Unikalus sveikatos sirties hakatonas “Hospiton 2022” spręs retų ligų iššūkius

2022-11-08
< Grįžti

Skirtingų sričių specialistų pastangos vieno tikslo labui yra tai, kas leidžia progresuoti mokslui ir medicinai. Todėl jau ketvirtąjį kartą sveikatos srities hakatonas „Hospiton“ kviečia visus: nuo IT profesionalų iki medikų, jaunųjų talentų ir inžinierių, jungtis prie kūrybinių dirbtuvių ir tęsti inovatyvių sprendimų kūrimą kartu! Šį kartą sujungsime jėgas bendram tikslui – spręsime realius retų ligų sukeltus iššūkius.

Šiandien pasaulyje yra nustatyta apie 7000 retų ligų, o jomis sergančių pacientų dar daugiau – virš 400 milijonų. Iki XX a. 8 deš. laikytos pavienėmis, ir dažnu atveju neįveikiamomis, šiandien šios ligos yra svarbi sveikatos sistemos problema, kuriai ieškoma aiškių sprendimų diagnostikos , efektyvaus gydymo, stebėsenos, gyvenimo kokybės gerinimo ir kitose srityse.

Retos ligos dažnai būna lėtinės ir pažeidžiančios daugelį organizmo sistemų skirtingais gyvenimo  tarpsniais. Be to, daugiau nei 70% retų ligų atvejų, yra genetinės kilmės. Neretai užtrunka kol pagal progresuojančios ligos požymius nustatoma galutinė diagnozė. Manoma, kad reta liga sergančio paciento diagnozės išaiškinimas vidutiniškai užtrunka  nuo 4 iki 7 metų. Tam įtakos turi ir tinkamos įrangos trūkumas. Tiek laiko trunkantis diagnozavimas neleidžia tinkamu metu imtis priemonių, lengvinančių ligos simptomus ir užkertančių kelią jų progresavimui. Be to, tai reikalauja gausių ekonominių išteklių, kurie kartu su brangiu gydymu, yra našta ne tik  sveikatos priežiūros sistemai, bet ir apsunkina paties paciento ir jo šeimos narių gyvenimo kokybę. Nereikia pamiršti ir socialinių bei su integravimusi į visuomenę susijusių iššūkių. Dažnai retomis ligomis sergantys pacientai jaučiasi atstumti ar pamiršti, todėl prireikia daug laiko, kol yra išmokstama gyventi su liga.

Šiandien retomis ligomis sergantys pacientai aktyviai buriasi į bendruomenes ir kartu su į priekį žengiančiu mokslu, ieško minėtų problemų sprendimų būdų. Ieškoma efektyvesnių ir ekonomiškesnių diagnostikos, ligos eigos stebėsenos ir gydymo metodų. Tam reikalingi ne tik technologiniai sprendimai, bet ir duomenų rinkimas bei jų sisteminis integravimas. Pabrėžiama personalizuoto gydymo, paciento ir gydytojo bendradarbiavimo bei tarpusavio ryšio svarba. Siekiama kurti vis daugiau priemonių, kurios būtų orientuotos į paciento nuraminimą, sąmoningumo ugdymą, visuomenės švietimą. Ieškoma būdų , kaip pritaikyti aplinką prie tokiomis ligomis sergančių pacientų bei kaip palengvinti kasdienybę sergantiesiems ir jų šeimos nariams. Tam gali būti kuriamos įvairios programėlės, žaidimai, platformos, dizaino ir inžineriniai sprendimai, rūbai, edukaciniai įrankiai ir kt.

Hakatonas – puiki vieta paversti šiuos žodžius konkrečiais darbais! Renginys suteiks sąlygas kurti ir vystyti naujas idėjas bei užmegzti ryšius su daugiau nei dvidešimt mentorių iš medicinos, verslo, farmacijos ir kitų sričių. Dalyvių taip pat laukia „techtalk“, dirbtuvės ir įkvepiantys pranešimai, padėsiantys įsigilinti ir geriau suprasti minėtų ligų inovatyvaus valdymo specifiką bei problematiką.

Netgi trys geriausiai hakatone pasirodžiusios komandos laimės piniginius prizus, kurių vertė siekia 2000 eurų bei specialius partnerių įsteigtus prizus! „Hospiton“ vyks lapkričio 18-20 dienomis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Naujausių farmacijos bei sveikatos technologijų centre.

“Hospiton‘ą“ palaiko Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA), siekianti, kad pacientai gautų tik patį geriausią ir naujausią gydymą. Besirūpindama inovatyvių gydymo sprendimų kūrimo bei prieinamumo didinimu, ši organizacija remia mūsų “Efektyvaus gydymo” iššūkį. Šiam hakatonui IFPA siūlo temas, apimančias efektyvų sveikatos duomenų tvarkymą ir prieinamumą bei naujų technologijų, vaistų, biožymenų pritaikymą.

Kūrybinių dirbtuvių planus įgyvendinti padės ir kiti mūsų partneriai. Kauno klinikos bei Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinis centras, sieks pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, pacientų patirtį, informuotumą  retų ligų valdymą diagnostiką bei stebėjimą, užtikrinant nenutrūkstamą gydytojo ir paciento ryšį. Idėjų intelektinės nuosavybės apsaugą užtikrins šios srities ekspertai – „Metida“, o „Inovacijų agentūra“, padės sukurti puikų verslo planą.

Susitikime ir kurkime naujas sėkmės istorijas kartu!

„Hospiton“ partneriai: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, KTU Startup Space, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA)Kauno klinikos, Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinavimo centras, Metida, Inovacijų agentūra.

Daugiau informacijos: www.hospiton.lt

Pranešimą parengė: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Sveikatos inovacijų vystymo centras