Įrodymais pagrįstas dalyvaujamasis sprendimų priėmimas vėžio prevencijai per įgyvendinimo tyrimus
(Angl. Evidence-based Participatory Decision Making for Cancer Prevention through implementation research)
- Projekto Nr.: 101104777
- Projekto akronimas: ONCODIR
- Projekto vadovas (LSMU): Dr. Juozas Kupčinskas
- Projekto koordinatorius: Ethniko Kentro Erevnas Kai Technologikis Anaptyxis (Greece)
- Finansavimas: Horizon Europe
- Bendra projekto vertė: 7 893 636,25 Eur
- Projekto vertės dalis, skirta LSMU: 450 625,00 Eur
- Projekto terminas: nuo 2023-06-01 iki 2026-11-30
- Projekto puslapis: www.oncodir.eu
Santrauka: „Kolorektalinis vėžys (CRC) yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių vėžinių susirgimų. Šios ligos didelis dažnis yra susijęs su neigiamais sveikatos elgesio veiksniais, ypač žemesnės socialinės ir ekonominės padėties populiacijose. Atsižvelgdamas į CRC būdingus rizikos veiksnius, ONCODIR integruoja tarpdisciplininius tyrimo metodus, tokius kaip sveikatos politikos analizė, socialiniai ir elgesio mokslai, dirbtinio intelekto (DI) pagrįsta daugybinių -omikos ir retrospektyvinė duomenų analizė bei sprendimų palaikymo teorijos, siekdamas kurti įrodymais pagrįstas vėžio prevencijos programas ir novatoriškus, DI pagrįstus individualizuotos prevencijos metodus.
ONCODIR pripažįsta, kad prevencijos programų vertinimas turi apimti sąnaudų efektyvumo, prieinamumo ir išlaidų-naudos parametrus. Todėl bus nagrinėjamos sąnaudų subalansavimo ir paklausos generavimo finansinės schemos, kurios padės sukurti efektyvesnes CRC prevencijos programas.
Nuosekli technologinė ekosistema, kurią kuria ONCODIR, remiasi patikimais DI pasitikėjimo ir privatumo apsaugos principais, leidžiančiais įdiegti rekomendacijų teikimo paslaugas, kurios bus suformuluotos piliečių, sveikatos politikos dalyvių ir socialinių ir humanitarinių mokslų (SSH) ekspertų per tris kūrybines problemų sprendimo sesijas, paremtas dizaino mąstymo principais. SSH tyrimai apims gyvenimo būdo, mitybos ir socialinių įpročių aspektus kartu su ekonomikos, sociologijos, vietinės/regioninės kultūrinės tapatybės ir etikos klausimais.
ONCODIR rezultatai bus patikrinti trijuose laboratoriniuose integracijos bandymuose (LIT) ir trijuose didelės apimties intervencijos pilotiniuose projektuose (LIP) penkiose ES valstybėse narėse, aktyviai dalyvaujant medicinos mokslininkams, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams, fondams ir konsorciumo ekspertams.
ONCODIR konsorciumą sudaro partneriai, atstovaujantys tarpdisciplininius tyrimų, technologijų ir SSH sritis, pasižymintys aukštos kokybės mokslinių tyrimų patirtimi. Kruopščiai suplanuotas darbo planas įkūnija holistinį požiūrį į ONCODIR tikslų įgyvendinimą ir politikai remti skirtų rezultatų pateikimą, turintį reikšmingą panaudojimo potencialą. Šis projektas yra dalis Vėžio misijos projektų klasterio „Prevencija ir ankstyvoji diagnostika“.
Kolorektalinis vėžys (CRC) yra trečias pagal dažnį vėžio tipas pasaulyje. Šios ligos atvejų skaičius didėja, ypač tarp žemesnio socialinio ir ekonominio sluoksnio populiacijų, dėl sveikatai nepalankių mitybos įpročių ir gyvenimo būdo. Projektas „Įrodymais pagrįstas dalyvaujamasis sprendimų priėmimas vėžio prevencijai per įgyvendinimo tyrimus (ONCODIR)“ sieks nustatyti rizikos veiksnius, susijusius su kolorektaliniu vėžiu, ir integruos tarpdisciplininius tyrimo metodus bei technologijas (įskaitant sveikatos politikos analizę, dirbtinį intelektą ir sprendimų palaikymo teorijas), kad pateiktų įrodymais pagrįstas ir individualizuotas rekomendacijas kolorektalinio vėžio prevencijai.
Projekte bus siekiama įgyvendinti šiuos uždavinius:
– Nustatyti pagrindines CRC koreliacijas, kliūtis ir reikšmingus veiksnius;
– Užtikrinti lygiavertę ir prieinamą prieigą prie vėžio prevencijos strategijų visiems piliečiams tarp ES šalių ir jų viduje;
– Suteikti naujoviškus, DI pagrįstus individualizuotos prevencijos metodus;
– Stiprinti esamas įrodymais pagrįstas CRC prevencijos programas tikslinei CRC pirminei prevencijai;
– Sukurti rizika pagrįstą gyventojų stratifikaciją, atsižvelgiant į struktūrines ir elgesio intervencijas ir naudojant dalyvaujamąjį metodą;
– Kurti pažangias stebėsenos priemones politikos formuotojams per dalyvaujamąjį bendro dizaino metodą.
Projektą finansuoja Europos Sąjungos programa „Horizon Europe“. Šiame puslapyje pateikta informacija yra tik autorių nuomonė ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos požiūrį ir nuomonę. Finansuotojai nėra atsakingi už paviešintą projekto informaciją.