atsakomybe. Joje išryškėja tarpdiscipliniškumo svarba, mokslinių tyrimų įtaka visuomenės sveikatai, studijų kokybė ir institucinis atvirumas inovacijoms bei tarptautiškumui.
Knygos pristatymas tapo ne tik akademine švente, bet ir simboliniu laiko tiltu tarp praeities, dabarties ir ateities. Tai – pagarbos ženklas visiems, kurie prisidėjo prie Fakulteto augimo ir sėkmės.