Akademikas prof. Pranas Mažylis – Lietuvos akušerijos ir ginekologijos mokyklos įkūrėjas, gimdymo pagalbos organizatorius, klinicistas, pedagogas

< Grįžti
Pranas Mažylis

Pranas Mažylis gimė 1885 m. sausio 24 d. Šilaikiškio vienkiemyje netoli Skapiškio. Tėvai buvo apsišvietę žmonės, todėl sūnų leido mokytis į Šiaulių gimnaziją, bet greitai perkėlė į Liepoją, kur mokėsi nemažai lietuvių. P. Mažylis įstojo į slaptą būrelį, suburtą Jono Biliūno, pradėjo domėtis tautinio išsivadavimo iš carizmo priespaudos klausimais. Jis aktyviai dalyvavo 1905 m. revoliucijos įvykiuose, buvo suimtas, kalinamas Ukmergėje ir Kaune.

Vengdamas tolimesnio persekiojimo ir norėdamas studijuoti, P. Mažylis 1908 m. įstojo į Krokuvos Jogailos universiteto Medicinos fakultetą. Jis greitai pasižymėjo kaip gabus ir darbštus studentas, pradėjo dirbti demonstratoriumi anatomijos katedroje, vėliau tapo asistentu, aktyviai dirbo mokslinį darbą, už ką buvo premijuotas. 1914 m. P. Mažylis gavo medicinos daktaro laipsnį ir pradėjo dirbti gydytoju didelėje Krokuvos Šv. Lozoriaus ligoninėje bei universitete.

Tik 1918 m. jam pavyko grįžti į Lietuvą. Įsikūręs Panevėžyje, jis savo iniciatyva įvedė tvarką apskrities ligoninėje. Priėmė į darbą ir atvykusį iš Dorpato dar studentą Vladą Kuzmą. Kai bolševikus iš Panevėžio galutinai išstūmė Lietuvos kariuomenė, dr. P. Mažylis ir V. Kuzma, kaip buvę miesto tarybos nariai socialdemokratai, buvo suimti ir atiduoti karo lauko teismui. Tik miesto visuomenei ir Lietuvos kariuomenės Panevėžio bataliono karininkui (vėliau žinomam diplomatui) Juozui Urbšiui užtarus, jie buvo paleisti.

1919 m. Raudonojo Kryžiaus vadovybė nutarė Panevėžyje įsteigti dar vieną ligoninę sužeistiesiems. Tai buvo pavesta dr. P. Mažyliui. Jis tai padarė per neįtikėtinai trumpą laiką – beveik du mėnesius, ir vadovavo abiem ligoninėms.

Tuo metu laikinojoje sostinėje Kaune buvo įsteigti Aukštieji kursai, jiems reikėjo lektoriaus akušerijai ir ginekologijai dėstyti, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ligoninei Kaune reikėjo direktoriaus, be to, reikėjo įsteigti akušerių kursus. Į visas šias pareigas 1920 m. buvo pakviestas dr. P. Mažylis.

Dr. P. Mažylis dirbo ir universitete. 1922 m. vasario 16 d. įkūrus Lietuvos universitetą, jis išrinktas Akušerijos ir ginekologijos katedros vedėju, jam suteiktas docento, o 1930 m. – profesoriaus vardas. Prof. P. Mažylis buvo nuolat renkamas į įvairias komisijas, ypač gydytojų etikos klausimais. Jis priklausė Kauno medicinos draugijai, 1935 m. buvo vienas iš Kovos su vėžiu draugijos steigėjų.

Jo pastangomis buvo rekonstruota Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninė: įkurta moderni Akušerijos ir ginekologijos klinika su ambulatorija, laboratorija, įrengtas operacinis blokas, bendrabutis tarnautojams. Prie ligoninės veikė ir poliklinika, kurioje ligones priiminėdavo ir prof. P. Mažylis: neturtingas moteris jis priiminėdavo nemokamai, o savo privačiame kabinete iš turtingųjų imdavo brangiai.

Profesoriaus iniciatyva 1932 m. vasarą Birštone buvo įsteigtas Raudonojo Kryžiaus ligoninės vasaros skyrius ginekologinėms ligonėms gydyti – tai buvo ginekologinės kurortologijos pradžia.

Universiteto Akušerinės ir ginekologinės klinikos struktūra, mokymo ir gydymo metodai neatsiliko nuo geriausių Vakarų Europos klinikų. Sudėtingiausias operacijas atlikdavo pats prof. P. Mažylis. Jis kartu su V. Kuzma buvo kraujo perpylimo pradininkai Lietuvoje. Apie 1922–1923 metus P. Mažylio iniciatyva komplikuotų gimdymų metu nukraujavusioms moterims Raudonojo Kryžiaus ligoninėje pradėti daryti tiesioginiai kraujo perpylimai. 1934 m. Kaune prie Raudonojo Kryžiaus ligoninės buvo įsteigtas Kraujo perpylimo institutas.

1923 m. doc. P. Mažylio dėka Raudonojo Kryžiaus ligoninėje pradėta rentgeno terapija piktybiniams augliams gydyti, o 1928 m. ir gydymas radžio spinduliais. Tai buvo vienintelė gydymo įstaiga Lietuvoje, kur buvo taikoma spindulinė terapija.

1936 m. prof. P. Mažylis įkūrė privačią moterų ligoninę (dabar P. Mažylio gimdymo namai), kurioje ir gyveno.

1941 m. vokiečių okupacijos metais prof. P. Mažylis buvo atleistas iš universiteto kartu su kitais kairiųjų pažiūrų profesoriais ir dėstytojais. Jis toliau dirbo savo ligoninėje, kur slėpė žydus, padėjo belaisviams. Už tai 1993 m. (jau po mirties) apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, o 2003 m. Pranui ir Antaninai Mažyliams suteiktas Pasaulio Tautų teisuolio vardas. Jų garbei Teisuolių alėjoje Jeruzalėje pasodintas medis.

Praūžus karo audroms, prof. P. Mažylis vėl grįžo į universitetą vadovauti katedrai ir klinikai. 1944 m. jis paskiriamas Sveikatos apsaugos ministerijos Mokslinės tarybos pirmininku. 1946 m. išrinktas LTSR Mokslų akademijos tikruoju nariu.

1947 m. spalio 7 d. prof. P. Mažylio iniciatyva Kaune buvo įkurta Akušerių ginekologų mokslinė draugija, jis buvo pirmasis jos pirmininkas, vėliau išrinktas garbės nariu.

Akademiko P. Mažylio veikla buvo labai įvairiapusė. Jis rūpinosi ne tik pedagoginio, mokslinio bei klinikinio darbo gerinimu, bet ir diferencijuota medicinine pagalba. 1951 m. jo pastangomis įsteigtas pirmasis specializuotas akušerinis skyrius, skirtas tuberkulioze sergančioms moterims iš visos Lietuvos. 1961 m. įsteigtas neišnešiotų naujagimių skyrius, 1953 m. vietoje vieno suorganizuoti du savarankiški ginekologiniai skyriai – operacinės ginekologijos ir konservatyvios terapijos ginekologinis skyrius, Moterų konsultacijoje įsteigti specializuoti kolposkopijos, uroginekologijos ir nevaisingumo kabinetai.

Akademikas P. Mažylis visus gydytojus skatino dirbti mokslinį darbą, bet kartu teoriją visuomet sieti su praktika. Jam dalyvaujant apginta 10 kandidatinių ir viena daktaro disertacija. Jis pats aktyviai dalyvavo Lietuvos gydytojų suvažiavimuose, respublikinėse gydytojų akušerių ginekologų mokslinėse konferencijose, skaitė pranešimus, rašė straipsnius. Vis dėlto svarbiausias prof. P. Mažylio rūpestis buvo nėščiųjų ir gimdančių moterų būklė Lietuvoje bei gimdymo pagalbos gerinimo klausimai. Jo gyvenimo tikslas – ,,sveika motina ir sveikas kūdikis“. Paskutiniais gyvenimo metais rūpinosi naujos akušerinės ginekologinės klinikos statyba, bet šios svajonės įgyvendinimo nesulaukė… Netikėta mirtis po stuburo traumos 1966 m. vasario 28 d. nutraukė jo gyvenimą. Profesorius palaidotas Kaune, Petrašiūnų kapinėse.

1

Pranas Mažylis – gimnazistas. Liepoja, 1904 m.

2

Pranas Mažylis, 1906 m.

3

Prano Mažylio asmens dokumentas. Panevėžys, apie 1918 m.

4

Grupė Krokuvoje gyvenusių lietuvių. Sėdi iš kairės į dešinę: P. Bagdonas, A. Baltrušaitis, J. Herbačiauskas, L. Vailionis; stovi: R. Rasikas, P. Mažylis, J. Vienožinskis, P. Bliūdžius, A. Didžiulis.

5

Pranas Mažylis – asistentas Krokuvos universitete, apie 1915 m.

6

Prano Mažylio medicinos daktaro diplomas. Krokuva, 1914 m.

7

Panevėžio Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos ligoninės personalas ir ligoniai, 1919 m.

8

P. Mažylio organizuotų akušerių kursų laida, apie 1922 m.

9

P. Mažylio organizuotų akušerių kursų laida, apie 1922 m.

10

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos gailestingųjų seserų kursų išleistuvės.

11

P. Mažylis Kaune. 1922–1925 m.

12

Lietuvos universiteto Medicinos fakulteto taryba, 1923 m. Doc. P. Mažylis stovi trečias iš dešinės.

13

A. ir P. Mažyliai su mažuoju Jonuku. Kaunas, 1924 m.

14

A. Volockio Medicinos fakulteto dėstytojų humoristinis šaržas. 1929 m.

15

Doc. P. Mažylis. Kaunas, 1925 m.

16

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos ligoninės Kaune personalas. 1929 m.

17

Lietuvos Raudonojo kryžiaus ligoninės darbuotojų gegužinė, apie 1930 m.

18

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus personalas. Kaunas, 1932 m.

19

Akušerijos ir ginekologijos klinikos operacinė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos ligoninėje. Kaunas, 1932 m.

20

Prof. P. Mažylis ir Akušerijos ir ginekologijos klinikos darbuotojai laboratorijoje.

21

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos naujagimių kambarys.

22

Lietuvos motinoms ir vaikams globoti organizacijų sąjungos pirmininkės J. Tūbelienės raštas prof. P. Mažyliui. Kaunas, 1933 m.

23

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ligoninės vasaros skyrius Birštone.

24

Prof. Mažylis su studentais Birštone.

25

Prof. P. Mažylis (antroje eilėje penktas iš dešinės) Tarptautiniame akušerių ginekologų kongrese Amsterdame.

26

Prof. P. Mažylio komandiruotės leidimas, 1938 m.

27

Prof. P. Mažylis su žmona Amsterdame kongreso metu.

28

Prof. P. Mažylio ligoninė. Kaunas, V. Putvinskio g.

29

Prof. P. Mažylio ligoninės darbuotojų Kūčios, 1939 m.

30

Prof. P. Mažylis skiepija medelius savo sodintame sode, V. Putvinskio g. Kaune. 1944 m.

32

Lietuvos, Latvijos ir Estijos sveikatos apsaugos ministerijų mokslinių tarybų narių pasitarimas Kemeryje (Latvijoje). 1945 m. Pirmoje eilėje pirmas iš dešinės prof. V. Girdzijauskas, antroje eilėje trečias iš kairės prof. V. Lašas, ketvirtas prof. P. Mažylis.

33

Prof. Pranas Mažylis, apie 1950 m.

34

Akad. P. Mažylio 70-mečio minėjimas. 1955 m. Iš kairės: A. Mažylienė, akad. P. Mažylis, akad. Z. Januškevičius, pirmas iš dešinės akad. V. Girdzijauskas.

35

Akad. P. Mažylis skaito paskaitą studentams. 1957 m.

36

Akad. P. Mažylis valstybinių egzaminų metu.

37

Valstybinių egzaminų komisijos pirmininkas akad. P. Mažylis diplomų įteikimo metu.

38

Vizitacija Kauno klinikų Akušeriniame skyriuje. 1958 m.

39

Kauno medicinos instituto Akušerijos ir ginekologijos katedros kolektyvas. 1961 m. Iš kairės sėdi: docentai A. Svygrys, L. Linkevičienė, E. Tarnauskas, akad. P. Mažylis, docentai V. Sadauskas, J. Žukauskas, E. Stulgienė; stovi: asistentai D. Baliutavičienė, R. Nadieždinas, D. Maksimaitienė, R. Kuzmickienė, laborantė I. Gogelytė, asist. S. Daktaravičius, doc. L. Sakalauskienė, asistentai A. Morkūnas, A. Grudzinskaitė, laborantė M. Kalėdienė, asist. A. Mieliauskienė, laborantė V. Krištaponytė, doc. S. Butkevičius, asist. R. Slabšienė.

40

Kauno medicinos instituto mokslinės tarybos posėdžio dalyviai: akad. P. Mažylis, prof. J. Šopauskas, akad. V. Lašas ir prof. B. Sidaravičius. 1962 m.

41

Akad. P. Mažylis stebi jaunesniųjų kolegų darbą operacinėje. Kaunas, 1962 m.

42

Su žmona Antanina Mažyliene Druskininkuose, apie 1960 m.

43

Akad. P. Mažylis su artimaisiais prie automobilio Gedimino g. Kaune.

44

Akad. P. Mažylis su sūnumi Jonu ir anūku Liudu.

45

Akad. P. Mažylis su anūke Rimgaile.

46

Akad. P. Mažylis savo namuose apie 1960 m.

47

Prezidentas Valdas Adamkus įteikia Žūvančiųjų gelbėjimo kryžių Mažylių šeimai už žydų gelbėjimą nacių okupacijos metais (medalį priima Liūda Mažylytė-Rasteikienė).

48

Pasaulio Tautų teisuolių vardo garbės sertifikatas Pranui ir Antaninai Mažyliams. 2006 m.

49

Akad. P. Mažylio kapavietė Petrašiūnų kapinėse Kaune.