LSMU Emanuelio Levino centre pristatyta paroda „Pranas Mažylis 1885 – 1966“
Rugsėjo 4 dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Emanuelio Levino centre vyko parodos „Pranas Mažylis 1885 – 1966“ pristatymas. Eksponuojamos nuotraukos vaizduoja garsaus šalies gydytojo, nusipelniusio Lietuvos veikėjo, Pasaulio tautų teisuolio prof. Prano Mažylio gyvenimą.
Neatsiejamas nuo Universiteto istorijos
Saulėtą rudens dieną į parodos atidarymą susirinko buvę prof. P. Mažylio kolegos, juo besižavintys kauniečiai, Universiteto bendruomenės nariai. Tarp dalyvių – dabar jau senjorai, kuriems, kai buvo kūdikiai, garsus akušeris ginekologas padėjo ateiti į šį pasaulį.
LSMU Emanuelio Levino centras – trečioji vieta, kurioje eksponuojama prof. P. Mažylio paroda. Prieš tai ją buvo galima aplankyti Panevėžio ligoninėje, vėliau – LSMU Medicinos fakulteto Akušerijos ir ginekologijos klinikoje.
LSMU rektoriaus prof. dr. Rimanto Benečio teigimu, prof. P. Mažylis – išskirtinė, nuo Universiteto istorijos neatsiejama asmenybė, tad LSMU Emanuelio Levino centras yra ideali vieta parodai apie jį eksponuoti.
„Emanuelio Levino centras yra erdvė, kur galime sugrįžti prie LSMU istorijos ir prisiminti žmones, buvusius prie ištakų – tuomet, kai buvo sprendžiamas Universiteto likimas. Profesorius Mažylis dalyvavo sprendimų, kurie lėmė Kauno medicinos instituto išlikimą po karo, priėmime. Tai buvo svarbūs žingsniai, svarbūs momentai, tad LSMU istorija be šio žmogaus – tiesiog neįsivaizduojama“, – sakė Universiteto vadovas.
Profesoriaus nuopelnus pabrėžė ir parodą pristatęs jo anūkas, Europos parlamento narys prof. Liudas Mažylis. Jis ne tik pasidalijo asmeniniais prisiminimais iš vaikystės, bet ir papasakojo auditorijai apie senelio kovą prieš carizmą, Lietuvos žydų gelbėjimą, pasiekimus medicinoje.
„Tai tikrai didžiausios pagarbos, autoriteto vertas žmogus, kuris yra pavyzdys – visiškai neprilygstamas“, – gerų žodžių diedukui negailėjo prof. L. Mažylis.
Išskirtiniai nuopelnai Lietuvos medicinai
Gydytojas P. Mažylis buvo vienas iš kraujo perpylimo bei vėžio gydymo radžio spinduliais pradininkų Lietuvoje, Kaune įkūrė savo vardo gimdymo namus. Jo pastangų dėka rekonstruota Raudonojo Kryžiaus ligoninė, joje įkurta moderni Akušerijos ir ginekologijos klinika su ambulatorija, laboratorija, auditorija, įrengtas operacinis blokas, bendrabutis tarnautojams.
Renginio metu apie profesinius gydytojo P. Mažylio pasiekimus plačiau papasakojo buvusi jo kolegė ir mokinė prof. Vida Marija Čigriejienė.
„Mažylis buvo didis žmogus, kuris siekė, kad gimdyvės būtų saugios, ir dėl to darė viską. Jis naudojo šiuolaikinius tyrimo ir diagnostikos metodus. Profesorius buvo puikiai įvaldęs vokiečių kalbą, todėl Vokietijoje atliekamos operacijos ir tyrimo metodai buvo išplitę mūsų klinikoje. Žemai lenkiu galvą prieš profesorių Mažylį už tai, kiek jis padarė“, – sakė gydytoja V. M. Čigriejienė.
Liudytojų teigimu, profesorius buvo geraširdis, tačiau reikalaudavo daug iš savęs ir kitų, retai ilsėdavosi.
„Būdavo, operuoji, o jis, užsidėjęs „bachilus“, įeidavo tyliai ramiai ir nieks nematydavo. Tik staiga pakeli galvą, žiūri – Mažylis. Širdis į kulnus nusirisdavo. Jis vesdavo tokius susirinkimus, kurių metu reikėdavo atsiskaityti už kiekvieną traumuotą naujagimį ir kiekvieną komplikaciją. Taip išsamiai, kaip kokioje konferencijoje. Baisu būdavo ir eiti, ir ką nors ne taip pasakyti, nes vis tiek visada išsiaiškindavo tiesą“, – prisiminimais dalijosi profesorė V. M. Čigriejienė.
Parodoje „Pranas Mažylis 1885-1966“ eksponuojamos archyvinės nuotraukos bei dokumentai, atspindintys įvairialypę jo biografiją ir asmenybę. Parodą LSMU Emanuelio Levino centre bus galima aplankyti iki spalio 1 d.