Žemės ūkio modernizavimas per žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos veiksmingumą ir efektyvumą
(Angl. Modernisation of Agriculture through more efficient and effective Agricultural Knowledge and Innovation Systems)
- Projekto Nr.: 101060527
- Projekto akronimas: modernAKIS
- Projekto vadovas (LSMU): dr. Gintarė Kučinskienė
- Projekto koordinatorius: Kaimo mokymo institutas, Landliches Fortbildungsinstitut Osterreich (Austria)
- Finansavimas: Horizon Europe
- Bendra projekto vertė: 9 999 481,25 Eur
- Projekto vertės dalis, skirta LSMU: 221 100,00 Eur
- Projekto terminas: nuo 2022-09-01 iki 2029-08-31
- Projekto puslapis: www.modernakis.eu
Santrauka: modernAKIS siekia pagerinti žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos (toliau – AKIS) dalyvių gebėjimus panaudoti individualius, organizacinius ir sisteminius išteklius, reikalingus transformacijai link nuoseklesnių, efektyvesnių ir veiksmingesnių AKIS sistemų bei pereiti prie tvaresnio gamtos išteklių valdymo ir naudojimo žemės ūkyje bei miškininkystėje.
Šiam tikslui pasiekti bus sukurtas Europos tinklas, kuriame dalyvaus bent 1 000 pagrindinių AKIS dalyvių, įskaitant AKIS koordinavimo institucijas iš visų ES valstybių narių. Šie dalyviai taps pagrindinėmis jungtimis AKIS sistemų pertvarkos procese, siekiant efektyvesnio valdymo ir modernizuoto Europos žemės ūkio sektoriaus. Projektas taip pat stiprins pagrindinių AKIS dalyvių gebėjimus suvokti ir įsitraukti į sisteminius procesus, sudarydamas jiems sąlygas įgyvendinti ilgalaikius pokyčius, kurie pagerins AKIS. Be to, kiekvienoje valstybėje narėje bus įsteigta bent viena praktikos bendruomenė, suteikianti dalyviams galimybę veikti kaip pokyčių iniciatoriams savo bendruomenėse. modernAKIS sukurs išsamų skaitmeninį katalogą, apimantį naujas žinias ir bent 80 priemonių bei metodų, kurie padės pagrindiniams AKIS dalyviams gerinti žinių srautus ir kurti gerai funkcionuojančią AKIS, atitinkančią atitinkamus politikos tikslus, pavyzdžiui, Žaliąjį kursą, „Nuo ūkio iki stalo“ strategiją ir JT darnaus vystymosi tikslus.
Dešimt tarpusavyje susijusių modernAKIS projekto tikslų:
- Sukurti ir palaikyti Europos tinklą, apimantį bent 1 000 pagrindinių AKIS dalyvių, įskaitant AKIS koordinavimo institucijas iš visų ES šalių narių, kurie taps AKIS sistemų transformacijos link efektyvesnio valdymo ir modernizuoto Europos agro-maisto sektoriaus lyderiais.
- Suteikti visapusišką žinių apsikeitimo platformą, kuri apimtų naujas žinias, bent 80 įrankių ir metodų, padedančių pagrindiniams AKIS dalyviams tobulinti žinių srautus ir kurti gerai veikiančią AKIS, atitinkančią politikos tikslus, pvz., „Žaliąjį kursą“, „Nuo ūkio iki stalo“ strategiją ir DVT.
- Ugdyti bent 1 000 pagrindinių AKIS dalyvių gebėjimus sisteminiam suvokimui ir įsitraukimui, kad jie galėtų inicijuoti ilgalaikius sisteminius pokyčius, kurie pagerintų AKIS.
- Kartu kurti palyginimo įrankį, skirtą įvairių AKIS tipų vertinimui bei atskaitos rodikliams nustatyti, leidžiantį šalims narėms įvertinti ir stebėti savo AKIS, rasti inovatyvius valdymo sprendimus ir tinkamas intervencijas pagal jų individualią situaciją.
- Ugdyti AKIS koordinavimo institucijų ir pagrindinių AKIS dalyvių gebėjimus, naudojant nuoseklią, veiksmingą ir kontekstualiai pritaikytą metodiką, papildytą refleksijos pratimais, patarimais ir konsultacijomis, kad jie galėtų stebėti, matuoti ir tobulinti savo AKIS organizaciją bei funkcionavimą ir stiprinti sąveiką tarp AKIS dalyvių.
- Suteikti forumą AKIS koordinavimo institucijoms, padedantį identifikuoti AKIS sistemų pokyčių valdymo klausimus, įskaitant sėkmės veiksnius ir įvairiapuses kliūtis, bei įgalinti juos rasti tinkamus valdymo sprendimus žinių ir inovacijų dalijimosi gerinimui.
- Surinkti ir dalintis praktine patirtimi apie tai, kaip konsultantai ir inovacijų rėmimo priemonės gali būti integruotos į AKIS bei kaip tyrėjai gali būti skatinami pateikti praktikai pritaikytus tyrimus ir žinias.
- Ugdyti pagrindinių AKIS dalyvių gebėjimus, konsultuoti juos dėl vietinių/regioninių/nacionalinių AKIS praktikos bendruomenių kūrimo ir palaikymo visose valstybėse narėse, jungiant tyrimų, švietimo, patarimų, žemės ūkio praktikos ir EIP veiklos grupių projektus ir dalyvius, siekiant skatinti žinių ir inovacijų perėmimą dinamiškais mokymosi iš kolegų metodais.
- Remti tarpvalstybinių metodų kūrimą ir plėtrą, inicijuojant ir skatinant inovacijų projektus 10 tarpvalstybinių renginių metu su vietinėmis/regioninėmis/nacionalinėmis praktikos bendruomenėmis ir dalinantis gerąja patirtimi visame ES AKIS tinkle ir internetiniame kataloge.
- Pateikti projekto rezultatus ir medžiagą EIP-AGRI platformai, šalims narėms AKIS ir kaip skaitmeninę dokumentaciją ES interaktyviai žinių bazei, apimančią 100 praktinių santraukų.
Projekto modernAKIS komanda ir visų ES šalių AKIS koordinuojančių institucijų atstovai