Daugiamodalinio įsitraukimo ir tvarios gyvensenos intervencijos, optimizuojančios krūties vėžio rizikos mažinimą (MELIORA)
(Angl. Multimodal Engagement and sustainable Lifestyle Interventions optimised by Artificial Intelligence)
- Projekto Nr.: 101136791
- Projekto akronimas: MELIORA
- Projekto vadovas (LSMU): prof. Gintarė Kalinienė
- Projekto koordinatorius: Charokopeio University Of Athens (GR)
- Finansavimas: Horizon Europe
- Bendra projekto vertė: 5 857 735,00 Eur
- Projekto vertės dalis, skirta LSMU: 431 250,00 Eur
- Projekto terminas: nuo 2024-01-01 iki 2026-12-31
- Projekto puslapis: www.melioraproject.eu
Įgyvendinamas ES finansuojamas projektas, kurio tikslas – optimizuoti krūties vėžio rizikos mažinimo būdą per dirbtiniu intelektu grindžiamą įvairiarūšį įsitraukimą ir tvaraus gyvenimo būdo intervencijas (angl. „Multimodal Engagement and sustainable Lifestyle Interventions optimised by Artificial Intelligence“, MELIORA).
Projektas MELIORA – nauja „Vėžio misijos“ projektų grupės „Prevencija ir ankstyvasis nustatymas“ iniciatyva, kuria siekiama iš esmės keisti krūties vėžio prevenciją ir priežiūrą ir kurios tikslas – spręsti aktualias bendras moterų krūties vėžio problemas. Vien 2020 m. krūties vėžys tapo dažniausiai pasaulyje moterims diagnozuojama vėžio rūšimi ir siekė 11,7 proc. visų vėžio atvejų.
Be mirštamumo ir sergamumo, su krūties vėžiu siejamos labai didelės socialinės ir finansinės pasekmės, kurios turi įtakos ne tik sveikatos priežiūros paslaugoms, bet ir dirbančių moterų karjerai. Taip pat didelį iššūkį kelia sveikesnio gyvenimo būdo skatinimas. Nepaisant nustatytų mitybos gairių, įgyvendinant šį uždavinį susiduriama su didelėmis kliūtimis, tokiomis kaip žinių, įgūdžių trūkumas ir socialiniai bei demografiniai veiksniai.
Nelygybės mažinimas
Prie šių iššūkių prisideda ir nelygybė onkologinės priežiūros srityje. Tai ypač aktualu kalbant apie kaimo vietovėse gyvenančias, žemesnio išsilavinimo ir pajamų lygio moteris bei moteris, kurios susiduria su visuomenės stigmomis. Onkologinės priežiūros skirtumai pasireiškia įvairiais krūties vėžio rodikliais, įskaitant sergamumą, nustatymą, gydymą ir rezultatus.
Taikydami pažangius metodus, įskaitant mobiliąją sveikatą („mHealth“), projekte MELIORA siekiame keisti mitybos įpročius ir didinti fizinį aktyvumą. Nepaisant daug žadančios skaitmeninių sveikatos technologijų pažangos, MELIORA projekte taip pat pripažįstama, kad reikia kokybiškų intervencinių priemonių gyvenimo būdo srityje siekiant įrodyti skaitmeninio gydymo veiksmingumą onkologinės priežiūros atžvilgiu.
MELIORA yra suderinta su Europos kovos su vėžiu planu, kuriuo siekiama kovoti su vėžiu į intervencinius tyrimus aktyviai įtraukiant pacientus ir jų šeimos narius bei skatinant paramos ir bendradarbiavimo tinklą bendros gerovės stiprinimo tikslais.
MELIORA projekto įgyvendinimo metu bus parengti specializuoti tyrimai, kurie bus taikomi šešiuose bandomuosiuose centruose, apimsiančiuose tiek miesto, tiek kaimo vietoves. Šiuose tyrimuose dalyvaus 2000 dalyvių iš Graikijos, Lietuvos, Ispanijos ir Švedijos.
Tikslinę intervenciją sudarys informacinė medžiaga, asmeninės rekomendacijos ir grįžtamasis ryšys, kuriuos teiks sveikatos priežiūros specialistai. Joje taip pat bus pasitelkiamos skaitmeninės priemonės, įskaitant mobiliąsias ir internetines programėles, kuriose bus įdiegta išmanioji virtualioji programėlė MELIORA Virtual Coach, teikianti aktualius ir suasmenintus patarimus, padedančius pasiekti ir palaikyti reikalingus elgsenos pokyčius.
Projekto uždaviniai:
- Atlikti 8 individualiems poreikiams pritaikytus gyvensenos intervencijos ir elgsenos keitimo tyrimus, įskaitant dirbtinį intelektą ir skaitmenines priemones, siekiant skatinti tvarius elgsenos pokyčius tarp trijų tikslinių grupių: i) sveikų moterų, kurioms gresia rizika susirgti krūties vėžiu, ii) krūties vėžiu sergančių moterų ir iii) krūties vėžį išgyvenusių moterų 4 skirtingose Europos šalyse (Graikijoje, Švedijoje, Ispanijoje ir Lietuvoje);
- Įvertinti veiksmingumą, tiriant įvairių individualių ir kontekstinių veiksnių poveikį elgsenos pokyčių įsisavinimui ir tvarumui;
- Nustatyti konkrečias kliūtis ir veiksnius, trukdančius įsisavinti tvarius elgsenos pokyčius, siekiant parengti metodus, padedančius pasiekti ir įtraukti nepalankioje socialinėje ir ekonominėje padėtyje esančias gyventojų grupes;
- Pateikti geriausius elgsenos intervencijų įsisavinimo ir plėtimo praktikos pavyzdžius;
- Įvertinti MELIORA Virtual Coach intervencijų pritaikymo galimybes kituose Europos regionuose ar šalyse.
Su naujausia informacija apie MELIORA veiklą galima susipažinti sekant projekto socialinių tinklų kanalus „Twitter“ ir „LinkedIn“.
LSMU MELIORA mokslininkų grupė: prof. Gintarė Kalinienė (projekto vadovė), prof. Ida Liseckienė, dr. Erika Korobeinikova, prof. Ričardas Radišauskas, prof. Dainius Pavalkis, doc. Rugilė Ivanauskienė, Lina Paulauskienė.
Šį projektą finansuoja Europos Sąjungos programa „Horizon Europe“ pagal finansavimo sutartį Nr. 101136791. Šiame puslapyje pateikta informacija yra tik autorių nuomonė ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos požiūrį ir nuomonę. Finansuotojai nėra atsakingi už paviešintą projekto informaciją.
PROJEKTO PARTNERIAI
- CHAROKOPEIO UNIVERSITY OF ATHENS
- KAROLINSKA INSTITUTET
- FUNDACION PARA LA INVESTIGACION DEL HOSPITAL CLINICO DE LA COMUNITAT VALENCIANA, FUNDACION INCLIVA
- LIETUVOS SVEIKATOS MOKSLU UNIVERSITETAS
- BROSTCANCERFORENINGEN AMAZONA I STOCKHOLMS LA
- PAGALBOS ONKOLOGINIAMS LIGONIAMS ASOCIACIJA
- FUNDACION PARA EL FOMENTO DE LA INVESTIGACION SANITARIA Y BIOMEDICA DE LA COMUNITAT VALENCIANA
- UNIVERSITY OF SOCIAL SCIENCES AND HUMANITIES
- EUROPEAN FOOD INFORMATION COUNCIL
- PREDICTBY RESEARCH AND CONSULTING S.L.
- CENTRE FOR RESEARCH AND TECHNOLOGY HELLAS CERTH
- EXUS SOFTWARE MONOPROSOPI ETAIRIA PERIORISMENIS
- RISA SICHERHEITSANALYSEN GMBH
- BIOASSIST SA
- EUROPEAN HEALTH MANAGEMENT ASSOCIATION
- FUNDACION ETICAS DATA SOCIETY