Inovatyvus būdas gerinti augintinių sveikatą – LSMU mokslininkų sukurtas gėralas šunims

2023-08-21
< Grįžti

Statistiniai duomenys rodo, kad Lietuvoje parduodamų gyvūnams skirtų maisto ir maisto papildų kiekis kasmet auga. Visame pasaulyje susidomėjimas augintinių sveikatą gerinančiais produktais taip pat didėja. Šiai nišai produktą sukūrė ir LSMU mokslininkų komanda, LSMU žinių komercinimo ir technologijų perdavimo plėtros projekte pristačiusi funkcinį gėralą šunims. Komandai atstovauja prof. Paulius Matusevičius, Rusnė Dabužinskaitė ir Olivija Brazaitė, dirbantys LSMU Gyvūnų mokslų fakultete, bei doc. Rūta Budreckienė iš LSMU Medicinos fakulteto.

Žada spręsti įvairias augintinių sveikatos problemas

Kaip teigia projekto kūrėjai, vanduo yra vienas svarbiausių produktų, reikalingų ne tik žmogaus, bet ir šuns organizmui. Sveikam šuniui per dieną reikia apie 40 ml vandens 1 kilogramui jo kūno masės. Vanduo padeda įsisavinti mineralines medžiagas, svarbias šuns sveikatai ir savijautai.

Sukurta inovacija – gėralas šunims – yra kasdieniam vartojimui pritaikytas produktas, užtikrinantis rekomenduojamos vandens paros normos suvartojimą bei mineralinių medžiagų balanso palaikymą. Tai leidžia pagerinti augintinio virškinimą, maistinių medžiagų apykaitą, imuninės sistemos veiklą, kraujotakos funkciją bei padeda išlaikyti sveiką kūno svorį.

Pastaroji problema, t.y. normalaus kūno svorio palaikymas, yra ypač aktuali šunų šeimininkams. Tyrimai rodo, kad apie 35 % naminių šunų turi antsvorio, o šis yra laikomas sveikatos būkle, mažinančia augintinių gyvenimo trukmę ir kokybę. Idėjos autoriai teigia, kad nutukimas dažnai išsivysto dėl per didelio siūlomo maisto kiekio, todėl reikalingos mitybos strategijos, leidžiančios šunims išlaikyti sveiką kūno svorį. Kuriamas gėralas padeda valdyti dietos energijos tankį ir pakankamą skysčių suvartojimą bei užtikrinti gerą virškinimą, maistinių medžiagų apykaitą, imuninės sistemos veiklą ir kraujotakos funkcijas.   

Perspektyvi naujovė

Projekto autorių teigimu, rinkoje panašių produktų, kurie užtikrintų pakankamą augintinių skysčių suvartojimą, nėra. Projekto komanda jau yra įrodžiusi koncepcijos įgyvendinamumą, sukūrusi gėralo formulę, o dabar kuria šio produkto prototipą.

Komanda tikisi, kad toks patogus naudoti produktas, padėsiantis užkirsti kelią augintinių sveikatos problemoms, gali tapti populiariu šeimininkų pasirinkimu.   

Parengta pagal projektą „Lietuvos sveikatos mokslų universiteto žinių komercinimo ir technologijų perdavimo plėtra (LSMU-TTO2)“, Projekto Nr. 13.1.1-CPVA-K-703-04-0010.