LSMU profesoriai – biologijos mokytojams
Lapkričio 4 d. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Biologijos, medicinos ir geomokslų (BMGM) skyrius kartu su Lietuvos biologijos mokytojų asociacija surengė konferenciją „Aktualios 2022 metų biologijos ir medicinos mokslų naujienos“. Renginio tikslas ‒ skleisti naujausias mokslo žinias Lietuvos biologijos mokytojams. Konferencijos dalyvius sveikino LMA prezidentas akad. Jūras Banys, LMA BMGM skyriaus pirmininkas akad. Limas Kupčinskas. Biologijos mokytojai išklausė 6 paskaitų ciklą – keturias iš jų perskaitė LSMU mokslininkai.
Naujausi tyrimai
LMA Jaunosios akademijos narė, 2021 m. Lietuvos mokslo premijos laureatė, LSMU Virškinimo sistemos tyrimų instituto vyriausioji mokslo darbuotoja prof. Jurgita Skiecevičienė apžvelgė žmogaus mikrobiomo naujausius tyrimus. Kas lemia ir keičia žmogaus organizme gyvenančių bakterijų sudėtį? Prof. J. Skiecevičienės teigimu – gimimo būdas (natūraliai ar chirurginiu būdu), maistas, sportas, amžius, žmogaus genomas, vartojami vaistai, netgi šalis, kurioje gyvename. Pranešėja kalbėjo ir apie įvairių dietų ne visada naudingą poveikį organizmui, su mikrobiota susijusius negalavimus.
LSMU Sveikatos tyrimų instituto mokslo darbuotoja dr. Justina Vaitkevičiūtė kalbėjo apie elektroninių cigarečių sudėtį ir jų poveikį jauno žmogaus organizmui. Kurios cigaretės labiau žalingos sveikatai ‒ elektroninės ar paprastos? Ar elektroninės cigaretės gali padėti mesti rūkyti? Ekspertų nuomone, elektroninės cigaretės neturi būti laikomos kaip pagalbos priemonė norint mesti rūkyti – reikia naudoti kitus metodus. LSMU mokslininkų atlikto tyrimo metu nustatyta gana grėsminga tendencija – nors kartą gyvenime elektronines cigaretes jau išbandė net 57 proc. mokinių ir atrodo, kad vis jaunesni vaikai pabando ar pradeda rūkyti elektronines cigaretes. Tai kelia nemažai iššūkių ir tėvams, ir pedagogams.
2007 m. Lietuvos mokslo premijos laureatė, LSMU Neuromokslų instituto vyriausioji mokslo darbuotoja prof. Vilmantė Borutaitė pristatė pasaulines neuromokslų srities naujienas ir LSMU mokslininkų vykdomus tyrimus. Ieškoma atsakymų, kodėl ir kaip neuronai nyksta neurodegeneracinių ligų atveju. Pabrėžė, kad, norint išlaikyti sveiką atmintį ir mąstymą, labai svarbus nakties miegas, ypač vidurnaktį. Naujausios mokslinės studijos rodo, kad vidurnaktį smegenų g-limfinė sistema yra pati aktyviausia ir išplauna iš smegenų metabolinių procesų atliekas, neuromediatoriaus glutamato perteklių, beta-amiloido peptidus, tau baltymus.
Apie hormoninių teršalų poveikį žmogaus organizmui kalbėjo ir naujausias tyrimų tendencijas pristatė Endokrinologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas prof. Jonas Čeponis.
Mokytojai konferenciją vertina
Konferencijoje dalyvavo per 120 biologijos mokytojų iš visos Lietuvos. Mokytojai šią tradicinę kasmetę konferenciją vertina žinodami, kad tikrai gaus naujausių mokslo žinių, kurias galės perteikti moksleiviams. LSMU mokslininkai konferencijoje taip pat pristatė mūsų universitete vykdomas medicininės ir veterinarinės genetikos, medicininės ir veterinarinės biochemijos bakalauro, medicinos magistro ir kitas studijas. Galbūt ne vienas biologijos mokytojų mokinys pasirinks medicinos ar gyvybės mokslų studijas LSMU.