Trečiajame Nacionaliniame sveikatos vadybos forume aptartos svarbiausios sveikatos priežiūros sistemos aktualijos
Lapkričio 21-ąją Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakultete (VSF) įvyko jau trečiasis Nacionalinis sveikatos vadybos forumas, kuriame aptartos svarbiausios sveikatos priežiūros sektoriaus aktualijos.
„Džiugu, kad į forumų organizavimą įsijungusios trys įvairių sričių specialistus bei vadovus vienijančios asociacijos – Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Lietuvos visuomenės sveikatos asociacija ir Lietuvos slaugytojų vadovų sąjunga. Taigi, plėtojame platformą, kurioje galimybę diskutuoti ir ieškoti bendrų sprendimų turi visų sveikatos sistemos grandžių lyderiai bei vadovai.
Tikimės, kad šis jau tradiciniu tampantis forumas sudarys galimybes gerinti sveikatos vadybos kompetencijas, atsižvelgiant į kintančius laikmečio iššūkius“, – sakė renginio iniciatorė, LSMU Sveikatos vadybos katedros vedėja, Lietuvos visuomenės sveikatos asociacijos prezidentė prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė.
Tradiciškai apdovanojo metų visuomenės sveikatos lyderius
Nacionaliniame sveikatos vadybos forume įvyko tradiciniai Metų visuomenės sveikatos lyderio apdovanojimai. Jų metu, 8 metus iš eilės už sėkmingas visuomenės sveikatos priežiūros iniciatyvas apdovanoti labiausiai nusipelnę specialistai.
Šiemet apdovanojimas įteiktas Maltos ordino pagalbos tarnybai Lietuvoje (maltiečiams). Ši organizacija yra seniausios labdaros organizacijos pasaulyje – Maltos ordino, teikiančio pagalbą vargstantiems net 120 šalių, dalis.
Šiuo metu organizacija vienija apie 2000 savanorių, kurie veikia 44 Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Jie teikia pagalbą vienišiems seneliams, vaikams ir jaunimui iš sunkumus patiriančių šeimų, neįgaliesiems, pabėgėliams.
Nors Lietuvoje maltiečiai paprastai asocijuojami su socialine pagalba senyvo amžiaus žmonėms ir neįgaliesiems, jau daugelį metų jie reikšmingai prisideda prie įvairių visuomenės sveikatos gerinimo iniciatyvų.
Kelios jų – pirmos pagalbos mokymai vaikams ir suaugusiems, pirmos pagalbos užtikrinimas viešų renginių metu, mokymai apie pagyvenusių asmenų priežiūrą namuose, mokymai įvairiais visuomenės sveikatos klausimais, grupinės ir asmeninės konsultacijos psichikos sveikatos srityje.
„Kartais darydami įvairius projektus, susijusius su pirma pagalba, priežiūra namuose, slauga ir medicininėmis paslaugomis, galvojame, kad truputį per mažai darome, kad galėtumėme padaryti daugiau. Bet tuomet atsiremiame į turimus resursus: kiek skiria valstybė, kiek patys surenkame savo jėgomis, kiek aukotojai prisideda ir kiek gali savanoriai.
Taigi, šis įvertinimas keliauja savanoriams ir darbuotojams, kurie vis dega šita mintimi. Ar tai būtų senelių priežiūros, ar pirmosios pagalbos srityje – matome, kad poreikis yra, tad labai norisi prisidėti“, – atsiimdamas apdovanojimą kalbėjo Maltos ordino pagalbos tarnybos Lietuvoje generalinis direktorius Edvinas Regelskis.
Aptarė svarbiausias sveikatos priežiūros sektoriaus aktualijas
Nacionalinis sveikatos vadybos forumas sutraukė 130 dalyvių. Tarp jų – įvairių sričių sveikatos priežiūros sistemos vadovai, administratoriai, kiti darbuotojai.
Renginyje pristatytos visuomenės sveikatos sistemos plėtros ir integracijos su asmens sveikatos priežiūra sistemos aktualijos. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijosVisuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius pasidalijo ir ateities perspektyvomis.
Jo teigimu, per artimiausius penkerius metus numatoma bazinių visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų plėtra, naujų kompleksinių visuomenės sveikatos paslaugų integravimas, asmens sveikatos priežiūros įstaigų vykdomų prevencinių programų apimčių plėtra, informacinių sistemų integracija, dalyvavimas Europos Sąjungos veiksmų programose, asmens ir visuomenės sveikatos specialistų kompetencijų stiprinimas, sveikatos centrų ir visuomenės sveikatos biurų paslaugų integracija.
„Integracija tik prasideda. Turi atsirasti geroji patirtis: kaip bendrauti, keistis informacija, bendradarbiauti tarp sričių, kurių tikrai labai daug. Yra daugybė erdvės plėtrai ir papildomoms paslaugoms“, – samprotavo Visuomenės sveikatos departamento direktorius.
Forume pranešimus skaitę medicinos teisės ekspertai aptarė kontroliuojančių institucijų nurodymų privalomumą sveikatos priežiūros įstaigoms, maisto sudedamųjų dalių ženklinimo svarbą bei pacientų sveikatai padarytos žalos atlyginimo praktinius aspektus.
Renginyje taip pat pasidalyta gerąja tarptautine ligoninių akreditacijos vadybine ir teisine patirtimi. Pranešimą šia tema skaitė Mark Avery, Griffith universiteto (Australija) dėstytojas, Australazijos sveikatos priežiūros vadybos kolegijos prezidentas.
„Akreditacija yra vienas iš būdų išvengti klaidų, nesėkmių sveikatos sistemoje bei sumažinti advokatų klientų ratą“, – jam antrino VSF Sveikatos vadybos katedros profesorius Mindaugas Stankūnas.
Profesorius, remdamasis naujausiais moksliniais tyrimais, pristatė ligoninių akreditacijos privalumus. Remiantis jo surinktais duomenimis, šis įvertinimas daro teigiamą poveikį bendrai ligoninių paslaugų kokybei, pacientų saugai, gydymo rodikliams, organizacijos veiklai bei kultūrai.
Taip pat pristatyta ir visiems aktuali tema – maisto sudedamųjų dalių ženklinimo teisiniai aspektai. Šiais klausimais kalbėjo A. Fedotova, advokatų kontoros „TGS Baltic“ patarėja.
Trečiąjį Nacionalinį sveikatos vadybos forumą vainikavo diskusija „Ar pacientams padarytos „Žalos atlyginimo be kaltės“ modelis sumažino gynybinės medicinos reiškinių paplitimą Lietuvoje?“, kurioje apibendrintos pagrindinės Forumo temos, atsakyta į dalyvių klausimus.
Kaip ir anksčiau, Forumas sulaukė ypatingai palankių atsiliepimų ir jo dalyviai jau laukia ketvirtojo forumo, kurį numatyta organizuoti 2025 metų gegužės mėnesį.