Galvos smegenų traumų skyrius
Vadovas: doc. dr. Rimantas Vilcinis
Tel. (+370 37) 326821
Skyrius įkurtas 1972 metų gegužės mėnesį, buvusio kaulų tuberkuliozės skyriaus bazėje. Įkūrus skyrių pradėta stacionarizuoti ligonius su trauminiais galvos smegenų pažeidimais. Ligoniai buvo operuojami neurochirurgijos korpuso operacinėse. Skyriui vadovauti paskirtas gyd. Z.Jurašius. Tuo metu skyriuje dirbo gydytojai: A.Pauliukevičius, A.Janulionis, Zikaras, Radavičius, L.Kondrotas. Metams bėgant skyriaus darbuotojai keitėsi. Ilgiausiai jame dirba M.Obelenis, A.Blazgys, R.Vilcinis, L.Kalasauskas.
1973 m. pertvarkius patalpas, skyrius persikėlė į Neurochirurgijos korpuso pirmą aukštą, kur funkcionuoja iki šiol. Be ligonių su galvos smegenų traumomis, jame buvo gydomi ir ligoniai, sergantys epilepsija, hiperkinezėmis. 1981 m. pastačius naują neurochirurgijos korpusą pirmame neurochirurgijos skyriuje gydomi tik ligoniai po galvos smegenų sužalojimų.
Kasmet į skyrių paguldoma apie 1000 ligonių po galvos smegenų traumų. Atliekama arti 500 operacijų: kraniotomijos dėl intrakranijinių hematomų, šalinami kaukolės kaulų įspaudai, drenuojamos higromos, atliekamos likvorą šuntuojančios operacijos, kaukolės kaulų plastikos. Dėl sunkių sužalojimų kasmet žūva apie 100 ligonių. Didelis mirtingumas susijęs su sunkia priešoperacine ligonių būkle. Paskutiniais metais reanimobiliu suvežami į LSMUL sunkiausi potrauminiai Kauno krašto ligoniai tame tarpe ir gilioje komoje su dirbtiniu kvėpavimu. Tačiau mažėjo konservatyviai gydytų ligonių skaičius, nes dauguma ligonių su lengvais smegenų sukrėtimais nukreipiami į neurologijos stacionarus, todėl skyriaus chirurginis aktyvumas viršijo 50%.
Skyriaus darbuotojai aktyviai dalyvauja Lietuvos neurochirurgų draugijos veikloje, skaito mokslinius pranešimus Baltijos šalių, Europos ir pasaulio neurochirurgų kongresuose.
Stuburo neurochirurgijos skyrius
Vadovas – dr. Gintautas Vaitkevičius
Tel. (+370 37) 326850
Stuburo neurochirurgijos skyrius įkurtas 1964 m. Tai vienintelis specializuotas tokio profilio skyrius Lietuvoje, teikiantis aukštai kvalifikuotą konsultacinę, skubią ir planinę pagalbą pacientams, sergantiems įvairiomis stuburo bei periferinių nervų ligomis, taip pat patyrusiems trauminius stuburo ir nugaros smegenų sužalojimus.
Skyriuje atliekamos visos sudėtingiausios stuburo ir periferinių nervų operacijos. Daromos stuburo fiksacijos tiek priekiniais, tiek užpakaliniais priėjimais. Implantuojami dirbtiniai diskai. Dėl stuburkaulių navikų bei osteoporotinių lūžimų atliekamos vertebroplastinės procedūros. Atliekamos sudėtingos stuburo fiksacijos dėl skoliozės, traumų. Naudojant mikrochirurginę techniką, ultragarsinį siurblį operuojami spinaliniai navikai. Vieninteliai Lietuvoje juosmeninių ir kaklinių disko išvaržų operacijas atliekame punkciniu būdu, darydami radiodažnumines diskų destrukcijas.
Pirmi Lietuvoje įsisavinome ir sėkmingai atliekame mobilių kaklinių diskų implantaciją, dėl degeneracinių stuburo ligų, pradėjome daryti modernias stuburą stabilizuojančias operacijas, panaudojant tarpketerinius stuburo fiksatorius.
Skyriaus operacinės aprūpintos moderniausia technika, – tai šiuolaikinis operacinis mikroskopas, intraoperacinis rentgeno aparatas, ultragarsinis siurblys, modernūs instrumentų rinkiniai stuburo fiksacijai, tarpslankstelinių diskų implantavimui.
Per metus atliekama apie 1000 įvairių stuburo ir nugaros smegenų operacijų.
Vaikų neurochirurgijos skyrius
Vadovas: doc. dr. Algimantas Matukevičius
Tel. (+370 37) 326955
Skubos tvarka ligoniai į skyrių stacionarizuojami per LSMUL vaikų priėmimo skyrių.
Vaikų neurochirurgai tikisi glaudaus bendradarbiavimo su kolegomis kitų specialybių gydytojais bei mažųjų pacientų tėveliais ir neabejoja šio bendro darbo sėkme.
Vaikų neurochirurgijos skyrius – pagrindinė vieta Lietuvoje, kur, naudojant pažangiausias medicinos technologijas, teikiama visapusiška neurochirurginė pagalba vaikams nuo naujagimių iki 18 metų amžiaus. Šis skyrius įkurtas 1979 m. ir yra vienintelis visoje šalyje. Dabar jame 15 neurochirurginių lovų.
Skyriuje gydomi vaikai:
● po galvos ir galvos smegenų, stuburo ir nugaros smegenų bei periferiferinių nervų traumų, taip pat dėl šių sužalojimų pasekmių;
● turintys gėrybinius ir piktybinius kaukolės, akiduobių, smegenų ir jų dangalų, stuburo ir nugaros smegenų bei dangalų, nervų šaknelių ir periferinių nervų navikus;
● sergantys įvairiais galvos ir nugaros smegenų kraujagyslių susirgimais;
● turintys smegenų skysčio apytakos sutrikimus: hidrocefaliją, įvairias smegenų cistas;
● turintys kaukolės, stuburo, galvos ir nugaros smegenų sklaidos trūkumus (tarp jų – galvos ir nugaros smegenų išvaržas, priešlaikinius kaukolės siūlių sukaulėjimus, deformacijas ir kt.);
● sergantys židinine epilepsija;
● sergantys galvos ir nugaros smegenų pūliniais;
● turintys spastines neurologinių ligų komplikacijas;
● turintys neurogeninės kilmės judesių sutrikimus;
● turintys padidėjusį galvospūdį.
Vaikų neurochirurgijos skyriuje ligoniai kvalifikuotai ištiriami, atliekant ultragarsinius tyrimus, transkranijinę doplerografiją, elektroencefalografiją (įprastinę ir miego), elektromiografiją, sudėtingus kompiuterinės tomografijos, magnetinio branduolinio rezonanso tomografijos, radionuklidinės kompiuterinės tomografijos ir angiografinius tyrimus.
Sergančius vaikus skyriuje konsultuoja vaikų neurologas, neurookulistas, otoneurologas, neurofiziologas, radioterapeutas, vaikų onkologas, vaikų ortopedas, vaikų infektologas, vaikų kardiologas, vaikų psichologas, vaikų psichiatras ir kiti vaikų ligų specialistai. Bet kuriuo paros metu galima pediatro, vaikų chirurgo, vaikų traumatologo ir vaikų endokrinologo konsultacija.
Nustačius konkrečią neurologinę patologiją, reikalingą chirurginio gydymo, kvalifikuoti specialistai atlieka atitinkamas chirurgines intervencijas, naudodamiesi mikrochirurgine technika, operaciniais mikroskopais ir kitomis pažangiomis neurochirurginėmis technologijomis.
Skyriuje atliekamos šios operacijos:
šalinami:
● galvos dangalų, smegenų ir kaukolės pamato, akiduobės bei nugaros smegenų ir stuburo navikai, trauminės ir netrauminės smegenų kraujosruvos;
atliekama:
● kitų trauminių galvos ir stuburo sužalojimų korekcija,
● gimdymo traumos sukeltų komplikacijų chirurginis gydymas,
● šuntuojančios operacijos dėl hidrocefalijos ir smegenų cistų ir jų korekcijos,
● galvos ir nugaros smegenų išvaržų plastika,
● kaukolės netaisyklingo suaugimo, deformacijų ir defektų plastika,
● atviros operacijos dėl smegenų kraujagyslių ligų,
● endovaskulinis patologinių kraujagyslių ir jų rezginių išjungimas ir kt..,
● operacijos dėl galvos ir nugaros smegenų pūlingų susirgimų bei jų komplikacijų,
● operacijos dėl židininės epilepsijos, įvairių distonijų,
● stereotaksinės galvos smegenų intervencijos ir kt.
Kvalifikuota slauga ir gydymas pooperaciniame periode:
● kontroliuojant:
● neurologinę,
● judesių,
● regos,
● klausos,
● kalbos,
● endokrininę funkcijas;
● taikant, esant reikalui, intensyvios terapijos priemones, užtikrinančias normalią organizmo gyvybinių funkcijų veiklą.
Onkologiniams ligoniams nustatomos indikacijos tolesnei spindulinei ar chemoterapijai, nustatomas tolesnis šių ligonių priežiūros planas.
Skyriuje taikomos ankstyvos reabilitacinės priemonės po ūmios sunkios neurologinės patologijos: kinezoterapija, masažas, regos kelio elektrinė stimuliacija. Rekomenduojamas tolesnis reabilitacinis ir sveikatą grąžinantis gydymas.
Galvos smegenų chirurgijos skyrius
Vadovas – prof. dr. Vytenis Pranas Deltuva
Tel.(+370 37) 326549
Galvos smegenų chirurgijos skyrių formuoja 4 aukštos specializacijos sektoriai:
● Neuroonkologijos
● Smegenų kraujagyslių neurochirurgijos
● Funkcinės neurochirurgijos
● Kaukolės pamato chirurgijos
Galvos smegenų chirurgijos skyriuje susitelkę dirba Lietuvoje pripažinti neurochirurgai-ekspertai ir mokslininkai, gydantys ir operuojantys visą spektrą galvos smegenų patologijos. Pacientai iš visos Lietuvos ir užsienio kvalifikuotai gydomi neurochirurgų, dirbančių smegenų kraujagyslių chirurgijos, neuroonkologijos, kaukolės pamato chirurgijos, funkcinės neurochirurgijos srityse, pasitelkiant naujausias chirurgines technologijas.
Unikalaus Lietuvoje Galvos smegenų chirurgijos skyriaus darbuotojai glaudžiai bendradarbiauja su bendrosios praktikos gydytojais, neurologais ir neurochirurgais, dirbančiais visose Lietuvos rajonuose, suteikdami kvalifikuotas konsultacijas ir gydydami nukreiptus pacientus. Neurochirurgai, dirbantys Galvos smegenų chirurgijos skyriuje ne tik konsultuoja, tiria ir operuoja pacientus, bet ir vykdo jų dispanserinį sekimą po stacionarinio gydymo.
Galvos smegenų chirurgijos skyriaus gydytojai pasiruošę glaudžiam bendradarbiavimui su bendrosios praktikos gydytojais, neurologais ir neurochirurgais visoje Lietuvoje, nustatant ir tikslinant neurochirurgines ligas, gydant jas ir padedant vykdyti pacientų dispanserizavimą po gydymo. Pacientams pageidaujant, informuoja gydytojus, nukreipusius pacientus į mūsų skyrių, apie tyrimo ir gydymo eigą, atsiunčiant pacientą vietos dispanseriniam sekimui. Čia gydytojai pasiruošę suteikti geriausią galimą neurochirurginę pagalbą Lietuvos žmonėms ir siekti glaudaus ir draugiško bendradarbiavimo su kolegomis.
Gama peilis gydo:
Navikus
● Pirminiai piktybiniai ir žemo piktybiškumo galvos smegenų augliai
● Metastatiniai galvos smegenų augliai (vėžinės ląstelės, kurios atkeliavo iš kito kūne esančio naviko)
● Kiti gerybiniai navikai: meningiomos, neurinomos (švanomos), hipofizio (posmegeninės liaukos) adenomos, kraniofaringiomos chordomos, hondrosarkomos ir kt.
Kraujagyslinę patologiją
● Smegenų kraujagyslių malformacijos, tokios kaip arterioveninės malformacijos ir kavernomos (kaverninės angiomos)
● Arterioveninės fistulės
Funkcinius susirgimus
● Tremoras (esencialinis tremoras ar tremoras sergantiems Parkinsono liga)
● Medikamentais nekontroliuojamas skausmas įvairiose kūno srityse, kai joks kitas gydymas nėra efektyvus – tai gali būti po nervų sistemos ligų ar esant vėžio sukeltam skausmui dėl išplitusių metastazių kauluose
● Trišakio nervo neuralgija
● Epilepsija, kai diagnozuota hipokampo sklerozė
● Psichiatriniai susirgimai – jokiam kitam gydymui nepasiduodantis obsesinis kompulsinis sindromas ar sunki depresija
Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyrius
Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriuje yra 18 lovų. Šiame skyriuje per metus gydoma iki 2500 pacientų, patyrusių daugybinius kūno sužalojimus, sunkias galvos smegenų ir stuburo traumas, sergančių galvos smegenų kraujotakos sutrikimais, epilepsija, centrinės nervų sistemos infekcinėmis ligomis, navikais, miastenija, esant neaiškios kilmės komai ir kt., stebimi ir gydomi ligoniai po įvairių neurochirurginių operacijų.
Skyriaus vadovas dr. Tomas Tamošuitis
Tel.(+370 37) 326988