Studijos, atveriančios duris į pasaulinę darbo rinką: kodėl darbdaviai taip vertina šios aukštosios mokyklos absolventus

2024-04-15
< Grįžti

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) išlaiko lyderiaujančias pozicijas tarp stipriausių ir geriausių šalies universitetų. Per praėjusius metus tiek visas LSMU, tiek atskiros universiteto veiklos sritys buvo ne kartą ir itin rimtai „egzaminuojamos“.

Tarptautinių ekspertų grupių įvertinimai – puikūs: LSMU akredituotas maksimaliam laikotarpiui, Universitetas – neabejotinas medicinos ir sveikatos mokslų lyderis Lietuvoje, be to, nuo šių metų LSMU medicinos studijų diplomas turi jau ir pasaulinį pripažinimą.

Tarptautiniu mastu išskirtinai gerai įvertinti LSMU mokslo rezultatai turi tiesioginės įtakos ir studijų kokybei: visos studijos LSMU grindžiamos naujausiomis mokslo žiniomis, didžiuma – akredituotos maksimaliam laikotarpiui, kai kurios, kaip veterinarinės medicinos studijų programa – pasiekę aukštų specialybinių pripažinimų Europoje.

Nepaisant nepalankios demografinės situacijos, Universitetas išlaiko stabilų studentų skaičių. Itin reikšmingai pastaruoju metu išaugo užsienio studentų skaičius: dabar jų – arti 27 proc.  Lietuvoje įgiję pasauliniu mastu pripažįstamas medicinos gydytojo kvalifikacijas, LSMU absolventai be apribojimų galės laikyti USMLE egzaminus, sėkmės atveju tęsti karjerą JAV –  daugeliu jaunų žmonių tai – ateities karjeros viltis ir galimybė.

Studijos LSMU patrauklios ir Lietuvos abiturientams: daugėja pakviestųjų studijuoti, kurie programas LSMU renkasi pirmuoju pasirinkimu.

LSMU pastarąjį dešimtmetį išskirtinai daug investuoja į kokybišką studijų ir mokslo infrastruktūrą, planuojama ir daugiau modernių mokslo bei studijų centrų, tad studentams atsiveria plačios praktikos, klinikinių įgūdžių tobulinimo galimybės, jie gali anksti įsitraukti į mokslinę veiklą, dirbti su naujausia įranga ir technologijomis.

Universiteto suteikiamų žinių ir įgūdžių vertę atspindi šiųmetis LSMU šūkis – „Galia keisti“.  

Mokslu grįstos studijos

Esminis LSMU veiklos principas – studijų, mokslo ir klinikinės praktikos vienovė. Glaudus universiteto, Kauno klinikų ir LSMU Kauno ligoninės bendradarbiavimas sudaro sąlygas parengti aukščiausio tarptautinio lygio specialistus, dėstytojus ir mokslininkus, atlikti mokslo ir eksperimentinės plėtros tyrimus, kurti inovacijas, o jų rezultatus sėkmingai įdiegti bei taikyti klinikinėje praktikoje.

Daug laimi ir studentai, nes studijų procesas nuolat atnaujinamas mokslo atradimais, technologinėmis naujovėmis, kurios gimsta iš mokslo ir verslo projektų. Talentų ugdymas bakalauro ar magistro diplomu nesibaigia. Kasmet kelios dešimtys jaunų žmonių LSMU renkasi mokslininko kelią.

Sėkmingos mokslinės karjeros pamatus LSMU įmanoma padėti jau studijų metais. Universitetas svetingas smalsiems, motyvuotiems, kryptingai dirbantiems protams. Kai kuriuose fakultetuose studentai stipendijomis skatinami siūlyti įdomias, unikalias mokslo tyrimų temas.  O ir mokslininkų laboratorijose gausu jaunų veidų. Talentingi, patyrę ir pripažinti įvairių sričių LSMU mokslo autoritetai savo patirtį perduoda doktorantams, kurie neretai patys tampa perspektyviais tyrėjais, atradėjais, išradėjais.

Štai neseniai LSMU įgytas unikalus validuotas trimatis (3 D) vaistų spausdintuvas – ir jau su juo susijusiomis temomis rengiami ne tik daktaro, bet ir magistro darbai.

Ne atsitiktinai naujuose Universiteto mokslo ir studijų centruose studentų auditorijos ir mokslo tyrimų laboratorijos – visai greta.

Farmacijos studijos LSMU

LSMU ypatybė – simuliacinis mokymas 

Vienas stipriausiai išplėtotų mokymo metodų LSMU – vadinamoji medicininė simuliacija, kai klinikiniai praktiniai įgūdžiai bei situacijų sprendimo būdai tobulinami naudojant manekenus, muliažus, treniruoklius ar tam tikrą paciento aplinką imituojančiomis sąlygomis – taip trumpėja mokymosi laikas, specialistai parengiami greičiau. 

Tarkime, naujame LSMU Slaugos fakultete viename ikiklinikinių įgūdžių simuliacijos kabinetų būsimieji slaugos specialistai mokosi naudotis moderniomis slaugos lovomis, įvairia kita įranga, ergoterapijos erdvėje mokomasi dirbti imituotoje pacientų namų aplinkoje, kineziterapijos įgūdžių lavinimo klasėse studentai įgyja praktinių žinių nustatyti kineziterapijos diagnozę, parinkti priemones ir tinkamas technologijas bei metodus. Sporto medicinos klinikoje rezidentams mokyti skirtais muliažais mokomasi leisti vaistus apie didžiuosius sąnarius, įrengtas simuliatorius, skirtas mokytis praktinių auskultacijos įgūdžių.

LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis

„Įgūdžių mokymai studentams padeda atrasti, kur jie gali geriausiai pasireikšti: gal – gydymo, o gal – mokslo, analitikos ar technologijų srityje. Universitetas suteikia sąlygas ir galimybes rinktis“,  – pažymėjo LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis.

Galimybės simuliaciniais metodais įgyti reikiamų profesinių įgūdžių yra ir kituose LSMU fakultetuose. Jau daugiau nei 10 metų LSMU veikia Medicininės simuliacijos centras, penkerius – Veterinarinės medicinos simuliacijos centras. Simuliaciniai įvairių sričių mokymai vyksta  skirtingose farmacijos studijų programos dalyse. Nemaža hibridinio simuliacinio mokymo dalis, ypač – reikiamų profesinių įgūdžių mokymas, puikiai įgyvendinama „HybridLab“ koncepcijų pagalba, kurią įdiegė ir tobulina LSMU Ekstremaliosios medicinos katedra su partneriais.

LSMU Akių ligų klinika pirmoji Baltijos šalyse naudoja modernų ir sudėtingą akių mikrochirurgijos įgūdžių lavinimo simuliatorių. Tai galimybė jauniems oftalmologijos specialybės gydytojams, planuojantiems tapti mikrochirurgais, saugiai ir veiksmingai mokytis mikrochirurgijos įgūdžių ir juos tobulinti.

Ypatingos erdvės studentams atveria naujų galimybių

Slaugos ir reabilitacijos studentai šiuo metu mokosi neseniai duris atvėrusioje naujoje Slaugos fakulteto studijų ir mokslo bazėje. Šis pastatas – išskirtinės kokybės ir paskirties: nuo įspūdingų vidaus interjero sprendimų, jaukių, patogių studijų, savarankiško mokymosi ir poilsio erdvių, ergonomiškų vietų darbui – iki naujausiomis technologijomis grįstos įrangos, kuria aprūpintos mokomosios auditorijos ir mokslo laboratorijos.

LSMU Slaugos fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė.

„Šiuolaikinė infrastruktūra studentams suteikia puikias sąlygas įgyti praktinių ir klinikinių įgūdžių, o mokslininkams padės įsitraukti į aukščiausio lygio mokslinius tyrimus, kurti naujus diagnostikos ir terapijos metodus, modernizuoti įvairias technologijas“,  – pabrėžė LSMU Slaugos fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė.

Pacientus jau priima Laukinių gyvūnų globos centras (LGGC) – jame visą parą teikiama kvalifikuota pagalba sužeistiems, konfiskuotiems ar globos reikalingiems laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos. Čia įsikūrė veterinarijos gydykla su laukinių gyvūnų apžiūros patalpomis, naujausia diagnostine įranga aprūpinta operacine bei laboratorija. Centras padės ugdyti specifinių šiai sričiai reikalingų žinių turinčių specialistų, numatoma vykdyti ir mokslinę veiklą.

Dar du pastatai neseniai iškilo universitetinės ligoninės Kauno klinikų miestelyje – tai bendri LSMU ir Kauno klinikų didelės svarbos projektai. Žmogaus biologinių išteklių centras, dar kitaip vadinamas biobanku, saugo biologinius žmogaus mėginius bei susijusią informaciją, kuri galėtų būti panaudota biomedicininių tyrimų tikslais, naujiems gydymo ir diagnostikos metodams kurti, ieškoti ligų biologinių žymenų.

O štai naująjį Branduolinių tyrimų centrą su jame įrengtu ciklotronu jau įvertino Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) atstovai. Čia plėtojamas branduolinės medicinos mokslas, bus gaminami pacientams reikalingi preparatai, kurių skilimo puslaikis labai trumpas ir kurių sunku ar neįmanoma atsigabenti iš užsienio. Ateityje planuojama, kad LSMU doktorantai galėtų dalį mokslo tyrimų atlikti CERN.

Tad įdomią, naujausias mokslo tendencijas aprėpiančią karjerą galima kurti ir pačiame Universitete.

Pasaulinio masto pripažinimas

LSMU absolventus itin vertina darbdaviai: apklausų duomenimis teigiama darbdavių nuomonė apie absolventų pasirengimą darbui siekia 92,42 proc.

Be to, nuo 2024 m. LSMU medicinos studijų diplomas turi pasaulinį pripažinimą.

Studijų kokybės vertinimo centrui iš Pasaulio medikų švietimo organizacijos (angl. World Federation for Medical Education, WFME) gavus pripažinimą atlikti medicinos studijų kokybės įvertinimą ir užtikrinti studijų kokybės stebėseną, LSMU medicinos studijų programa, akredituota pagal šios įstaigos standartus, nuo 2024 m. turi pasaulinį pripažinimą.

Tai reiškia, kad gydytojai, Lietuvoje įgiję sveikatos mokslų magistro ir medicinos gydytojo kvalifikaciją, gali praktikuoti, stoti į rezidentūros studijas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Australijoje, Naujoje Zelandijoje ir kitose ne Europos Sąjungos šalyse, kuriose medicinos studijų kokybės standartu laikoma WFME standartais paremta akreditacija ir studijų kokybės stebėsena ir/ar laikomasi vadinamosios amerikietiškosios medicinos švietimo sistemos.

„Tai – Lietuvos medicinos studijų atitikties pasauliniams standartams pripažinimas. Esame globalūs žaidėjai: konkuruojame nebe šalies, ne vien Europos, o jau ir pasauliniu mastu“, – pažymėjo LSMU prorektorius studijoms prof. dr. Kęstutis Petrikonis.

Šiemet LSMU priims į 17 pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programų.

Gyvūnų mokslo studijos LSMU

Kuo išskirtinis LSMU?

Šiandien iš gydytojo ar kito sveikatos priežiūros specialisto tikimasi ne tik puikių profesinių įgūdžių bei žinių, bet ir mokėjimo bendrauti, atjautos, visuminio požiūrio į sveikatą ir pacientą, mokytojo ir mokslininko gebėjimų, kūrybiškumo, kritinio mąstymo, gebėjimo sparčiai mokytis, spręsti problemas, dirbti komandoje.

Šie gebėjimai Lietuvos sveikatos mokslų universitete ugdomi kompleksiškai, pasitelkus unikalius mokymo metodus ir stiprų praktinį parengimą.

  • Unikalus Lietuvoje ir tik LSMU taikomas integruoto probleminio mokymosi metodas, sukurtas drauge su Ženevos universiteto (Šveicarija) mokslininkais, ugdo klinikinį mąstymą, moko spręsti problemas, skatina studentus ieškoti, ko jie dar nežino, ką turėtų išmokti.
  • Šiandien probleminiu būdu studijuojama: medicinos, farmacijos, visuomenės sveikatos, sveikatinimo ir reabilitacijos fiziniais pratimais, ergoterapijos, slaugos, sveikatos psichologijos studijų programose. 
  • Daugybė valandų pratybų, puiki studijų ir praktinio mokymo bazė, mokymasis ciklais (moduliais), integruoto probleminio mokymosi metodas – studijų LSMU privalumai, kuriuos dažniausiai išskiria ir patys studentai.
  • Medicininės simuliacijos centruose būsimieji gydytojai, slaugytojai, akušeriai, ergoterapeutai, kineziterapeutai, veterinarijos gydytojai saugiai mokosi gydomųjų įgūdžių, bendravimo ir komandinio darbo.
  • Tik LSMU veikia unikali ir studentų pamėgta naujovė – hibridinio mokymosi laboratorijos „HybridLab“, kurios skirtos praktiniams įgūdžiams lavinti, kol jų išmokstama be klaidų.