Vaikų ir jaunimo psichikos sveikatai – dėmesys rizikoms, susijusioms su azartiniais lošimais ir žaidimais internete

bos Pompidu grupė, bendradarbiaudama su Europos komisija, vienija aktyvias pajėgas: Paryžiuje liepos 3-5 dienomis surengtas seminaras, skirtas vaikų ir jaunimo psichinės sveikatos apsaugai nuo internetinių lošimų ir vaizdo žaidimų keliamos žalos ir rizikų. Seminare dalyvavo ekspertai ir praktikai iš daugiau nei 28 Europos – tarp jų ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto – bei kitų šalių, siekdami nustatyti ir klasifikuoti perspektyvias intervencijas, skirtas mažinti su internetiniais lošimais ir vaizdo žaidimais susijusioms jaunimo psichinės sveikatos rizikoms.
Nagrinėdami situaciją devyniose Europos valstybėse ekspertai siekia padėti efektyviau reaguoti į augančias rizikas, su kuriomis jauni žmonės susiduria virtualiose žaidimų ir lošimų platformose. Projektas „Vaikų ir jaunimo psichinės sveikatos stiprinimas sprendžiant internetinių lošimų ir žaidimų keliamą riziką“ vyksta Kroatijoje, Kipre, Čekijoje, Vengrijoje, Italijoje, Maltoje, Lenkijoje, Portugalijoje ir Slovėnijoje. Šiame projekte Pompidu grupės įgaliotų ekspertų dalį sudaro „BootStRap“ projekto dalyviai.
„Seminaro tikslas buvo įvertinti įvairias efektyvias intervencijas, skirtas mažinti internetinių lošimų ir vaizdo žaidimų poveikį paaugliams ir jaunimui. Turėjome unikalią galimybę kartu su išskirtine ekspertų grupe iš daugiau nei 20 šalių aptarti rekomendacijų rengimo metodiką bei išsamiai diskutuoti, kaip parengti praktines išvadas, kurias politikos formuotojai galėtų taikyti planuodami ir palaikydami šių intervencijų įgyvendinimą“, – sakė Pompidu grupės narys Zsolt Demetrovics, pagrindinis šio tyrimo ekspertas ir Flinders universiteto Švietimo, psichologijos ir socialinio darbo kolegijos Psichikos sveikatos ir gerovės instituto direktorius.
Pasak susitikime dalyvavusio LSMU Neuromokslų instituto mokslininko dr. Juliaus Burkausko, šis susitikimas – itin svarbus žingsnis, skatinantis aktyvų bendradarbiavimą tarp valstybių institucijų, akademinės bendruomenės ir pilietinės visuomenės nuolatiniame darbe dalijantis gerąja tarptautine praktika sprendžiant rizikas, susijusias su vaikų ir jaunimo internetinių lošimų ir vaizdo žaidimų problema.
Dr. J. Burkauskas pabrėžė išskirtinę galimybę dirbti su tokio lygio specialistų grupe: „Diskusijos padeda ne tik keistis teorine patirtimi, bet ir atrasti praktinius sprendimus, kurie yra esminiai siekiant efektyvios prevencijos ir intervencijų. Ekspertai atsinešė ne tik gilias žinias, bet ir nuoširdų įsipareigojimą spręsti jaunimo psichikos sveikatos iššūkius internetinių lošimų ir vaizdo žaidimų srityje. Dalyvauju apibendrinant skirtingų šalių patirtį ir medžiagą, tikiu, kad šis tarptautinis bendradarbiavimas gali prisidėti prie vaikų ir jaunimo psichikos sveikatos apsaugos stiprinimo tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje ir už jos ribų.“
Nors azartiniai lošimai ir žaidimai internete dažnai laikomi laisvalaikio pramoga, jų poveikis vaikų ir paauglių psichikos sveikatai kelia vis didesnį susirūpinimą. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šiuos iššūkius pripažįsta kaip svarbią visuomenės sveikatos problemą, todėl daugelyje Europos šalių specialistai, įskaitant „BootStRaP“ projekto ekspertus, siekia efektyvesnių sprendimų – nuo prevencijos iki žalos mažinimo – įgyvendinant glaudų bendradarbiavimą su mokslo bendruomene, politikos formuotojais ir verslo atstovais.
Per tris dienas susitikimo dalyviai apibrėžė internetinių lošimų ir vaizdo žaidimų intervencijų metodiką ir esamų prevencijos, žalos mažinimo ir gydymo programų klasifikavimo matricą, parengė išsamų kriterijų rinkinį, skirtą išryškinti perspektyvioms praktikoms. Tai padės dalyvaujančioms šalims stiprinti reformas, skirtas interneto naudojimo sukeltiems elgesio priklausomybių sutrikimams spręsti.
Seminaro rezultatas – bendras perspektyvių intervencijų priemonių rinkinys, kuris suteiks reikalingus išteklius devynių dalyvaujančių ES šalių paramos gavėjoms ir padės imtis efektyvių veiksmų. Šios priemonės užtikrins geresnę vaikų ir jaunimo apsaugą nuo internetinių lošimų ir vaizdo žaidimų keliamų rizikų bei žalos skaitmeniniame pasaulyje.
„BootStRaP“ ekspertai prisideda prie šio projekto tikslų, padėdami nacionalinėms institucijoms kurti ir tobulinti reglamentus, strategijas ir praktines priemones, mažinančias su lošimais ir žaidimais susijusias rizikas, kurios veikia jaunimo gerovę ir psichikos sveikatą.
Šis projektas prisideda prie platesnio supratimo apie interneto naudojimo rizikas ir skatina koordinuotą, darnų veikimą vis labiau skaitmenėjančioje Europoje. Galutiniai naudos gavėjai šiame projekte – vaikai ir jaunimas (10-24 m.), kurie naudoja azartinių lošimų ir žaidimų platformas, kartu su jų tėvais.
Projekto veiklos apima:
- situacijos analizę, kaip šios problemos sprendžiamos Europoje ir pasaulyje;
- tarptautinės gerosios praktikos apžvalgą;
- bendrų priemonių įrankių rinkinių kūrimą;
- pagalbą rengiant nacionalinius veiksmų planus;
- komunikacijos ir informuotumo didinimo iniciatyvas;
- tarptautinių mainų organizavimą, įtraukiant kitas Europos Sąjungos ir Pompidu grupės šalis.
Projektas vykdomas dvejus metus – nuo 2024 m. spalio iki 2026 m. rugsėjo pabaigos.
Daugiau informacijos:
Projektą „ Vaikų ir jaunimo psichinės sveikatos stiprinimas sprendžiant internetinių lošimų ir žaidimų keliamos rizikos klausimus “ bendrai finansuoja Europos Sąjunga, įgyvendina Europos Taryba bendradarbiaudama su Europos Komisija.
Parengta pagal LSMU ir organizatorių informaciją ČIA.

„BoosStRaP Group in Action“ – taip galima apibūdinti vieną iš seminaro akimirkų, kurioje užfiksuoti „BootStRaP“ ekspertai, aktyviai prisidedantys prie tarptautinių pastangų spręsti probleminio interneto naudojimo iššūkius. Nuotraukoje – Marc Potenza (JAV), Sophia Achab (Šveicarija), Ornella Corazza (Italija), Julius Burkauskas (Lietuva), Hans-Jürgen Rumpf (Vokietija), Dan Stein (Pietų Afrika), Andrea Czako (Vengrija) ir Zsolt Demetrovics (Australija/Vengrija) – mokslininkai ir klinikiniai specialistai, dirbantys kartu skirtingose šalse ir disciplinose, kad sustiprintų atsaką į rizikas, susijusias su internetiniais lošimais ir vaizdo žaidimais vaikų ir jaunimo tarpe.
Konsultacinė nacionalinių tyrėjų grupė: Neven Ricijas (Kroatija), Michalis Michaelides (Kipras), Terezie Babilonova (Čekija), Orsolya Király (Vengrija), Gabriele Sani (Italija), Marilyn Clark (Malta), Magdalena Rowicka (Lenkija), Mário Gomes dos Santos (Portugalija), Mateja Markl (Slovėnija), Mariya Stoilova (Jungtinė Karalystė)
Stebėtojų šalys: Michail Okoliyski (Bulgarija), Stine Hald Martensson (Danija)
Tarptautiniai ekspertai: Sophia Achab (Šveicarija), Julius Burkauskas (Lietuva), Sari Castrén (Suomija), Ornella Corazza (Italija), Jeffrey Derevensky (Kanada), Belle Gavriel-Fried (Izraelis), Susana Jiménez Murcia (Ispanija), Dana Katz (Vengrija), Adam Kurilla (Slovakija), Kristiana Siste Kurniasanti (Indonezija), Seung-Yup Lee (Pietų Korėja), Marc Potenza (JAV), Daniel Spritzer (Brazilija), Dan Stein (Pietų Afrika), Anise Wu (Makao, Kinija), Shu Yu (Gibraltaras)
Pagrindinė tyrimų grupė: Zsolt Demetrovics (Australija), Andrea Czako (Vengrija)
Europos Tarybos Pompidu grupės sekretoriatas: Orsolya Libic, Jeanne Saliou, Kristine Garashvili