Svajonių karjera prasideda nuo drąsaus žingsnio: po ergoterapijos studijų LSMU – darbas, sujungęs patirtį ir pašaukimą

2025-05-06
< Grįžti

Prieš trejus metus Orinta Eitutė Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) baigė ergoterapijos studijas. Kaip sako pati ergoterapeutė, ji buvo neįprasta studentė, mat šią studijų programą baigė būdama 49-erių. Karjeros kelią pradėjusi visai kitoje srityje, šiandien moteris dalijasi savo istorija, kad padrąsintų kitus: siekti savo svajonių niekada nevėlu.

Medicina – sena svajonė

O. Eitutės kelias iki ergoterapijos specialybės buvo ilgas, bet kiekvienas karjeros posūkis suteikė vertingų įgūdžių.

„Dar 11 klasėje ketinau studijuoti mediciną, tačiau gyvenimas mane nunešė visai kitur. Susidomėjau kinų medicina, mokiausi Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV).

Įkūriau savo įmonę, kurioje iki šiol vedu kinų medicinos mokymus. Rytų medicina padėjo suprasti, kodėl mano vaikai serga, o taškinis masažas suteikė galimybę jiems padėti. Tačiau pradėjusi vesti seminarus supratau, kad man trūksta Vakarų medicinos žinių. Norėjau suprasti, ką bendra turi Rytų ir Vakarų medicina. Juk jų abiejų tikslas yra tas pats – žmogaus sveikata“, – pasakoja pašnekovė.

Jai buvo svarbu, kad naujoji specialybė žvelgtų į žmogų kaip į vientisą visumą.

„Taip atradau ergoterapiją, kurioje ugdomas ir skatinamas žmogaus gebėjimas atlikti jam prasmingas veiklas. Kai nutinka bėda – trauma ar liga – sutrinka gebėjimas atlikti įprastus, prasmingus veiksmus – ir žmogaus gyvenimas pasikeičia. Jis jaučiasi blogai ne tik dėl to, kad kažką skauda, bet ir dėl to, kad nebėra galimybės gyventi įprasto gyvenimo. Neretai jis tampa priklausomas nuo kitų, tenka atsisakyti pomėgių, gyvenimas apkarsta“, – pastebi specialistė.

Tad būdama 45-erių metų O. Eitutė pasirinko studijas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Slaugos fakultete ir, kaip pati sako, tapo „studente su patirtimi“. Paklausta, kodėl rinkosi būtent šią aukštąją mokyklą, pašnekovė juokaudama atskleidžia, kad pats universitetas dėl savo lokacijos tarsi neleisdavo apie jį pamiršti.

„Manau, kad universitetas, kuris specializuojasi tik vienoje – sveikatos mokslų  – srityje, turi didesnį pranašumą nei tas, kuriame medicinos fakultetas yra vienas iš daugelio. LSMU turi didelę mokslo ir praktikos bazę. Kai esi dirbantis žmogus, į Vilnių neprivažinėsi. Be to, gyvenu netoli Kauno klinikų miestelio, ir kasdien pro jį važiuodama, daugybę kartų pagalvodavau: „Kaip norėčiau, kad čia būtų mano Alma mater“, – prisimena ji.

Sujungia Rytų ir Vakarų išmintį

Nors kelias iki svajonės išsipildymo truko beveik dvidešimt metų, dabar pašnekovė džiaugiasi rezultatais ir tuo, kad darbe gali sujungti įvairiose srityse įgytas žinias. Studijos LSMU suteikė ne tik sveikatos mokslų srities išsilavinimą, bet ir pasitikėjimo savimi. Glaudžios studijų bendruomenės dėka Orintai pavyko sėkmingai įsidarbinti praėjus vos pusmečiui po studijų baigimo.

Ergoterapija – dar ganėtinai ai nauja medicinos sritis Lietuvoje, ir dalis visuomenės apie ją nėra girdėjusi.

„Kol neturėjau ergoterapeutės diplomo, kartais išgirsdavau: „Čia gi tik masažuotoja, ką ji išmano apie mediciną“. Dabar mano žodis svaresnis. Dažniausiai būsimi ergoterapeutai renkasi darbą su vaikais, o mane domino suaugusiųjų ergoterapija. Tad ir daugiausia praktikos atlikau šioje srityje.

Puiku, kad galiu derinti universitete ir skirtingais gyvenimo etapais įgytas žinias. Ergoterapeutės darbe naudodama naujausiais moksliniais tyrimais grįstus metodus, galiu pritaikyti ir senovės Rytų išmintį. Taip galiu padėti žmogui visapusiškai“, – džiaugiasi ergoterapeutė.

Naudoja seniai praktikuojamus metodus

Ergoterapeutė pacientams padeda spręsti įvairiausias problemas, kurių kyla dėl judamojo-atramos aparato pažeidimų, smegenų veiklos sutrikimų, ir netgi gelbsti lavinant uoslę. Būtent pastaroji problema buvo itin aktuali po COVID-19 pandemijos.

„Apie sutrikusios uoslės lavinimą rašiau bakalauro baigiamąjį darbą. Popandeminiu laikotarpiu labai daug žmonių skundėsi uoslės funkcijos sutrikimais. Tokią temą pasirinkau, nes daugiau nei 10 metų domiuosi eteriniais aliejais ir aromaterapija. Tai padėjo sujungti ergoterapiją su dar viena mane dominančia sritimi ir pagelbėti žmonėms grįžti į kvapų pasaulį“, – patirtimi dalijasi pašnekovė.

Svarbiausia ergoterapeuto darbo dalis – padėti žmogui atkurti dėl ligos ar traumos sutrikusias funkcijas. Jei to padaryti neįmanoma, ypač neurodegeneracinių ligų atveju,  – padėti kuo ilgiau išlaikyti jau turimas funkcijas. O jei ir tai neįmanoma – rasti būdą jas kompensuoti, kad žmogus kuo ilgiau išliktų savarankiškas.

Tarkime, žmogus serga pažengusiu artritu, dėl kurio negali pilnai sugniaužti kumščio, suimti šaukšto ar rašiklio. Tada jam pasiūloma išeitis – pastorinti naudojamų priemonių rankenas, kad būtų galimybė daiktą suimti ir juo naudotis. Įsigilinama į kiekvieno žmogaus veiklos atlikimo problemas ir ieškoma būdų, kaip kartu jas išspręsti.

Kreipiasi pacientų ir su nugaros skausmais, dėl kurių jiems sunku atlikti kasdienius veiksmus: apsiauti batus, apsimauti kojines, išplauti grindis, pakelti nuo žemės daiktus. Labai dažnai nugaros skausmo priežastimi būna neteisingai atliekami veiksmai.

„Ergoterapeutai – vieninteliai reabilitacijos srities specialistai, dirbantys su smulkiąja motorika. O ji reikalinga beveik visiems veiksmams atlikti. Pasiūlome paprastų užduočių pirštams lavinti: prisegti segtukus ar išrinkti pupeles. Gavę tokią užduotį, pacientai kartais pykteli, bet, kaip sakoma, genialumas slypi paprastume. Iš pirmo žvilgsnio paprasti veiksmai gerina pirštų miklumą, jėgą, koordinaciją, o tuo pačiu lavina ir smegenis“, – paaiškino specialistė.

Amžius – ne kliūtis siekti svajonių

Prisiminusi studijų, į kurias įstojo būdama 45-erių, pradžią, O. Eitutė pripažįsta, kad jautėsi kiek nejaukiai. Vis dėlto netruko suprasti, kad amžius tėra tik skaičius.

„Studentai, su kuriais mokiausi, buvo mano sūnaus amžiaus – dvigubai jaunesni už mane. Kartu su šiais jaunais žmonėmis rengdama ir atsiskaitydama grupines užduotis, pamačiau, kokie jie draugiški ir kaip lengvai bendrauja. Prie pozityvios patirties prisidėjo ir dėstytojai. Ergoterapeutų bendruomenė nėra labai didelė. Mums, ergoterapijos studentams, buvo smagu jaustis jos dalimi. Gaudavau atsakymus į visus man rūpimus klausimus – o suaugusio studento galvoje jų kyla nemažai. Visada jaučiau nuoširdų dėstytojų norą padėti“, – sako ji.

Pasak pašnekovės, studentams perduoti žinias dėstytojai siekė net ir tada, kai pasaulis vertėsi aukštyn kojomis ir niekas nežinojo, kaip reikės mokytis ar dirbti toliau – prasidedant pasaulinei koronaviruso pandemijai.

„Mūsų dėstytojas pasiūlė neplanuotą skubų susitikimą, kad dar spėtų mums gyvai parodyti, kaip pacientui parinkti pagalbines judėjimo priemones – lazdas, ramentus, neįgaliojo vežimėlį – ir kaip jomis tinkamai naudotis.“

„Visuomet sakau: „Jei kirba noras studijuoti sveikatos mokslus – studijuokite. Niekada nesužinosite, ar tai jūsų sritis, kol neišmėginsite. Linkiu drąsos priimti iššūkius ir siekti savo svajonių – net ir jei jums jau netoli penkiasdešimt. Ir aš esu gyvas to pavyzdys“, – su šypsena užbaigia pokalbį ergoterapeutė Orinta Eitutė.

Studijos LSMU: kodėl verta?

Išskirtinės studijų galimybės

  • Tik LSMU 8 studijų programos dėstomos unikaliu integruoto probleminio mokymo metodu, o studijos vyksta ciklais (moduliais).
  • Medicinos studijų programa garsėja pažangiais mokymo metodais.
  • Žiniomis ir praktine patirtimi dalijasi įvairių sričių autoritetai, pacientus gydantys praktikai bei mokslininkai.
  • Ugdomi stiprūs komandinio darbo įgūdžiai.
  • Veikia hibridinio mokymo auditorijos, medicininės simuliacijos centrai.
  • LSMU biblioteka – itin draugiška studentams ir dirba 24 val. per parą.

Puikus praktinis parengimas – vienas didžiausių studijų LSMU privalumų

  • Daugybė praktikos valandų – Kauno klinikose, LSMU vaistinėje, mokomosiose laboratorijose, pažangiose įmonėse.
  • Jau nuo 1 kurso galima rinktis papildomas praktikas.

Daugiakultūrė aplinka

  • LSMU – vienas tarptautiškiausių universitetų Lietuvoje, mokomasi daugiakultūrėje aplinkoje, o stažuotėms ir praktikai galima rinktis geriausius Europos universitetus.
  • Itin geros įsidarbinimo galimybės LSMU absolventai itin paklausūs darbo rinkoje: per pirmuosius metus baigus įsidarbina apie 90 proc. baigusiųjų.

Platus profesinės veiklos laukas

  • Profesinę karjerą galima plėtoti norima kryptimi – mokslo, praktikos, verslo.
  • Baigus medicinos studijas galima rinktis apie 70 subspecializacijų; farmacijos absolventai – ne tik vaistininkai, bet ir mokslininkai, dirba ir vaistų gamybos įmonėse.

Aktyvus laisvalaikis

  • Veikia stipri studentų atstovybė, aktyviai ginami studentų interesai.
  • Itin plačios visuomeninės, meno, sporto, laisvalaikio veiklos.

Daugiau apie šią studijų programą – ČIA.