Dar daugiau gebėjimų: LSMU laboratorijose praktikuojasi naujos kartos vaistininkai
Pasitelkęs patrauklius interaktyvius mokymo metodus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakultetas iš esmės atnaujino farmacijos specialistų rengimą ir būsimiems vaistininkams suteikia papildomų įgūdžių, įvairiapusių žinių. Universitete atidaryta dar viena inovatyviais metodais studentus rengianti laboratorija.
Kūrybiškumą puoselėjantis Farmacijos fakultetas išradingai atidarė ir naująsias mokomąsias laboratorijas: įrangos galimybės, specialistų kompetencijos pristatytos nuotaikingai, su vaidybiniais elementais, pasitelkus nuotolines vaizdo transliacijas.
Per dvejus pastaruosius metus LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedroje viena po kitos pradėjo veikti net trys imitacinės auditorijos – laboratorijos. Būsimieji vaistininkai čia praktikuojasi realybę imituojančioje aplinkoje, dirba su simuliacine mokomąja įranga, muliažais, manekenais, ir įgauna naujų rinkoje vertinamų profesinių įgūdžių.
Pasak LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėjos profesorės Jurgos Bernatonienės, mokomosios simuliacinės laboratorijos įkurtos siekiant išradingai perteikti studentams inovatyvias žinias, ugdyti juos kūrybingomis, visapusiškai išsilavinusiomis asmenybėmis.
„Gyvename technologijų amžiuje, tad būsimuosius specialistus siekiame ruošti jau kaip naujos kartos vaistininkus, turinčius plačias kompetencijas ir gebančius teikti kokybiškas farmacinės rūpybos paslaugas“, – įdiegtų naujovių esmę pabrėžė prof. J. Bernatonienė.
Rytojus yra dabar
„Farmacinės rūpybos, konsultavimo, bendravimo su pacientu procesą studentai turi matyti, pajusti gyvai. Tikimės, kad augantis kvalifikuotų vaistininkų skaičius padės pacientams būti sveikesniems“, – pastebėjo LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis, pabrėžęs, jog ateities planuose jau galėtų būti ir robotizuotos vaistinės kūrimas.
Pasak Farmacijos fakulteto dekanės prof. Ramunės Morkūnienės, augant vaistinėse teikiamų paslaugų skaičiui ir pobūdžiui, didėja poreikis farmacijos specialistų, kurie turėtų plačias, įvairiapuses kompetencijas. Į tai atsižvelgiama ruošiant specialistus.
Šiųmetėje LSMU konferencijoje „Edukacijos pavasaris“ Farmacijos fakultetas pristatė pranešimą „Rytojus yra dabar“. Pasak dekanės, fakultete įdiegtos naujovės – ilgų diskusijų su kolegomis ir socialiniais partneriais rezultatas, ieškant įtraukių būdų kuo anksčiau studentui pristatyti, kas vyksta realiose vaistinėse.
„Simuliaciniams mokymo metodams daug dėmesio skiria ir užsienio universitetai. Įvaldžius imituotas situacijas, trumpėja mokymosi laikas, specialistai parengiami greičiau ir įgytus įgūdžius tikrovėje pritaiko sklandžiau. Vertinant Europos farmacijos fakultetų kontekste, esame išties inovatyvūs“, – pastebėjo prof. R. Morkūnienė.
Praktiniams įgūdžiams – 3 simuliacinės mokomosios erdvės
Susirinkusieji į Sveikatos patikros ir grožio paslaugų laboratorijos atidarymą pakviesti pasižvalgyti, ir kaip veikia anksčiau atidarytos mokomosios imitacinės auditorijos.
Vaistinės patalpose, įrengtose visiškai taip pat, kaip tikra vaistinė, studentai tiesiogiai patiria darbo vaistinėje specifiką: mokosi dirbti kasos aparatais, greitos vaistų paieškos, vaistų suderinamumo programomis, įgyja farmacinės rūpybos įgūdžių, paciento konsultavimo patirties.
Interaktyvioje E-recepto auditorijoje su šiuolaikiška kompiuterine technika ir programine įranga būsimieji vaistininkai išmoksta naudotis elektroninio recepto sistema. Taip pat auditorijoje – specialūs rankų, raumenų muliažai, skirti praktikuotis skiepyti.
O naujojoje, ką tik pradėjusioje veikti laboratorijoje farmacijos studentai bus mokomi teikti įvairias sveikatos patikros ir grožio paslaugas. Šiai laboratorijai ir buvo skirtas didžiausias dėmesys.
Laboratorija aprūpinta įvairiais analizatoriais: veido odos, galvos odos, atsižvelgdami į paciento analizės rezultatus, vaistininkai gebės parinkti tinkamesnius preparatus. Kūno sudėties analizatorius pateikia duomenis apie kūno riebalus, vidinius kūno riebalus, kūno masės indeksą, skeletinius raumenis, tad vaistininkas galės profesionaliai pakonsultuoti dėl gyvensenos koregavimo, tam tikrų preparatų vartojimo.
Taip pat laboratorija aprūpinta įvairiais kraujo spaudimo matavimo aparatais, inhaliatoriais, pulsoksimetrais, čia studentai mokysis, kaip teisingai patikrinti cukraus kiekį kraujyje, patikrinti paciento regėjimą, konsultuoti pacientus, kaip taisyklingai atlikti narkotikų, greituosius antigenų ir antikūnų testus COVID-19 ligai nustatyti, slapto kraujavimo iš žarnyno ir kt. profilaktinius testus.
Šias naujosios laboratorijos galimybės pristatytos kūrybiškos vaidybinės demonstracijos metu.
Išgirsti ir fakulteto socialiniai partneriai
Nauji, jaunajai kartai patrauklūs praktiniai mokymosi būdai padės formuoti vaistų vartojimo, sveikatos stiprinimo bei išsaugojimo įgūdžius, mokys dirbti komandoje, priimti sprendimus, prisiimti atsakomybę, įgyti lyderystės įgūdžių.
Naujosios imitacinės auditorijos įrengtos padedant socialiniams fakulteto partneriams, praktiniai būsimųjų vaistininkų įgūdžiai stiprinami atsižvelgiant ir į veikiančių vaistinių poreikius. Daug permainų diktuoja pokyčiai valstybės mastu.
Palyginti neseniai LSMU parengti išplėstinės praktikos vaistininkai pradėjo vaistinėse skiepyti gyventojus nuo erkinio encefalito, sezoninio gripo, COVID-19 ligos, netrukus bus skiepijama ir nuo pneumokokinės infekcijos. Nuo kitų metų vasaros visose vaistinėse jų darbo metu gyvai turės būti vaistininkas, o ne tik vaistininko padėjėjas, kaip kai kur būdavo iki šiol.
Prof. J. Bernatonienė pabrėžė, kad dirbti vaistininku – tik viena iš farmacijos studijas LSMU baigusio specialisto veiklos sričių. Studijos puikiai parengia mokslininko, tyrėjo, vaistų kūrėjo karjerai. LSMU Farmacijos fakultete tęsiami vaistų kūrimo 3 D būdu tyrimai, ši technologija žada didelį proveržį personalizuotų preparatų gamyboje, tad studijuoti farmaciją šiandien – ne tik perspektyvu, bet ir labai įdomu.