Inovatyvių sprendimų demonstravimas siekiant padidinti atsparumą klimato kaitai ir pagerinti visuomenės sveikatos būklę ES Borealiniame regione
(Angl. Demonstrating trAnsformative solUtions to empower climate Resilience tOwards impRoved public health stAtus in the EU Boreal Region)
- Projekto Nr.: 101157643
- Projekto akronimas: AURORA
- Projekto vadovas (LSMU): dr. Vidmantas Vaičiulis
- Projekto koordinatorius: Exus Software Monoprosopi Etairia Periorismenis Evthinis (GR)
- Finansavimas: Horizon Europe
- Bendra projekto vertė: 6 099 870,00 Eur
- Projekto vertės dalis, skirta LSMU: 278 125,00 Eur
- Projekto terminas: nuo 2024-09-01 iki 2028-02-29
Santrauka: klimato kaita kelia didelę grėsmę žmonių sveikatai ir gerovei ir daro poveikį ne tik ES Borealiniam regionui, bet ir visai Europai. Dažnėjantys ir stiprėjantys ekstremalūs reiškiniai, tokie kaip potvyniai, miškų gaisrai, kylantis jūros lygis ir karščio bangos, turi ilgalaikių pasekmių vietos bendruomenėms. Pastaruoju metu politinio dėmesio sulaukė būtinybė prisitaikyti prie klimato kaitos poveikio ir priimti permainingus sprendimus. Vis dėlto pastarojo meto ekstremalūs įvykiai, tokie kaip 2021 m. gaisrai Borealiniame regione ir panašūs įvykiai Europoje, pabrėžė sisteminių veiksmų būtinybę ir atskleidė neproporcingai didelį jau ir taip marginalizuotų gyventojų pažeidžiamumą. Šiuo projektu siekiama didinti atsparumą klimato kaitos keliamai rizikai sveikatai ir prisidėti prie bendrųjų klimato švelnininmo tikslų įgyvendinimo. AURORA konsorciumas, turintis didelę mokslinių tyrimų projektų patirtį, numato aktyvų suinteresuotųjų šalių dalyvavimą visuose projekto etapuose per „Living Mission Labs“. Šio dalyvavimo tikslas – skatinti elgesio pokyčius ir pristatyti projekto sprendimus 5 demonstraciniuose miestuose (Rygoje, Taline, Vilniuje, Tamperėje, Pori ) ir 3 replikuojančiuose miestuose (Klaipėdoje, Joniškyje, Jūrmaloje). Projekte sukurtos žinios ir įžvalgos bus skleidžiamos per klasterius, galiausiai suteikiant vietos politikos formuotojams galimybę priimti įrodymais pagrįstus sprendimus, iš naujo įvertinti strategijas ir parengti klimato kaitai atsparių miestų valdymo planus.
Projekto tikslas – sukurti priemonių rinkinį, kuriuo būtų galima: 1) stebėti klimato streso veiksnius, 2) kurti klimato ir epidemiologinius modelius, 3) kurti prognozes pagal modeliuojamus scenarijus, 4) nustatyti klimato kaitos keliamą riziką ir pažeidžiamumą Borealiniame regione. Šias rizikas papildys patikima dirbtinio intelekto valdoma technologija, kuri 5) suteiks ankstyvus įspėjimus ir rekomenduos prisitaikymo priemones.
PROJEKTO PARTNERIAI
- AINIGMA TECHNOLOGIES (AIN);
- VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBES VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS (VVSB);
- KLAIPĖDOS MIESTO VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS (KLVSB);
- JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA (JNSK);
- VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA (VMSA);
- UAB TERAGLOBUS (TERA);
- ADCOGITO ELGSENOS TYRIMU INSTITUTAS, VSI (ADCG);
- PORIN KAUPUNKI (PORI);
- PRIZZTECH OY (PRIZZ);
- ILMATIETEEN LAITOS (FMI);
- LAUREA-AMMATTIKORKEAKOULU OY (LAU);
- JURMALAS VALSTSPILSETAS ADMINISTRACIJA (JURM);
- RIGAS PILSETAS PASVALDIBA (RIGA);
- TALLINNA LINN (TLNN);
- TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL (TalTech);
- ENVE.X SINGLE MEMBER PC (ENVEX);
- KUNGLIGA TEKNISKA HOEGSKOLAN (KTH);
- UBITECH LIMITED (UBI);
- RISA SICHERHEITSANALYSEN GMBH (RISA);
- INSTITOUTO ANAPTIXIS EPICHEIRIMATIKOTITAS ASTIKI ETAIREIA (iED);
- SINOPSIS SOCIALLY INTEGRATED INNOVATION S.R.L. (SIN);
- GEOSYSTEMS HELLAS IT KAI EFARMOGESGEOPLIROFORIAKON SYSTIMATON ANONIMIETAIREIA (GSH);
- TAMPEREEN KAUPUNKI (TAMP).
2024 m. spalio 9-10 d. vykusio AURORA projekto pradžios susitikimo akimirkos