Apie kliniką

Neurochirurgijos kliniką sudaro 5 skyriai:

  • Galvos smegenų traumų
  • Galvos smegenų chirurgijos
  • Stuburo neurochirurgijos
  • Vaikų neurochirurgijos
  • Intensyvios terapijos skyrius

Galvos smegenų traumų skyriuje gydomi ligoniai po galvos smegenų traumų. Atliekamos operacijos dėl intrakranijinių hematomų, šalinami kaukolės kaulų įspaudai, drenuojamos higromos, atliekamos likvorą šuntuojančios operacijos, kaukolės kaulų plastikos.

Stuburo ir periferinių nervų chirurgijos skyriuje atliekamos visos sudėtingiausios stuburo ir periferinių nervų operacijos, stuburo fiksacijos tiek priekiniais, tiek užpakaliniais priėjimais, implantuojami dirbtiniai diskai, šalinamos tarpslankstelinių diskų išvaržos, atliekamos vertebroplastinės procedūros, atliekamos sudėtingos stuburo fiksacijos dėl skoliozės, traumų, operuojami spinaliniai navikai.

Vaikų neurochirurgijos skyriuje gydomi vaikai:

  • po galvos ir galvos smegenų, stuburo ir nugaros smegenų bei periferiferinių nervų traumų, taip pat dėl šių sužalojimų pasekmių;
  • turintys gėrybinius ir piktybinius kaukolės, akiduobių, smegenų ir jų dangalų, stuburo ir nugaros smegenų bei dangalų, nervų šaknelių ir periferinių nervų navikus;
  • sergantys įvairiais galvos ir nugaros smegenų kraujagyslių susirgimais;
  • turintys smegenų skysčio apytakos sutrikimus: hidrocefaliją, įvairias smegenų cistas;
  • turintys kaukolės, stuburo, galvos ir nugaros smegenų sklaidos trūkumus (tarp jų – galvos ir nugaros smegenų išvaržas, priešlaikinius kaukolės siūlių sukaulėjimus, deformacijas ir kt.);
  • sergantys židinine epilepsija; – sergantys galvos ir nugaros smegenų pūliniais;
  • turintys spastines neurologinių ligų komplikacijas;
  • turintys neurogeninės kilmės judesių sutrikimus;
  • turintys padidėjusį galvospūdį.

Galvos smegenų chirurgijos skyriuje kvalifikuotai gydomos smegenų kraujagyslių ligos, šalinami galvos smegenų navikai, epilepsija, atliekamos kaukolės pamato, funkcinės stereotaksinės operacijos, pasitelkiant naujausias chirurgines technologijas. Tik čia iš visos Lietuvos nukreipiami ir operuojami ligoniai su sudėtingiausiomis ir retų lokalizacijų arterinėmis galvos smegenų aneurizmomis, arterinėmis – veninėmis malformacijomis, kaverninėmis angiomomis, miego arterijos – akytojo ančio jungtimis, smegenų išeminiais ir hemoraginiais insultais. Skyriuje gydomi pacientai sergantys epilepsija, konsultuojami ir operuojami ligoniai sergantys Parkinsono liga, įvairios etiologijos patologiniu tremoru, torzionine distonija, choreoatetoze, hemibalizmu ir kitais ekstrapiramidiniais hiperkinezais.

Diagnostikos galimybės

Nepriklausomybės laikotarpiu įvyko daug kokybinių diagnostikos srities permainų. Niekas Lietuvoje neįsivaizduoja sudėtingos neurochirurgijos patologijos diagnozavimo be modernaus spiralinio KT, MRT bei skaitmeninio angiografo. Mes vieninteliai Lietuvoje pradėjome naudotis gamma kameros galimybėmis, diagnozuodami smegenų kraujotakos ligas ir smegenų navikus. Pastaraisiais metais pasiekėme pasaulinius standartus, gydydami galvos smegenų traumas – pradėti taikyti kaukolės vidaus slėgio matuokliai.

Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikoje 2019 m. birželio 3 d. atidarytas pirmasis Baltijos šalyse ir 100-tasis pasaulyje gama peilio centras.

Tai pats pažangiausias šiuo metu sukurtas radiochirugijos instrumentas – gama peilis (Leksell Gamma Knife Icon). Iki 2019 metų vasaros nė vienas Baltijos šalių pacientas neturėjo galimybės savo regione pasinaudoti šia galimybe, todėl dalis pacientų buvo nukreipiami į kitas šalis.

Šios technologijos pagalba, neatliekant pjūvio ir neatveriant kaukolės, gydomi net giliausiai kaukolėje esantys augliai ar kitos ligos. Neperduodamas sveikoms smegenims reikšmingos spinduliuotės dozės, gama peilis veikia tik tas struktūras, sumažindamas ar sustabdydamas navikų ir kraujagyslinių malformacijų augimą.

Gama peilis naudoja gama spindulius iš 192 (Kobalto 60) šaltinių, kurie susikerta numatytame taške 1 dešimtosios milimetro tikslumu (maždaug lapo popieriaus storis). Šis tikslumas leidžia išsaugoti nepažeistas greta esančias svarbias struktūras, tokias kaip nervai, kraujagyslės ar smegenų kamienas. Gama peilis yra tikslesnis ir perduoda 2-4 kartus mažesnę spinduliuotės dozę sveikoms smegenims negu kiti spindulinės terapijos įrenginiai, todėl pacientai turi didesnę tikimybę išsaugoti regą, klausą ir kognityvines funkcijas. Paciento kūnui tenkanti spinduliuotės dozė gali būti iki 130 kartų mažesnė nei kitų spindulinės terapijos priemonių.

Naujausias gama peilio modelis pažangių sprendimų dėka leidžia fiksuoti paciento galvos judesius milimetro dalių tikslumu, todėl pacientams gydymą galima skirti per kelis kartus panaudojant ne rėmą, o specialią kaukę. Užtikrinant dar didesnį gama spindulių poveikį tik būtinoms struktūroms, kompiuterinės tomografijos tyrimas gali būti atliekamas tyrimo metu.

Stereotaksinės radiochirurgijos planavimas atliekamas panaudojant aukštos skiriamosios gebos magnetinio rezonanso tomografijas ir pasitelkus naujausią programinę įrangą, kuri leidžia spindulius suformuoti į norimą formą ir tūrį.

Tai itin saugus gydymo metodas, pasaulyje taikomas nuo 1968 metų. Kasmet gydymas gama peiliu taikomas apie 70000 pacientų. Nuo gama peilio technologijos sukūrimo jau yra gydyta virš 1 milijono pacientų.

Istorija

Nepriklausomybės atgavimas buvo daugelio Lietuvos žmonių slaptų vilčių išsipildymas ir naujų galimybių atsivėrimas. Mums tai buvo susiję ir su galimybe susipažinti su iki tol geležine uždanga užskleista pasaulio neurochirurgija.

Norint pamatyti, ko reikia siekti, reikia turėti su kuo lyginti. Nemažai viduriniosios kartos neurochirurgų susipažino su Anglijos, JAV, Vokietijos, Australijos, Japonijos, Prancūzijos ir kitų šalių neurochirurgijos darbo organizacija, dalyvavo mokymo kursuose, dirbo užsienio universitetinėse ligoninėse. Pamatėme, kokią žalą mums buvo padariusi izoliacija. Neurochirurgija yra bene vienintelė sritis, nepajėgianti gerai veikti be ypač brangios diagnostikos ir chirurginės technikos.

Juk pasaulio praktikoje neurochirurginis mikroskopas pradėtas naudoti nuo 1960 metų, kompiuterinis tomografas (KT) – 8-ojo dešimtmečio pradžioje, magnetinis rezonansas (MRT) – 8–9-ą dešimtmetį, ultragarsinis siurblys, galvos laikikliai – 8-ą dešimtmetį. Pas mus standartinė diagnostinė ir chirurginė technika įsigyta tik pastarąjį dešimtmetį.

Klinikinis darbas

Didžiulės permainos įvyko po 1995 metų. Puiku, kad buvo suvokta, kad ne tik pastatai ir sienos (jie, be abejo, turi svarbią reikšmę) lemia neurochirurgijos pajėgumą, bet ir aukštos kvalifikacijos specialistai ir pažangios technologijos. Moderniai suremontuotas operacinis blokas su 7 tik neurochirurgijai skirtomis operacinėmis. Įsigyti 3 modernūs mikroskopai, ultragarsinis išsiurbimo aparatas, kraniotomas, greitaeigis neurochirurginis grąžtas, neuroendoskopinė technika ir kita aparatūra. Dabar turime viską, kad galima būtų atlikti visas operacijas, kurios atliekamos pažangiausiose pasaulio neurochirurgijos centruose.

1995 m. pradėjome ir iki šiol Lietuvoje vieninteliai atliekame transfenoidalines hipofizės adenomos šalinimo operacijas.

1996 m. pradėjome plėtoti sudėtingą kaukolės pamato chirurgiją, taikydami pažangiausius metodus. Iki tol šios srities patologija nebuvo operuojama ar buvo atliekamos tik paliatyviosios operacijos.

1998 m. pradėjome operuoti gigantines smegenų kraujagyslių aneurizmas, taikydami dirbtinę kraujo apytaką ir hipotermiją. Šios sudėtingos operacijos atliekamos tik nedaugelyje pasaulio universitetinių klinikų.

2002 m. pradėjome taikyti endoskopinę chirurgiją, operuodami hipofizės navikus, vėliau – ir smegenų skilvelių patologiją.

Neurochirurgai bendradarbiauja su gretimų specialybių gydytojais. Intervencinei radiologijai pradėjus taikyti endovaskulinę spiralizaciją, labai prasiplėtė CNS kraujagyslių ligų gydymo sritis ir saugesnės tapo kraujingų smegenų navikų operacijos. Jau nebestebina bendros neurochirurgų operacijos su kardiochirurgais, ANG ir plastikos chirurgais, oftalmologais ir traumatologais.

Neurochirurgijos klinika nuo 2014 m. dalyvauja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Retų neurochirurginių ligų centro veikloje, ir nuo 2016 m. gruodžio mėn. dalyvauja EK Europos referentinių tinklų suaugusių žmonių retų galvos smegenų navikų programos veikloje (EURACAN, European reference network for rare adult cancers (solid tumours), subgroup Brain tumours). Taip reikšmingais fundamentiniais tyrimais prisidedama prie retų ligų klinikinių sprendimų tobulinimo.

Tai tik maža dalis naujovių, kurios buvo įgyvendintos pastarąjį dešimtmetį, nors jau šiais metais atrodo kaip natūralus kasdienis darbas.

Gerėjant diagnostikos priemonėms ir darbo organizacijai, padaugėjo operacijų, kai kuriuose skyriuose jos sudaro 77 proc. Neuroonkologinių – padaugėjo dvigubai. Tai lėmė pagerėjusi diagnostika bei didėjantis Kauno neurochirurgijos specialistų autoritetas Lietuvoje.

Daug buvusių Kauno neurochirurgijos mokslininkų sėkmingai dirba ir toliau perduoda savo vertingą patirtį jaunesniems kolegoms ir rezidentams. Jų patirtį branginame ir esame dėkingi jiems.

Natūralus yra ir neurochirurginių lovų skaičiaus mažėjimas klinikoje. Juk dabar pacientai atvyksta planinei operacijai, o ne tirtis. Pagerėjus diagnostikai ir chirurgijai bei kylant gydytojų kvalifikacijai, kasmet operuojame ir gydome daugiau pacientų, trumpėja lovadieniai, pacientai greičiau išleidžiami į namus ar siunčiami reabilituotis.

Stiprėja “Neuromokslų” laboratorija, kur nagrinėjamos dvi temos – neuroonkologija ir CNS kraujagyslių neurochirurgija. Ši glaudžiai su Neurochirurgijos klinika susijusi mokslinė laboratorija yra unikali Lietuvoje. Ji dar labiau įtvirtina mūsų klinikos kaip Lietuvos neurochirurgijos centro svarbą. Šis junginys atitinka iškiliausių pasaulio universitetinių klinikų organizacinę struktūrą, kur neurochirurgai praktikai kartu su fundamentaliųjų mokslų atstovais plėtoja mokslinę veiklą ir dirba pedagoginį darbą. Tai palengvina bendradarbiavimą su užsienio laboratorijomis bei universitetais. Mūsų laboratorijoje jau pradedami CNS navikų genetiniai tyrimai, norima nustatyti navikų jautrumą chemoterapijai, kaupiama pacientų duomenų bazė ir CNS navikų bankas tolesniems tyrimams.

Per pastarąjį dešimtmetį neurochirurgai apgynė 16 daktaro disertacijų ir vieną habilitacinį darbą. Daugumą jų gerai įvertino užsienio universitetinių klinikų, pvz., Harvardo, Vakarų Berlyno, Nagojos ir kitų, neurochirurgai.

2003 m. už neuroonkologinių straipsnių ciklą esame apdovanoti metine „Neurologijos seminarų“ žurnalo premija.
Pastarąjį penkmetį neurochirurgų darbai išspausdinti prestižiniuose pasaulio neurochirurgijos žurnaluose. Tai yra dar vienas mūsų klinikos pasiekimų įvertinimas.
Mūsų klinikos neurochirurgai kviečiami skaityti paskaitų JAV, Japonijos, Australijos, Latvijos universitetuose. Gydytojai, dirbantys Neurochirurgijos klinikoje, yra ne tik pasaulio ar Europos neurochirurgų asociacijų nariai, bet ir įtraukti į JAV neurochirurgų kongreso, Tarptautinės hipofizės chirurgų draugijos, Europos kaukolės pamato chirurgų draugijos valdybos ir kitų tarptautinių draugijų veiklą. Manau, kad mūsų neurochirurgijos įvertinimu galima laikyti neurochirurgo – vienintelio iš Baltijos šalių neurochirurgų – įtraukimą į ES medicinos projektų vertinimą bei pakvietimą tapti užsienio mokslinio žurnalo recenzentu.

Praėjęs dešimtmetis – įdomus laikotarpis. Reikėjo peržiūrėti buvusius standartus ir pasirinkti vakarietiškus, nes pati Lietuva pasirinko šį kelią. Tai įpareigoja ne tik nuolat modernizuoti diagnostinę ar operacinę techniką (tai yra viena iš progreso sąlygų), bet ir gerinti žinias, plėtoti mokslą ir tobulinti darbo organizavimo principus. Tobulinimas ir tobulėjimas yra tęstiniai procesai ir ribas jiems galime nubrėžti tik mes patys.

Skaitomos paskaitos ir vedami praktikos darbai MF V kurso studentams. Klinikoje yra paruošta 3 gydytojų tobulinimosi kursai 36 val. trukmės.

Neurochirurgijos klinika – akredituota Europoje

Nuo šiol Lietuvos sveikatos mokslų universiteto  Neurochirurgijos klinikos rezidentai bus ruošiami pagal tokius pačius standartus, kurie yra visose Europos Sąjungos šalyse.

UEMS (Union Europeenne des Medecins Specialistes) yra organizacija, jungianti Europos sąjungos šalių ir asocijuotų narių gydytojus. Ir Lietuvos gydytojų sąjunga yra UEMS nare. Joje yra visų specialybių sekcijos. Šiuo atveju UEMS akreditacijos komitetas (t.y. jungtinis komitetas iš EANS-(Europos neurochirurgų asociacijos, kur įeina Lietuvos neurochirurgų draugija) ir UEMS vykdo neurochirurginių klinikų, ruošiančių neurochirurgus rezidentus tikrinimą ir atitikimą Europos standartams. Tikrinamos ne tik rezidentūros programos , bet ir dėstytojų kvalifikacijos, operacijų kiekis ir sudėtingumas, aprūpinimas aparatūra ir t.t.

Pasak Neurochirurgijos klinikos vadovo, prof. Arimanto Tamašausko, akreditacijos procesas vyksta daugelį metų ir jo pagrindinis tikslas yra, kad neurochirurgijos rezidentai visoje Europoje būtų ruošimai pagal tuos pačius standartus, t.y. jų kvalifikacija atitiktų visoje Europoje suvienodintiems reikalavimams.
Prof. A. Tamašauskas sako, kad akreditacijos procedūrai LSMU Neurochirurgijos klinika ruošėsi beveik pusantrų metų – reikėjo užpildyti daugybę dokumentų, taip pat atlikti reikalavimuose įrašytas užduotis – įsteigti rezidentų mokymui skirtą biblioteką, moksliniams tyrimams įkurti laboratoriją, įsigyti aparatūros, sudėtingoms operacijoms atlikti , atlikti daugybę kitų dalykų. Iš UEMS organizacijos buvo skirti du ekspertai – prof. T. Trojanowski (Lenkija) ir Dr. Guy Matge (Liuksemburgas), kurie Neurochirurgijos klinikoje viešėjo keletą dienų ir tikrino įvairiausiu dalykus – atliekamų operacijų spektrą. Biblioteką, rezidentų programas, dalyvavo operacijose ir gydytojų pasitarimuose, o galiausiai egzaminavo rezidentus. Po šio ekspertų apsilankymo, LSMU Neurochirurgijos klinika gavo oficialų sertifikatą, patvirtinantį, kad ji atitinka visus europinius standartus.

Prof. A. Tamašausko teigimu, pagrindinė šios akreditacijos teikiama nauda yra tai, kad rezidentams norint dirbti bet kurioje Europos šalyje, nereikės vykti į Briuselį, lankyti kursus, kurie kainuoja didelius pinigus ir laikyti egzaminus. Neurochirurgijos klinikai esant akredituotai rezidentai galės kviestis ekspertą į Lietuvą ir laikyti tokį patį egzaminą savo šalyje. Jiems bus įteikiamas toks pats sertifikatas, koks ir būtų gautas išvykus.

Nors gauta akreditacija yra pilna, t.y. LSMU Neurochirurgijos klinika neturi didelių trūkumų, ekspertai pateikė keletą rekomendacijų ateičiai. Viena iš tokių rekomendacijų yra neurochirurgijos rezidentų mokymo programos pailginimas vieneriais metais –neurochirurgijos rezidentai Lietuvoje yra ruošiami penkerius metus, tuo tarpu visoje Europoje – šešerius. Akreditacija yra duodama ketveriems metams – tada ji turės būti tvirtinama iš naujo.
LSMU Neurochirurgijos klinika yra vienintelė Lietuvoje, gavusi oficialų pripažinimą Europoje.

  • Galvos smegenų traumų skyrius
Vadovas: doc. dr. Rimantas Vilcinis
Tel. (+370 37) 326821
Skyrius įkurtas 1972 metų gegužės mėnesį, buvusio kaulų tuberkuliozės skyriaus bazėje. Įkūrus skyrių pradėta stacionarizuoti ligonius su trauminiais galvos smegenų pažeidimais. Ligoniai buvo operuojami neurochirurgijos korpuso operacinėse. Skyriui vadovauti paskirtas gyd. Z.Jurašius. Tuo metu skyriuje dirbo gydytojai: A.Pauliukevičius, A.Janulionis, Zikaras, Radavičius, L.Kondrotas. Metams bėgant skyriaus darbuotojai keitėsi. Ilgiausiai jame dirba M.Obelenis, A.Blazgys, R.Vilcinis, L.Kalasauskas.
1973 m. pertvarkius patalpas, skyrius persikėlė į Neurochirurgijos korpuso pirmą aukštą, kur funkcionuoja iki šiol. Be ligonių su galvos smegenų traumomis, jame buvo gydomi ir ligoniai, sergantys epilepsija, hiperkinezėmis. 1981 m. pastačius naują neurochirurgijos korpusą pirmame neurochirurgijos skyriuje gydomi tik ligoniai po galvos smegenų sužalojimų.
Kasmet į skyrių paguldoma apie 1000 ligonių po galvos smegenų traumų. Atliekama arti 500 operacijų: kraniotomijos dėl intrakranijinių hematomų, šalinami kaukolės kaulų įspaudai, drenuojamos higromos, atliekamos likvorą šuntuojančios operacijos, kaukolės kaulų plastikos. Dėl sunkių sužalojimų kasmet žūva apie 100 ligonių. Didelis mirtingumas susijęs su sunkia priešoperacine ligonių būkle. Paskutiniais metais reanimobiliu suvežami į LSMUL sunkiausi potrauminiai Kauno krašto ligoniai tame tarpe ir gilioje komoje su dirbtiniu kvėpavimu. Tačiau mažėjo konservatyviai gydytų ligonių skaičius, nes dauguma ligonių su lengvais smegenų sukrėtimais nukreipiami į neurologijos stacionarus, todėl skyriaus chirurginis aktyvumas viršijo 50%.
Skyriaus darbuotojai aktyviai dalyvauja Lietuvos neurochirurgų draugijos veikloje, skaito mokslinius pranešimus Baltijos šalių, Europos ir pasaulio neurochirurgų kongresuose.
  • Stuburo neurochirurgijos skyrius
Vadovas – dr. Gintautas Vaitkevičius
Tel.  (+370 37) 326850
Stuburo neurochirurgijos skyrius įkurtas 1964 m. Tai vienintelis specializuotas tokio profilio skyrius Lietuvoje, teikiantis aukštai kvalifikuotą konsultacinę, skubią ir planinę pagalbą pacientams, sergantiems įvairiomis stuburo bei periferinių nervų ligomis, taip pat patyrusiems trauminius stuburo ir nugaros smegenų sužalojimus.

Skyriuje atliekamos visos sudėtingiausios stuburo ir periferinių nervų operacijos. Daromos stuburo fiksacijos tiek priekiniais, tiek užpakaliniais priėjimais. Implantuojami dirbtiniai diskai. Dėl stuburkaulių navikų bei osteoporotinių lūžimų atliekamos vertebroplastinės procedūros. Atliekamos sudėtingos stuburo fiksacijos dėl skoliozės, traumų. Naudojant mikrochirurginę techniką, ultragarsinį siurblį operuojami spinaliniai navikai. Vieninteliai Lietuvoje juosmeninių ir kaklinių disko išvaržų operacijas atliekame punkciniu būdu, darydami radiodažnumines diskų destrukcijas.Pirmi Lietuvoje įsisavinome ir sėkmingai atliekame mobilių kaklinių diskų implantaciją, dėl degeneracinių stuburo ligų, pradėjome daryti modernias stuburą stabilizuojančias operacijas, panaudojant tarpketerinius stuburo fiksatorius.

Skyriaus operacinės aprūpintos moderniausia technika, – tai šiuolaikinis operacinis mikroskopas, intraoperacinis rentgeno aparatas, ultragarsinis siurblys, modernūs instrumentų rinkiniai stuburo fiksacijai, tarpslankstelinių diskų implantavimui.
Per metus atliekama apie 1000 įvairių stuburo ir nugaros smegenų operacijų.
  • Vaikų neurochirurgijos skyrius
Vadovas: doc. dr. Algimantas Matukevičius
Tel. (+370 37) 326955
Skubos tvarka ligoniai į skyrių stacionarizuojami per LSMUL vaikų priėmimo skyrių.
Vaikų neurochirurgai tikisi glaudaus bendradarbiavimo su kolegomis kitų specialybių gydytojais bei mažųjų pacientų tėveliais ir neabejoja šio bendro darbo sėkme.
Vaikų neurochirurgijos skyrius – pagrindinė vieta Lietuvoje, kur, naudojant pažangiausias medicinos technologijas, teikiama visapusiška neurochirurginė pagalba vaikams nuo naujagimių iki 18 metų amžiaus. Šis skyrius įkurtas 1979 m. ir yra vienintelis visoje šalyje. Dabar jame 15 neurochirurginių lovų.
Skyriuje gydomi vaikai:
● po galvos ir galvos smegenų, stuburo ir nugaros smegenų bei periferiferinių nervų traumų, taip pat dėl šių sužalojimų pasekmių;
● turintys gėrybinius ir piktybinius kaukolės, akiduobių, smegenų ir jų dangalų, stuburo ir nugaros smegenų bei dangalų, nervų šaknelių ir periferinių nervų navikus;
● sergantys įvairiais galvos ir nugaros smegenų kraujagyslių susirgimais;
● turintys smegenų skysčio apytakos sutrikimus: hidrocefaliją, įvairias smegenų cistas;
● turintys kaukolės, stuburo, galvos ir nugaros smegenų sklaidos trūkumus (tarp jų – galvos ir nugaros smegenų išvaržas, priešlaikinius kaukolės siūlių sukaulėjimus, deformacijas ir kt.);
● sergantys židinine epilepsija;
● sergantys galvos ir nugaros smegenų pūliniais;
● turintys spastines neurologinių ligų komplikacijas;
● turintys neurogeninės kilmės judesių sutrikimus;
● turintys padidėjusį galvospūdį.
Vaikų neurochirurgijos skyriuje ligoniai kvalifikuotai ištiriami, atliekant ultragarsinius tyrimus, transkranijinę doplerografiją, elektroencefalografiją (įprastinę ir miego), elektromiografiją, sudėtingus kompiuterinės tomografijos, magnetinio branduolinio rezonanso tomografijos, radionuklidinės kompiuterinės tomografijos ir angiografinius tyrimus.
Sergančius vaikus skyriuje konsultuoja vaikų neurologas, neurookulistas, otoneurologas, neurofiziologas, radioterapeutas, vaikų onkologas, vaikų ortopedas, vaikų infektologas, vaikų kardiologas, vaikų psichologas, vaikų psichiatras ir kiti vaikų ligų specialistai. Bet kuriuo paros metu galima pediatro, vaikų chirurgo, vaikų traumatologo ir vaikų endokrinologo konsultacija.
Nustačius konkrečią neurologinę patologiją, reikalingą chirurginio gydymo, kvalifikuoti specialistai atlieka atitinkamas chirurgines intervencijas, naudodamiesi mikrochirurgine technika, operaciniais mikroskopais ir kitomis pažangiomis neurochirurginėmis technologijomis.Skyriuje atliekamos šios operacijos:
šalinami:
● galvos dangalų, smegenų ir kaukolės pamato, akiduobės bei nugaros smegenų ir stuburo navikai, trauminės ir netrauminės smegenų kraujosruvos;
atliekama:
● kitų trauminių galvos ir stuburo sužalojimų korekcija,
● gimdymo traumos sukeltų komplikacijų chirurginis gydymas,
● šuntuojančios operacijos dėl hidrocefalijos ir smegenų cistų ir jų korekcijos,
● galvos ir nugaros smegenų išvaržų plastika,
● kaukolės netaisyklingo suaugimo, deformacijų ir defektų plastika,
● atviros operacijos dėl smegenų kraujagyslių ligų,
● endovaskulinis patologinių kraujagyslių ir jų rezginių išjungimas ir kt..,
● operacijos dėl galvos ir nugaros smegenų pūlingų susirgimų bei jų komplikacijų,
● operacijos dėl židininės epilepsijos, įvairių distonijų,
● stereotaksinės galvos smegenų intervencijos ir kt.
Kvalifikuota slauga ir gydymas pooperaciniame periode:
● kontroliuojant:
● neurologinę,
● judesių,
● regos,
● klausos,
● kalbos,
● endokrininę funkcijas;
● taikant, esant reikalui, intensyvios terapijos priemones, užtikrinančias normalią organizmo gyvybinių funkcijų veiklą.Onkologiniams ligoniams nustatomos indikacijos tolesnei spindulinei ar chemoterapijai, nustatomas tolesnis šių ligonių priežiūros planas.
Skyriuje taikomos ankstyvos reabilitacinės priemonės po ūmios sunkios neurologinės patologijos: kinezoterapija, masažas, regos kelio elektrinė stimuliacija. Rekomenduojamas tolesnis reabilitacinis ir sveikatą grąžinantis gydymas.

 

  • Galvos smegenų chirurgijos skyrius
Vadovas – prof. dr. Vytenis Pranas Deltuva
Tel.(+370 37) 326549
Galvos smegenų chirurgijos skyrių formuoja 4 aukštos specializacijos sektoriai:
● Neuroonkologijos
● Smegenų kraujagyslių neurochirurgijos
● Funkcinės neurochirurgijos
● Kaukolės pamato chirurgijos
Galvos smegenų chirurgijos skyriuje susitelkę dirba Lietuvoje pripažinti neurochirurgai-ekspertai ir mokslininkai, gydantys ir operuojantys visą spektrą galvos smegenų patologijos. Pacientai iš visos Lietuvos ir užsienio kvalifikuotai gydomi neurochirurgų, dirbančių smegenų kraujagyslių chirurgijos, neuroonkologijos, kaukolės pamato chirurgijos, funkcinės neurochirurgijos srityse, pasitelkiant naujausias chirurgines technologijas.
Unikalaus Lietuvoje Galvos smegenų chirurgijos skyriaus darbuotojai glaudžiai bendradarbiauja su bendrosios praktikos gydytojais, neurologais ir neurochirurgais, dirbančiais visose Lietuvos rajonuose, suteikdami kvalifikuotas konsultacijas ir gydydami nukreiptus pacientus. Neurochirurgai, dirbantys Galvos smegenų chirurgijos skyriuje ne tik konsultuoja, tiria ir operuoja pacientus, bet ir vykdo jų dispanserinį sekimą po stacionarinio gydymo.
Galvos smegenų chirurgijos skyriaus gydytojai pasiruošę glaudžiam bendradarbiavimui su bendrosios praktikos gydytojais, neurologais ir neurochirurgais visoje Lietuvoje, nustatant ir tikslinant neurochirurgines ligas, gydant jas ir padedant vykdyti pacientų dispanserizavimą po gydymo. Pacientams pageidaujant, informuoja gydytojus, nukreipusius pacientus į mūsų skyrių, apie tyrimo ir gydymo eigą, atsiunčiant pacientą vietos dispanseriniam sekimui. Čia gydytojai pasiruošę suteikti geriausią galimą neurochirurginę pagalbą Lietuvos žmonėms ir siekti glaudaus ir draugiško bendradarbiavimo su kolegomis.

Gama peilis gydo:
Navikus
● Pirminiai piktybiniai ir žemo piktybiškumo galvos smegenų augliai
● Metastatiniai galvos smegenų augliai (vėžinės ląstelės, kurios atkeliavo iš kito kūne esančio naviko)
● Kiti gerybiniai navikai: meningiomos, neurinomos (švanomos), hipofizio (posmegeninės liaukos) adenomos, kraniofaringiomos chordomos, hondrosarkomos ir kt.
Kraujagyslinę patologiją
● Smegenų kraujagyslių malformacijos, tokios kaip arterioveninės malformacijos ir kavernomos (kaverninės angiomos)
● Arterioveninės fistulės
Funkcinius susirgimus
● Tremoras (esencialinis tremoras ar tremoras sergantiems Parkinsono liga)
● Medikamentais nekontroliuojamas skausmas įvairiose kūno srityse, kai joks kitas gydymas nėra efektyvus – tai gali būti po nervų sistemos ligų ar esant vėžio sukeltam skausmui dėl išplitusių metastazių kauluose
● Trišakio nervo neuralgija
● Epilepsija, kai diagnozuota hipokampo sklerozė
● Psichiatriniai susirgimai – jokiam kitam gydymui nepasiduodantis obsesinis kompulsinis sindromas ar sunki depresija
  • Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyrius
Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriuje yra 18 lovų. Šiame skyriuje per metus gydoma iki 2500 pacientų, patyrusių daugybinius kūno sužalojimus, sunkias galvos smegenų ir stuburo traumas, sergančių galvos smegenų kraujotakos sutrikimais, epilepsija, centrinės nervų sistemos infekcinėmis ligomis, navikais, miastenija, esant neaiškios kilmės komai ir kt., stebimi ir gydomi ligoniai po įvairių neurochirurginių operacijų.
Skyriaus vadovas dr. Tomas Tamošuitis
Tel.(+370 37) 326988
LSMU Neurochirurgijos klinika
Prof. Arimantas Tamašauskas
Neurochirurgijos Klinikos vadovas
Visi kontaktai