Startavo unikali „DigiPro Health“ mentorių mokymų programa
COVID-19 pandemijos sukeltos pasekmės neabejotinai paspartino skaitmeninių sveikatos inovacijų sprendimų kūrimą ir atskleidė skaitmeninio raštingumo įgūdžių trūkumą ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Pasak 2022 metais liepos mėnesį Europos inovacijų ir technologijų instituto skaitmeninės srities bendruomenės (angl. EIT Digital) parengtos ataskaitos „Švietimo ateitis skaitmeninių įgūdžių perspektyvoje“ (angl. “The future of education for digital skills“), skaitmeninio raštingumo trūkumas, nepakankamas IT specialistų skaičius, skaitmeninių įgūdžių skatinimo švietimo programų nepakankamumas vis dar išlieka opia problema, tačiau ateities perspektyvos nekelia abejonių.
Skaitmeninė transformacija vyksta ir sveikatos priežiūros srityje. Ji leidžia priartinti sveikatos paslaugas arčiau pacientų bei pasiūlyti jiems geresnę patirtį. Skaitmeninės sveikatos plėtra stipriai prisideda prie EIT Health (didžiausios Europos sveikatos žinių ir inovacijų bendruomenės) tikslų – stiprinti Europos sveikatos ekosistemas, skatinti geresnę piliečių sveikatą ir tvarią sveikatos ekonomiką Europoje – įgyvendinimo.
Sveikatos inovacijų studijos, apžvalgos, ataskaitos sutartinai teigia, kad ateitis ir ateities ligų valdymas priklausys nuo skaitmeninių sprendimų. „Skaitmeninė sveikata taps dalimi paciento kelionės, dalimi gydymo, padės pilnai integruoti sveikatos sritį“, – kalbėjo vienas „DigiPro Health“ mentorių „Kilo Health“ skaitmeninės sveikatos tyrėjas Šarūnas Valinskas.
Lapkričio 7–8 dienomis Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) kartu su Kauno technologijos universitetu (KTU) ir vienu žymiausių Lietuvoje sveikatos srities startuoliu, globaliu skaitmeninių sveikatos inovacijų lyderiu „Kilo Health“ pristatė naują jungtinę neformalaus ugdymo skaitmeninių sveikatos inovacijų vystymo mentorių rengimo programą „DigiPro Health“. Ši programa – tai unikalūs 2-jų dienų trukmės mokymai, kurių tikslas – paruošti kompetentingus mentorius, galinčius suteikti praktinių žinių apie skaitmeninės sveikatos produktų vystymą tarpdisciplininėms, sveikatos srities skaitmeninius inovacinius sprendimus kuriančioms kūrybinių dirbtuvių, hakatonų dalyvių komandoms.
Nuo 2018 m. LSMU su KTU ir partneriais organizuojamas sveikatos srities hakatonas „Hospiton“ pritraukia būrį inovacijų vystymu besidominčių skirtingų disciplinų studentų, inovatorių, verslo, įvairių startuolių. Hakatone aktyviai dalyvauja gyvybės mokslų srities, farmacijos, teisės, IT paslaugas teikiančios įmonės, taip pat daugybė kitų organizacijų – gydymo įstaigos, viešojo sektoriaus institucijos, skirtingų disciplinų dėstytojai, mokslininkai ir, žinoma, būsimų startuolių kūrėjų besidairantys investuotojai.
Mentorių pagalba, patarimai ir įžvalgos hakatono dalyviams yra neįkainojamos, padeda identifikuoti savo planuojamo vystyti sprendimo tikslinę grupę, konkretizuoti jos poreikius, „skaudulius“ ir generuoti inovatyvias idėjas šiems iššūkiams spręsti. Mentoriai ne tik dalina patarimus, bet atkreipia dėmesį į svarbiausias rizikas ir gali iškart pasidalinti dalyviams naudingais kontaktais. Universitetai kviečia hakatono mentoriais tapti ir mokslininkus, dėstytojus.
„DigiPro Health“ mentorių rengimo programa skirta pasiruošti būsimuosius hakatono mentorius ir kaip galima geriausiai pagelbėti hakatono dalyviams.
Perėjo visus produkto kūrimo etapus
Pirmoji mentorių rengimo programos diena buvo skirta susipažinti su skaitmeninės sveikatos kontekstu ir perspektyvomis. Jos metu savo tarptautine patirtimi dalijosi verslo koučeris, švietimo ekspertas ir mentorius iš Nyderlandų Akos R. Wetters. Dalyviams jis davė praktinių komandų formavimo patarimų, diskutavo apie lyderystės tarpdalykinėje komandoje svarbą, mentorystės kryptis.
Antros mokymų dienos metu programos dalyviai, sveikatos, technologijų, ekonomikos srities mokslininkai, gydytojai komandose patys išbandė hakatono formatą ir kūrė inovatyvius sprendimus „Hospiton. Rare diseases 2022“ sveikatos srities hakatono iššūkiams spręsti. Dalyviai ieškojo sprendimų, kurie galėtų atliepti retomis ligomis sergančių žmonių poreikius, praktiškai išbandė verslo galimybių identifikavimą, skirtingus inovacijų kūrimo ir vystymo metodus.
Su retų ligų specifiniais iššūkiais programos dalyvius supažindino LSMU Medicinos fakulteto Endokrinologijos klinikos lektorė Rūta Navardauskaitė. „Labai džiaugiuosi, kad vyksta tokios iniciatyvos. Jų metu gimsta daug nuostabių idėjų, kurios gali palengvinti pacientų ir jų artimųjų gyvenimą“, – renginio įspūdžiais dalijosi lektorė.
Idėjos identifikavimo, prototipavimo metodais ir naudingais įrankiais dalijosi KTU EDU_Lab vadovė dr. Asta Daunorienė, o suinteresuotų šalių analizės įrankiais – LSMU INOedu projektų vadovė dr. Eglė Misiūnaitė Bačiauskienė.
„Suprasti retomis ligomis sergančiojo poreikius yra nemenkas iššūkis, tačiau mokymų programos lektorių pasiūlyti įrankiai leido greitai suprasti ir išgryninti problemą. Puiku, kad pavyko pereiti visus produkto kūrimo etapus, kurie leido suprasti, kokių mentorystės įgūdžių labiausiai reikia kūrybinių dirbtuvių dalyviams“, – kalbėjo viena renginio dalyvių, farmacijos doktorantūros studentė Viktorija Butrimaitė.
Programos dalyviams buvo suteiktas neformalaus ugdymo programos kvalifikacinis 16 valandų pažymėjimas. Programą baigė 20 skirtingų dalyvių.
„DIGIPRO Health“ projektą koordinuoja Europos inovacijų ir technologijų instituto sveikatos srities žinių ir inovacijų bendruomenės atstovai Lietuvoje, LSMU ir KTU.
„DIGIPRO Health“ jungtinę neformalaus ugdymo skaitmeninių sveikatos inovacijų vystymo mentorių rengimo programą kartu sukūrė Europos inovacijų ir technologijų instituto žinių ir inovacijų bendruomenės EIT Health centro Lietuvoje atstovai, LSMU ir KTU bei skaitmeninių sveikatos inovacijų lyderiai „Kilo Health“.
Irina Kolomiiets, Sveikatos inovacijų vystymo centro projektų vadovė
Daugiau informacijos: irina.kolomiiets@lsmu.lt, neringa.valantine@ktu.lt