„Dėmesys smegenų sveikatai“: LSMU Neurologijos ir Psichiatrijos klinikos paminėjo 100 metų jubiliejų

2024-10-24
< Grįžti

Spalio 24 dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) MA Medicinos fakulteto Neurologijos klinika ir Psichiatrijos klinika paminėjo 100 metų jubiliejų. Mokslinėje praktinėje konferencijoje „Dėmesys smegenų sveikatai“, skirtai jubiliejui paminėti, prisiminti svarbiausi abiejų klinikų istoriniai momentai ir pristatyta klinikų veikla šiandien. Jubiliejinėje konferencijoje aptarti pasiekimai gerinant smegenų sveikatą ir ateities perspektyvos.

LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis pasidžiaugė, kad abi klinikos yra puikus studijų, mokslo ir klinikinės praktikos vienovės pavyzdys. „Klinikos, kurių istorija tokia gili, šiandien atlieka ypatingai svarbų vaidmenį Universiteto, miesto ir visos šalies kontekste. Labai džiaugiuosi, kad Universitete gimė tokia tradicija minėti šimtmečio jubiliejus – daugelis klinikų didžiuojasi savo šimtamete istorija ir gali ja pasidalinti su visais. Tai yra neįkainojamas turtas“, – kalbėjo rektorius prof. Rimantas Benetis.

Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius dėkojo už klinikų indėlį gydant pačias sudėtingiausias ligas. „Tas darbas, pacientų skaičiai – įspūdingi. Tai svarbu ne tik Universitetui, ligoninei, bet ir visai Lietuvai. Kaip Kauno klinikų vadovas dėkoju visiems 374 abiejų profilinių klinikų darbuotojams“, – kalbėjo Kauno klinikų vadovas.

Lietuvos neurologų asociacijos prezidentas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas prof. Dalius Jatužis pabrėžė, kad šis jubiliejus – ypatinga šventė visiems Lietuvos neurologams, psichiatrams ir kitų sričių medikams. „Matydami šį jubiliejų su didele viltimi žvelgiame į ateitį. Džiugu, kad ne tik nepamirštate praeities pamato, bet ir ugdote naująją neurologų ir psichiatrų kartą, kuri rūpinsis mūsų visų smegenų sveikata, o susirgus taikys efektyviausius gydymo būdus“, – kalbėjo profesorius.

Neurologijoje – milžiniškas proveržis

Neurologijos klinikos vadovė, LSMU Medicinos akademijos kanclerė prof. habil dr. Daiva Rastenytė šventinėje konferencijoje pabrėžė, kad per šimtmetį neurologijoje pasiekta milžiniško proveržio. „Prieš šimtą metų neurologai didelę dalį paciento ištyrimo atlikdavo tiesiog plaktuku. Laikui bėgant ši sritis tobulėjo, o per pastaruosius dešimtmečius pasiekta milžiniško progreso. Kompiuterinės tomografijos tyrimas atnešė milžiniškų pokyčių neurologijoje ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – teigė profesorė.

Šiandien klinikoje dirba gausus būrys dėstytojų, gydytojų, taip pat daug slaugos personalo darbuotojų. „Turime virš 30 dėstytojų, 8 profesorius, nemažą būrį asistentų ir gydytojų, kurie padeda rengiant jaunąją kartą. Per 33 metų laikotarpį klinikoje studijavo virš 9 tūkst. medicinos studijų programos studentų, virš 1200 studentų iš užsienio. Per šį laikotarpį klinika parengė daugiau kaip 170 gydytojų rezidentų“, – kalbėjo prof. habil. dr. Daiva Rastenytė.

Profesorė pasidžiaugė, kad klinikoje jaunosios kartos atstovų būrys yra puikus ir gausus, o tai lems puikius klinikos veiklos rezultatus ateityje. Visgi, ši karta ateityje susidurs su naujais moraliniais, etiniais ir socialiniais iššūkiais. „Norisi tikėtis, kad ateis ta diena, kai smegenų sveikatos vertinimas taps rutinine sveikatos diagnostikos dalimi. Tikėtina, kad per artimiausius 20 metu pavyks ženkliai atitolinti arba visai sustabdyti neurodegeneracijos procesą. Tikėtina, kad absoliuti dauguma pacientų, patyrusių insultą, pasveiks. Taip pat bus galima valdyti uždegiminį ir degeneracinį procesą nervų sistemoje“, – ateities perspektyvas apžvelgė prof. habil. dr. Daiva Rastenytė.

Psichiatrijos žinios reikalingos visur

Šiandien psichiatrija nebėra susijusi tik su psichikos sveikata, šventinėje konferencijoje teigė Psichiatrijos klinikos vadovė prof. Virginija Adomaitienė. „Šiandien mūsų dėstytojai dėsto ne tik LSMU Medicinos fakultete, bet ir Visuomenės, Slaugos fakultetuose, taip pat podiplominėse studijose. Mūsų žinių reikia visose studijų programose“, – teigė prof. Virginija Adomaitienė. Prie plėtros ypač prisideda 22 dėstytojai, kurie šiuo metu dirba Psichiatrijos klinikoje.

Prof. Virginija Adomaitienė pasidžiaugė, kad klinika dirba ir už Universiteto ribų, nuolat plečia tarptautinių partnerysčių ratą, o klinikos dėstytojai – svarbių tarptautinių organizacijų nariai.

Ypač daug dėmesio Psichiatrijos klinika skiria mokslinei veiklai, o mokslinius tyrimus stengiasi priartinti prie fundamentaliųjų mokslų.

„Klinikinei veiklai taip pat skiriamas ypatingas dėmesys. Šiandien turime išplėtotą Vaikų ir paauglių psichiatrijos sektorių, Ūmios psichiatrijos sektorių, Ribinių būsenų sektorių“, – kalbėjo prof. Virginija Adomaitienė.

Ištakos ir dabartis

Nervų ir psichikos ligų katedra Kauno universitete buvo įkurta 1924 m. ir gyvavo iki 1991 m. 1965-1985 m. buvo ji vadinama Neurologijos ir psichiatrijos katedra, 1985 – 1991 m. – Nervų, psichikos ligų ir neurochirurgijos katedra. 1991 m. iš katedros Nervų ligų sektoriaus ir Kauno akademinių klinikų I, II ir Vaikų nervų ligų skyrių buvo sukurta Neurologijos klinika. Tais pačiais metais (1991 m.) sukurta ir Psichiatrijos klinika, su tikslu vykdyti pedagoginę, mokslinę-tiriamąją bei švietėjišką veiklas.

Šiuo metu Neurologijos klinikoje naudojama šiuolaikinė moderni medicininė įranga: ultragarsiniai kaklo magistralinių ir galvos kraujagyslių aparatai, veikia neurofiziologinės diagnostikos tarnyba. Šiuo metu Neurologijos klinika yra vienintelė gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje atliekama Parkinsono ligos sukeliamo tremoro ir esencialinio tremoro diferencinė diagnostika

Neurologijos klinikos specialistai sukaupė didelę patirtį atliekant elektroneurografiją, elektromiografiją, transkranijinę magnetinę stimuliaciją, ritminę nervo stimuliaciją, vienos skaidulos miografiją, odos tyliojo periodo tyrimą. Šie tyrimai reikalingi diagnozuojant įvairias nervų ir raumenų ligas. Klinikoje atliekamas visas šiuolaikinės elektroencefalografijos tyrimų spektras.

Psichiatrijos klinikoje, integruojant universitete sukauptą šiuolaikinį mokslo, studijų ir klinikinės praktikos potencialą, vykdoma integrali klinikinė praktika, glaudžiai susijusi su studijomis, sveikatos priežiūros specialistų rengimu ir tobulinimu, moksline veikla. Klinika buvo įkurta su tikslu vykdyti pedagoginę, mokslinę-tiriamąją bei švietėjišką veiklas, kartu vykdant ir klinikinę praktiką.

Šiandieninėje Psichiatrijos klinikoje vykdomas plačios apimties studijų procesas, padidėjo mokslinės veikos ir klinikinės praktikos apimtys, o dalijimasis žiniomis ir kompetencijomis peržengė universitetinės klinikos ribas.

Neurologijos ir Psichiatrijos klinikų 100 metų jubiliejaus proga prie Kauno miesto savivaldybės (Laivės al. 96, Kaunas) taip pat vyksta paroda „Dėmesys smegenų sveikatai“. Parodos tikslas – visuomenei pristatyti suaugusių ir vaikų gydytojų neurologų, psichiatrų, neurochirurgų bei LSMU Medicinos fakulteto studentų parengtą informaciją apie dažniausias su smegenų sveikata susijusias problemas ir jų prevencijos būdus. Paroda vyks iki lapkričio 3 dienos.