Širdies krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinika

Apie kliniką

Istorija

Kardiochirurgijos klinika įkurta 1991m. Iki tol ji buvo I chirurgijos (buvusios hospitalinės) klinikos sudėtyje (vad. prof. J.Brėdikis). 1993 m. pabaigoje buvo sujungtos trys kardiochirurginio profilio klinikos poskyriai – kardiochirurgijos (vad. Prof. R.Putelis), išeminių širdies ligų chirurgijos (vad. prof. A.Dumčius) ir širdies elektrinės stimuliacijos (vad. prof. P.Stirbys). Dėl 2000 m. ir 2006 m. klinikos restruktūrizacijos, prijungus kraujagyslių ir krūtinės chirurgijos skyrius, 2006 m. klinika pervadinta į Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos kliniką. Šiuo metu kardiochirurgijos klinikos sudėtyje yra 4 skyriai, 5 sektoriai ir 8 operacinių blokas. Klinikoje atliekamos visos įmanomos operacijos.

2001 m. kovo 22 d. klinikoje sėkmingai atlikta pirmoji Kaune širdies persodinimo operacija.

2007 metais klinikoje atlikta pirmoji ne tik Lietuvoje, bet ir visame Pabaltyje kompleksinė širdies ir plaučių persodinimo operacija.

Nuo 1995 m. klinikai vadovauja prof. Rimantas Benetis – Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgijos draugijos valdybos narys, Europos širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos draugijos narys, Europos širdies ir krūtinės chirurgų asociacijos (EACTS) podiplominių studijų komiteto narys, Europos vožtuvų plastikos chirurgų grupės (EVRG) narys, Kazachstano Respublikos Garbės profesorius.

Profesorius apdovanotas Europos kardiotorakalinės chirurgijos asociacijos (EACTS) prof. Francis Fontan Premija, ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi, skirtas Lietuvos pramonininkų konfederacijos apdovanojimas „Profesijos riteris“ už pasišventimą ir ištikimybę profesijai, apdovanojimas „Kauno sveikatos riteris“ už nuopelnus medicinai.

Prof. R. Benetis Nuolat kviečiamas į užsienio šalis konsultuoti, skaityti paskaitas, atlikti chirurgines operacijas. Padėjo plėtoti Širdies chirurgijos centrus Indijoje ir Kazachstane. Stažavosi ir dirbo Danijoje, Švedijoje, Belgijoje, Londono Royal Brompton Harefield ligoninės Širdies chirurgijos skyriuje, Niujorko (JAV) St. Peters ligoninėje ir kt.

Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos kolektyvas aktyviai dalyvauja moksliniame ir pedagoginiame darbe. Medicinos fakulteto IV kurso studentai susipažįsta su širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos pagrindais moduliuose „Širdies ir kraujagyslių bei endokrininės ligos“,  „ Krūtinės ligos, alergologija ir klinikinė imunologija bei hematologija ir onkologija“.    Klinikoje studijuoja 15 rezidentų pagal studijų programas: „Širdies chirurgija‘, Krūtinės chirurgija“ ir „Kraujagyslių chirurgija“.  Taip pat vis daugiau užsienio gydytojų (tiek iš Vakarų Europos, tiek iš buvusių sovietinių respublikų) tobulina medicinos žinias mūsų klinikoje.

 

Klinikos mokslinių darbo kryptys: išeminės širdies ligos chirurginio gydymo metodai, naudojant autoarterinius nuosrūvius, širdies vožtuvų atstatomosios rekonstrukcinės ir protezavimo operacijos, naudojant biologinius auto-, homo- ir heterotransplantantus bei mechaninius širdies vožtuvų protezus, aortos, jos šakų ir stambiųjų krūtinės kraujagyslių chirurginio gydymo metodai, tobulinami miokardo apsaugos metodai. Gvildenama uždelsto širdies nepakankamumo chirurginio gydymo ir širdies transplantacijos klausimai, tobulinamos minimalios apimties miokardo revaskuliarizacijos operacijos be DKA (dirbtinės kraujo apytakos). Klinikoje sukurta originali tachikardijų intraoperacinės diagnostikos bei operacinio gydymo be dirbtinės kraujo apytakos metodika, pasiūlyta daugiau kaip 30 įvairių elektrodų ir elektrostimuliatorių konstrukcijų, kurių apie 20 gaminama serijiniu būdu. Sukurta kompiuterinė mepingo sistema, krūtinės raumenų stimuliacijos metodas, ruošiant ligonius kardiomioplastikai. Intensyviai vystomos kompleksinių širdies operacijų bei ligonių su mažomis išstūmimo frakcijomis operacijų metodai. Taip pat analizuojami praktiniai darbo aspektai diagnostikos ir gydymo būdų taikymas, jų tobulinimas, įvertinimas ir vienodų principų suformulavimas. Chirurginės rizikos vertinimas.

Urgentinės operacijos dėl krūtinės traumų. Dalis tokių operacijų atliekamos naudojant vaizdo torakoskopijos metodus. Krūtinės sienos rekonstrukcinės operacijos dėl įgimtos ar įgytos (dėl ligų  bei traumų) deformacijos, navikų, infekcinių-uždegiminių ligų. Urgentinės ir elektyvios operacijos dėl patologijos pleuros ertmėje (spontaninio pneumotorakso, įvairios kilmės pleurito, empiemos, navikų), naudojant vaizdo torakoskopiją. Plaučių rezekcinės operacijos dėl piktybinių navikų bei kitų ligų. Gerklų apatinės (postyginės) dalies ir trachėjos rekonstrukcinės operacijos dėl įvairios kilmės stenozių.

Krūtinės, pilvo aortos aneurizmų atviros operacijos bei endostentavimas, sudėtingos aortos lanko šakų kraujagyslių rekonstrukcinės operacijos, kompleksinės širdies ir kraujagyslių operacijos, klubo ir kojų arterijų rekonstrukcinės operacijos lyginimas su endovaskulinėmis intervencijomis (perkutatinė transluminalinė angioplastika, subintiminė angioplastika, stentavimas), infekcijų kraujagyslių chirurgijoje komplikacijų sudėtingas operacinis gydymas, panaudojant giliąsias kojų venas. Kompleksinis sergančiųjų cukriniu diabetu angiopatijos gydymas, sudėtingos distalinių arterijų rekonstrukcinės operacijos. Pacientų, sergančių inkstų funkcijos nepakankamumu fistulės suformavimas bei jų rekonstrukcinės operacijos.

Dalyvaujama LSMU vykdomo projekto „Medicinos mokslų nacionalinės kompleksinės programos pagrindai: studijų programų kūrimas, atnaujinimas ir įgyvendinimas I_II studijų pakopose; dėstytojų kompetencijų ugdymas ir mobilumo skatinimas“, vientisųjų medicinos studijų programos studentų papildomų praktikų įgyvendinimas veikloje.

Klinikoje įrengtos iki 150 vietų konferencijų salė ir 4 auditorijos aprūpintos modernia videoprojekcine įranga. Vaizdai iš operacinių gali būti demonstruojami į konferencijų salę, tokiu būdu yra sukurtos galimybės tobulinti studijų procesą klinikoje studijuojantiems studentams ir rezidentams.

Klinikos mokslininkai aktyviai dalyvauja tarptautiniuose mokslo renginiuose; bendradarbiauja su Švedijos Lundo universitetine klinika, Švedijos Umea universitetu, kuriame 1997 m. pradėti rengti klinikos širdies anesteziologai, širdies chirurgai, Čikagos Masonic medicinos centru, Danijos Aalborg, Vokietijos Vupertalio širdies centrais ir kitais širdies chirurgijos skyriais.

Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos kolektyve – 5 profesoriai, 1 docentas ir 10 lektorių. Dauguma gydytojų – jauni, pažangūs specialistai. Ne vienas jų tobulinosi moderniose Danijos, Švedijos, Vokietijos, Olandijos, Belgijos ir JAV klinikose.

LSMU Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinika
Prof. Rimantas Benetis
Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas
Visi kontaktai