Iš auditorijos – į direktoriaus kėdę: kaip studentas aukso skrynią atrado

2023-06-08
< Grįžti

Kauno rajono visuomenės sveikatos biurui (VSB) vadovaujantis Laurynas Dilys prieš gerą dešimtmetį sprendė dilemą: važiuoti studijuoti į Australiją – ar likti Lietuvoje ir auginti jauną įstaigą? Rinkosi pragmatiškai, o laikas parodė, kad visuomenės sveikatos sritis – perspektyvi ir ne už jūrų marių. Dabar pats L. Dilys mielai kviečia darbo pokalbio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) absolventus.

Dėmesio visuomenės sveikatai pavydi Europa

Kauno rajono VSB misija – sveikatinimo klausimų sprendimas ir iniciatyvų planavimas, naujų idėjų paieška, įgyvendinimas Kauno rajono bendruomenėje. Tai sąlyginai jauna institucija: biuras įsikūrė prieš 15 metų ir jau žengė didelių žingsnių į priekį, užsitarnavo gerą vardą kaip paslaugų teikėjas, projektų partneris, reikšmingaa savivaldybės įstaigų šeimos narys.

„Šios įstaigos ne apie nieką, o apie tai, kaip žmones aktyvinti – nuo paties mažiausio iki senjoro. Dirbame darželiuose ir mokyklose, su jaunimu, darbingo amžiaus vyrais ir moterimis, garbaus amžiaus gyventojais.

Neseniai grįžau iš Lisabonos, kur pristatinėjome Lietuvos visuomenės sveikatos, sveikatingumo plėtros darbus. Tai yra fantastika: visa Europa pavydi, nes tokių biurų kitur nėra, tiek pinigų ir finansavimo niekas neskiria, žmogiškųjų išteklių trūksta. Kauno rajono visuomenės sveikatos biure dirba 50 žmonių, miesto – 100 žmonių. O štai Lisabonoje dirba 3-4 žmonės“, – proveržį Lietuvoje pabrėžia pašnekovas.

Kauno rajono VSB jis vadovauja specialistams, dirbantiems sveikatos stiprinimo, vaikų ir jaunimo, projektinių veiklų srityse. Čia operatyviai sprendžiami einamieji klausimai, L. Dilys yra už tai, kad vadovas būtų ne stagnatorius, o kasdien ragintų eiti į priekį, ieškotų naujų iniciatyvų.

„Mano užduotis – surasti, pritraukti pinigus, įtikinti politikus, komandos užduotis – juos išleisti geriems darbams, pasiūlant įvairias pirmiausia nemokamas iniciatyvas. Jos gali būti susijusios su sveikatos, fizinio aktyvumo, mitybos klausimais, didelis dėmesys dabar skiriamas psichinės sveikatos stiprinimui“, – darbo specifiką apibūdina L. Dilys.

Studijų LSMU akimirkos

Prie įstaigos vairo stojo tebestudijuodamas

„Kai esame 18-os metų, mūsų pasirinkimai dar nėra brandūs. Gyvenimas pats atvedė į šią sritį. Kas svarbiausia, atveda ten, kur mažiausiai tikiesi, ir ten atrandi tokią aukso skrynią, naujas patirtis, kurias išgyvenęs galvojau „Oho, kaip gerai, kad atsiradau čia, vietoje ir laiku“, – šypteli pašnekovas.

Baigęs studijas LSMU, pusę metų jis dirbo specialistu bendrovėje „Kauno švara“, po to atsidūrė Kauno rajono savivaldybėje kaip tik kuriantis Visuomenės sveikatos biurui. Pirmo kurso magistrantu pasitikėjo, L. Dilys įtikino, kad gali, suspės, ir jį paskyrė laikinai pareigas einančiu direktoriumi.

„Tai buvo 2009 m. Viskas pavyko, įvyko, nesusimoviau –  ir tapau tikru direktoriumi. Fantazuoti, kad visuomenės sveikata buvo mano gyvenimo tikslas ar svajonė, tikrai negaliu. Einant laikui supratau, kad medicina – ne man, ne visiems patinka tie kraujai, bet galima padėti žmogui dirbant tame sektoriuje, kuris artimas, tinka vertybiniu požiūriu.

Svarbiausia yra žmogus. Mane šis vadybinis darbas „veža“, čia jaučiuosi labai gerai ir esu savas. Universitetas skatino šias kompetencijas: tiek projektinių veiklų, tiek komandinio darbo, viešo kalbėjimo, profesinių žinių“, – teigia L. Dilys.

Kauno rajono VSB priima žmones iš įvairių universitetų, tačiau direktorius pastebi, kad LSMU studentų ir absolventų kompetencijos – stipriausios. Su žmogumi nereikia fundamentaliai dirbti, aiškinti, kas yra mokykla, sveikatos ugdymas, kaip operuoti statistiniais duomenimis ir t. t. L. Dilio manymu, LSMU baigusio jauno specialisto „startinis paketas“ yra geriausias, su tokiu specialistu lengva dirbti, nes jis – universalus ir „gyvas“.

„Buvo mano karjeroje ir toks vertybinis pasirinkimas. LSMU bendradarbiauja su Australijos aukštosiomis mokyklomis, būtent – Brisbeno, universitetais. Laimėjau kvietimą metams ar dvejiems vykti į Kvinslandą. Galvojau, važiuoti studijuoti ar likti čia vadovu – pasirinkau labiau pragmatinį, ne mokslinį kelią ir likau kurti įstaigą Kauno rajone“, – prisimena pašnekovas, pridėdamas, kad universitetas sudarė labai plačias galimybes ir atvėrė kelius, dėl to esantis dėkingas.

Pandemija įrodė specialistų svarbą

Kalbant apie visuomenės sveikatos sritį COVID-19 pandemijos kontekste, anot L. Dilio, verta paminėti tris dalykus. Pirma, Kauno rajono VSB dirba itin kompetentingi žmonės, per 15 gyvavimo metų ši įstaiga įsitvirtino, yra pripažįstama ne tik savivaldybėje, bet ir ministerijoje, prezidentūroje, Europoje ir pasaulyje.

Antra, didelis lūžis įvyko ministru tapus LSMU dėstytojui Aurelijui Verygai. Jis dvigubai sustiprino finansavimą ir pakėlė visuomenės sveikatos biurus į kitą lygį pasakęs, kad tai perspektyvu. Finansavimas išliko ir keičiantis valdantiesiems.

Trečia, pandemijos akivaizdoje beveik 1000 visuomenės sveikatos biurų specialistų mobilizavosi su visuomenės sveikatos centrais, padarė didžiulius darbus, kontroliavo pandemiją tiek ugdymo įstaigose, tiek apskritai, sekė susirgimų atvejus, konsultavo, tapo kertiniais krizės valdymo asmenimis, į kuriuos kreipėsi visi – nuo vaikų ir jų tėvų iki pedagogų ir politikų.

„Pandemija buvo tarsi įrodymas, kad esame žmonės, kurie gali padėti, turime reikalingas kompetencijas ir su mumis dirbti verta“, – patikina L. Dilys.

Nori dirbti didmiestyje – ruoškis konkurencijai

„Kaune ir Kauno rajone visuomenės sveikatos specialistų stygiaus nejaučiame, visada galime rinktis iš penkių kandidatų į vieną vietą. Specialistų nemažai, tik kyla kokybės klausimas. Gyvenimas sparčiai juda pirmyn, ir tie absolventai-nauji darbuotojai yra kitokie nei prieš dešimtmetį.

Sakyčiau, studentams reikia diegti dar naujesnes kompetencijas, orientuotas į sveikatos marketingą, viešinimą. Dabar gali daryti didelius darbus, bet nemokėk savęs pateikti viešojoje erdvėje – ir atrodysi miręs. Atvirkščiai, gali daryti mažą kruopelytę, bet išviešinti tai kaip didžiausią duonos kepalą ir atrodys „oho!“ – pažymi L. Dilys.

Jo nuomone, universitetas galėtų atkreipti dėmesį į minėtus (re)prezentacijos dalykus, kad absolventai būtų dar stipresni darbo rinkoje. Neretai tie žmonės nueina dirbti ne tik į biurus, bet kuria savo verslus, randa vietą farmacijos sektoriuje. Yra įvairių patirčių, bet iš esmės šiuo metu specialistų Kauno rajone pakanka, labiau jų trūksta mažesniuose miestuose, į kuriuos ne visi nori vykti.

„Vis dėlto svarbiausia, kad visi visuomenės sveikatos specialistai būtų bent tokie kokybiški, kokie yra LSMU absolventai. Tuo metu visuomenės sveikatos biurai glaudžiai dirba su politikais, nes be jų palaikymo jokio pokyčio vis dėlto nepadarysi“, – reziumuoja Kauno rajono VSB vadovas.