Universitete darbą pradeda sveikos gyvensenos ugdytojos: konsultuos bendruomenę ligų profilaktikos ir sveikatos tausojimo klausimais
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) darbuotojų ir studentų sveikata, jos saugojimas ir tausojimas yra vienas iš pagrindinių Universiteto prioritetų.
Siekiant įgyvendinti Universiteto strateginį tikslą stiprinti Universiteto darbuotojų ir studentų sveikatą, LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto (VSF) Psichologinės gerovės ir sveikatos mokymo centre įsteigta nauja Sveikos gyvensenos ugdytojo (SGU) pareigybė.
Šie specialistai edukuos Universiteto bendruomenę sveikos gyvensenos bei lėtinių ligų rizikos mažinimo klausimais, padės rasti individualius sprendimus keičiant gyvensenos įpročius mitybos, fizinio aktyvumo, žalingų įpročių valdymo, psichoemocinio atsparumo stiprinimo srityse.
LSMU darbuotojams ir studentams taip pat bus teikiamos įvairios sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymo bei mokymo, ligų profilaktikos ir sveikatos tausojimo mokymo paslaugos taikant gyvensenos medicinos principus.
Minėti tikslai bus įgyvendinami teikiant individualias kontaktines ir nuotolines konsultacijas, taip pat vedant teorinius bei praktinius mokymus grupėms. Svarbu žinoti, kad individuali sveikos gyvensenos ugdytojo konsultacija nebus prilyginama gyvensenos medicinos specialisto teikiamai paslaugai taip, kaip ji teikiama asmens sveikatos priežiūros įstaigose, todėl lėtinių ligų valdymo klausimai nebus sprendžiami. Konsultacijos metu bus orientuojamasi į asmens sveikatai palankių gyvensenos įpročių ir pasirinkimų ugdymą, edukuojama sveikos gyvensenos klausimais.
Kita veiklos kryptis bus orientuota į įvairaus pobūdžio mokymus grupėms. Viena iš šios veiklos formų – kasmėnesinis sveikos gyvensenos naujienlaiškis universiteto bendruomenei, kuris pasieks kiekvieną bendruomenės narį elektroniniu paštu. Jame bus galima rasti naudingos praktinės informacijos, patarimų, idėjų, kaip gyventi sveikiau ir kokybiškiau.
Daugiau informacijos apie SGU ir registraciją į nuotolines bei kontaktines konsultacijas rasite čia.
Kviečiame susipažinti su darbą pradėjusiomis LSMU sveikos gyvensenos ugdytojomis.
Lina Paulauskienė
„Esu LSMU ligoninės Kauno Klinikų gydytoja onkologė chemoterapeutė, 2021 m. baigiau Gyvensenos medicinos magistro studijų programą. Taip pat dirbu LSMU Medicinos fakulteto Šeimos medicinos klinikos bei Visuomenės sveikatos fakulteto Profilaktinės medicinos katedros asistente (kviestine lektore), vedu paskaitas ir užsiėmimus gyvensenos medicinos bei kitų studijų programų studentams.
Esu Gyvensenos medicinos studijų programos komiteto narė, dalyvauju tobulinant šią programą bei viešinant Gyvensenos mediciną. 2020-2021 metais dalyvavau LR SAM inicijuotame metodinių dokumentų rengime „Pagrindines mirties priežastis Lietuvoje lemiančių ligų ir sveikatos sutrikimų integruotos sveikatos priežiūros metodiniai dokumentai”, rengimo tema „Storosios žarnos piktybiniai navikai”. Esu viena iš sudarytojų ir bendraautorė leidinio, skirto studentams, rezidentams bei gydytojams, gyvensenos medicinos specialistams „Pacientų konsultavimas gyvensenos medicinos klausimais” (2023).
Matydama gyvensenos pokyčių teigiamą poveikį ir naudą sveikatai, dalinuosi žiniomis – skaitau paskaitas specialistams, visuomenei, pacientams, vedu praktines sveikos gyvensenos edukacijas moksleiviams, taip pat dirbu asmens sveikatos priežiūros įstaigoje gyvensenos medicinos specialiste. Savo patirtimi siekiu pasidalinti su LSMU bendruomene, nes net ir maži gyvensenos įpročių pokyčiai šiandien veda į didelę sveikatos naudą rytoj“
Lilija Baniulienė
„Kasdien dirbu praktikinį klinikinį darbą su onkologine liga sergančiais pacientais. 2020-2021 m. dirbau su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija rengiant metodinius dokumentus „Pagrindines mirties priežastis Lietuvoje lemiančių ligų ir sveikatos sutrikimų integruotos sveikatos priežiūros metodiniai dokumentai” tema „Skrandžio piktybinis navikas”.
2018 m. baigiau Gyvensenos medicinos magistro studijas, buvau pirmosios laidos absolventė. Vedu paskaitas, seminarus ir mokymus sveikatos priežiūros specialistams ir visuomenės sveikatos specialistams. Universitete ir už universiteto ribų organizuoju gydytojų, sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos specialistų mokymus, vedu sveikatos priežiūros specialistų kvalifikacijos tobulinimo kursus, skaitau pranešimus tarptautinėse ir Lietuvoje vykstančiose konferencijose.
2021-2022 m. dirbau su pacientais ir šeimos gydytojo komandos nariais projekte „Tęstinė lėtinėmis ligomis sergančiųjų pacientų sveikatos priežiūra (TELELISPA)”, konsultavau pacientus gyvensenos keitimo klausimais kaip gyvensenos medikė.
Nuo 2019 m. dirbu kviestine asistente LSMU Šeimos medicinos klinikoje: mokau Gyvensenos medicinos studijų programos studentus ir išplėstinės praktikos slaugytojus. Nuo 2022 m. esu Gyvensenos medicinos studijų programos komiteto narė, atsakinga už tarptautinių ryšių plėtojimą. Bendradarbiauju su Pasaulio sveikatos organizacija.
Esu leidinio „Pacientų konsultavimas gyvensenos medicinos klausimais” sudarytoja ir bendraautorė (2023), taip pat leidinio „Metodinė medžiaga pirminės asmens sveikatos priežiūros specialistams ir dauginėmis ligomis sergantiems pacientams” bendraautorė (2021).
Gyvenime vadovaujuosi posakiu „Laimingas tas, kuris džiaugsmingai dirba ir džiaugiasi darbais, kuriuos padarė“ (J. V. Gėtė).