Pasaulinės regioninės anestezijos ir skausmo medicinos dienos mokymuose – unikali proga lavinti įgūdžius
Šių metų sausio 27-ąją buvo minima 1-oji Pasaulinė regioninės anestezijos ir skausmo medicinos diena, skirta priminti, jog draugijoms dirbant išvien, atliekant pažangius tyrimus bei dalijantis gerąja patirtimi galima pagerinti pacientų priežiūrą ir padėti efektyviau valdyti jų skausmą.
Dienos, kurios šūkis šiemet buvo „Susikibę rankomis dėl ateities be skausmo visame pasaulyje“, minėjime dalyvavo daugiau kaip 100 miestų iš 60 šalių visuose žemynuose.
Prie iniciatyvos prisijungė ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), kartu su Vilniaus universitetu (VU) bei Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugija (LARD) surengęs dviejų dienų regioninės anestezijos bei ultragarso naudojimo anesteziologijoje ir intensyviojoje terapijoje mokymus.
Ilgametė tradicija, šiemet įgavusi didesnę prasmę
„Istoriškai mes vieninteliai jau daug metų Lietuvoje rezidentams, studentams ir gydytojams organizuojame ultragarso naudojimo kritinių būklių medicinoje mokymus. Tai – daug metų žinoma Universiteto dėstytojų puoselėjama „Kaunas ECHO“ ultragarso mokykla ir vykstantis kasmetinis renginys. Šiemet mokymų data sutapo su pirmąsyk minima Pasauline regioninės anestezijos ir skausmo medicinos diena. Regioninė anestezija leidžia žmogui nuskausminti ne visą organizmą, o tik kažkurią jo dalį, o tai yra geriau. Tai, kad pasaulis, tuo tarpu ir LSMU, pirmą kartą vieningai mini šią progą, yra istorinis dalykas. Smagu, kad Anatomijos institutas, Anesteziologijos klinika ir kiti LSMU padaliniai bei kolegos iš Vilniaus universiteto prisijungė į šį renginį“, – sakė LSMU Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Andrius Macas.
Jo teigimu, norinčių dalyvauti mokymuose buvo daugiau nei buvo numatyta vietų, tad dalyviai turėjo praeiti atranką. Iš 80 norinčiųjų buvo atrinkta 50 LSMU ir VU anesteziologijos ir reanimatologijos rezidentų. Jaunesnieji, pirmų bei antrų metų rezidentai, mokėsi regioninės anestezijos, o vyresnieji, trečių ir ketvirtų metų rezidentai, gerino skubiosios diagnostikos protokolų įgūdžius.
Mokymus vedė patyrę gydytojai anesteziologai-reanimatologai: prof. dr. A. Macas, prof. dr. A. Gelmanas, dr. A. Mačiulienė, dr. P. Ignatavičius, dr. T. Bukauskas, gyd. A. Žarskus, gyd. G. Volbekas, gyd. R. Jakubauskaitė, gyd. A. Urbonaitė, gyd. D. Gelman, gyd. G. Kezytė.
1-osios Pasaulinės regioninės anestezijos ir skausmo medicinos dienos proga mokymų dalyvius nuotoliu pasveikino Europos regioninės anestezijos draugijos prezidentė E. Moka, ASRA skausmo medicinos draugijos prezidentas S. Grant, Afrikos skausmo medicinos draugijos prezidentas E. S. Aziz bei Azijos skausmo draugijos prezidentas B. Subramanian.
Įgūdžius lavino praktikuodamiesi ant žmogaus palaikų bei savanorių
Mokymai truko dvi dienas. Pirmąją dieną LSMU Medicininės simuliacijos centre vyko praktiniai ultragarso taikymo skubiai diagnostikai užsiėmimai. Juose dalyvavo vyresniųjų metų anesteziologijos-reanimatologijos rezidentai.
„Užsiėmimų metu buvo pristatyti greitosios ultragarso diagnostikos protokolai, kurie naudojami kritinių būklių pirminei diagnostikai. Dalyviai patys galėjo atlikti šiuos protokolus ultragarsu tirdami savanorius. LSMU Medicininės simuliacijos centras jau turi neįkainojamą patirtį organizuojant „Kaunas ECHO“ mokyklos mokymus, tad ši graži tradicija pratęsta ir šį kartą. Už tai esame dėkingi centro vadovei Gretai Kasputytei“, – sakė vienas iš mokymų organizatorių, LSMU Medicinos fakulteto Anesteziologijos klinikos profesorius Arūnas Gelmanas.
Tuo tarpu antrąją dieną LSMU Anatomijos institute vyko regioninės anestezijos mokymai. Jų metų pirmąsyk Lietuvoje pirmųjų metų anesteziologijos-reanimatologijos rezidentai galėjo mokytis naudojant žmogaus palaikus.
„Šie mokymai išskirtiniai tuo, kad jų metu pirmą kartą Lietuvoje buvo taikoma žmogaus palaikų medžiaga, dėmesį skiriant ne tik teorinių, bet ir praktinių įgūdžių tobulinimui. Dalyviai galėjo praktiškai atlikti dažniausiai klinikinėje praktikoje taikomas viršutinės bei apatinės galūnės blokadas. Be regioninės anestestezijos šiuolaikinė anesteziologija neįsivaizduojama – ji atlieka svarbų vaidmenį kovojant tiek su ūmiu, tiek su lėtiniu skausmu. Norime, kad jau pirmų metų rezidentai kuo anksčiau pradėtų mokytis ir kuo daugiau lavintų regioninės anestezijos įgūdžius.
Tai neįkainojama patirtis, kadangi anksčiau blokadų atlikimo ir adatos išvedimo ultragarso vaizduose subtilybių galėdavome mokytis naudojant tik muliažus arba tiesiog iš parduotuvės nusipirktą vištienos krūtinėlę. Tačiau tai vis tiek neatitikdavo klinikinėje praktikoje jaučiamo dūrio pojūčio. Tuo tarpu naudojant žmogaus palaikų medžiagą, galima gerai vizualizuoti visas nervines struktūras, kraujagysles bei atlikti manipuliacijas. Dėkojame Anatomijos instituto vadovui profesoriui Dainiui Haroldui Paužai už šią neeilinę galimybę“, – sakė prof. dr. A. Gelmanas.
Mokymuose dalyvavę pirmųjų metų rezidentai ne tik įgijo neįkainojamų žinių bei įgūdžių, bet ir gavo tarptautinį sertifikatą bei narystę Europos Regioninės Anestezijos Draugijoje 2024 metams.