Cheminių medžiagų rizikos vertinimo partnerystė

(Angl. Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals)

  • Projekto Nr.: 101057014
  • Projekto akronimas: PARC
  • Projekto vadovas (LSMU): dr. Loreta Strumylaitė
  • Projekto koordinatorius: Agence Nationale De La Securite Sanitaire De L Alimentation De L Environnement Et Du Travail, ANSES (FR)
  • Projekto terminas: nuo 2022-05-01 iki 2029-04-30
  • Finansavimas: Horizon Europe
  • Bendra projekto vertė: 400 000 000,00 Eur
  • Projekto vertės dalis, skirta LSMU: 340 650,00 Eur
  • Projekto puslapis: www.eu-parc.eu

PARC yra visos Europos Sąjungos (ES) mokslinių tyrimų ir inovacijų partnerystės programa, skirta ES ir nacionalinėms institucijoms, vertinančioms ir valdančioms aplinkos cheminės taršos riziką, siekianti naujų duomenų, žinių, rizikos nustatymo ir vertinimo metodų, institucinių tinklų sukūrimo ir įgūdžių suformavimo, esamų, kylančių ir naujų cheminės saugos problemų sprendimui.

PARC palengvins perėjimą prie naujos kartos rizikos vertinimo, kad būtų geriau apsaugota žmonių sveikata ir aplinka, atsižvelgiant į Žaliojo kurso nulinės taršos siekį sukurti aplinką, kurioje nėra toksiškų medžiagų. PARC padės įgyvendinti būsimą ES cheminių medžiagų tvarumo strategiją.

PARC remiasi darbais ir patirtimi, įgyta vykdant ankstesnius mokslinius tyrimus ir inovacijas, siekiant sukurti ES šalis apimantį cheminės  rizikos vertinimo kompetencijos centrą.

Siekdama prisidėti prie sveikatą stiprinančios bendros ir darbo aplinkos, PARC sieks įgyvendinti tris uždavinius:

– Sukurti ES tvarų tarpdisciplininį tinklą, skirtą nustatyti mokslinių tyrimų ir inovacijų poreikius bei remti mokslinių tyrimų rezultatų panaudojimą, vertinant cheminę riziką.

– Apjungti ES mokslinių tyrimų ir inovacijų veiksmus,, atitinkančius nustatytus prioritetus remiant dabartinius reglamentuojančius cheminių medžiagų rizikos vertinimo procesus ir naujai kylančius iššūkius.

– Stiprinti esamus pajėgumus ir kurti naujas tarpdisciplinines platformas, siekiant patobulinti cheminės rizikos vertinimą. PARC vienija beveik visų ES valstybių narių sveikatos ar aplinkos ministerijas, nacionalines visuomenės sveikatos ir rizikos vertinimo agentūras, taip pat mokslo ir mokslinių tyrimų institucijas ir jų bendruomenes. Projekte taip pat dalyvauja Europos Komisijos generalinių direktoratų ir ES agentūrų, užsiimančių cheminių medžiagų stebėsena ir rizikos vertinimu, atstovai. PARC siekia įvertinti aplinkos cheminės taršos  riziką ir reaguoti į jos keliamus iššūkius bei naujus Europos politikos krypčių prioritetus.

PARC siekiama gerinti žmonių sveikatą ir aplinką, tobulinant cheminės rizikos vertinimą ir remiant visuomenei naudingų mokslinių tyrimų ir inovacijų įgyvendinimą. Šiam siekiui įgyvendinti bus išsiaiškinti cheminės taršos reguliavimo poreikius;  sukurti aplinkos cheminės taršos prioretizavimo ir ankstyvojo įspėjimo sistemas; atlikti aplinkos ir žmogaus stebėjimo (monitoringo) tyrimą, nustatant PFAS ir kitas endokrininę sistemą ardančių medžiagas aplinkos ir žmogaus biologinėse terpėse, sukurti ir valdyti duomenų bazę;  tobulinti žmogaus cheminės ekspozicijos apibūdinimą, naudojant naujoviškus metodus; didinti kartotinį žmogaus biologinės stebėsenos  duomenų panaudojimą, siekiant pagerinti pavojaus sveikatai vertinimą, sukurti.

Su naujausia informacija apie projekto veiklą galima susipažinti sekant projekto socialinių tinklų kanalus „X“ ir „LinkedIn“.

Projekto komanda