Krūties vėžio prevencija: startuoja naujas tarptautinis projektas ,,Meliora“

2024-01-30
< Grįžti

Pradėtas naujas ES finansuojamas projektas, kurio tikslas – optimizuoti krūties vėžio rizikos mažinimo būdą per dirbtiniu intelektu grindžiamą įvairiarūšį įsitraukimą ir tvaraus gyvenimo būdo intervencijas (angl. „Multimodal Engagement and sustainable Lifestyle Interventions optimised by Artificial Intelligence“, MELIORA).

Oficialiai pradedamas įgyvendinti projektas MELIORA – nauja „Vėžio misijos“ projektų grupės„Prevencija ir ankstyvasis nustatymas“ iniciatyva, kuria siekiama iš esmės keisti krūties vėžio prevenciją ir priežiūrą ir kurios tikslas – spręsti aktualias bendras moterų krūties vėžio problemas. Vien 2020 m. krūties vėžys tapo dažniausiai pasaulyje moterims diagnozuojama vėžio rūšimi ir siekė 11,7 proc. visų vėžio atvejų.

Be mirštamumo ir sergamumo, su krūties vėžiu siejamos labai didelės socialinės ir finansinės pasekmės, kurios turi įtakos ne tik sveikatos priežiūros paslaugoms, bet ir dirbančių moterų karjerai. Be to, ypač sutrinka jaunesnių demografinių grupių karjera.

Nors krūties vėžio gydymo išlaidos yra didžiausios iš visų vėžio rūšių, tačiau net 30 proc. atvejų galima išvengti per rizikos veiksnius, kuriuos įmanoma pakeisti.

Didelį iššūkį kelia skatinimas laikytis sveikesnio gyvenimo būdo. Nepaisant nustatytų mitybos gairių, įgyvendinant šį uždavinį susiduriama su didelėmis kliūtimis, tokiomis kaip žinių, įgūdžių trūkumas ir socialiniai bei demografiniai veiksniai.

Nelygybės mažinimas

Prie šių iššūkių prisideda ir nelygybė onkologinės priežiūros srityje, kuri yra nepriimtina. Tai ypač aktualu kalbant apie kaimo vietovėse gyvenančias, žemo išsilavinimo ir pajamų lygio moteris bei moteris, kurios susiduria su visuomenės stigmomis. Onkologinės priežiūros skirtumai pasireiškia įvairiais krūties vėžio rodikliais, įskaitant sergamumą, nustatymą, gydymą ir rezultatus.

Projekte MELIORA pripažįstama, kad šioms spragoms pašalinti reikia skubių kompleksinių intervencinių priemonių. Taikydami pažangius metodus, įskaitant mobiliąją sveikatą („mHealth“), siekiame keisti mitybos įpročius ir didinti fizinį aktyvumą. Nepaisant daug žadančios skaitmeninių sveikatos technologijų pažangos, MELIORA projekte taip pat pripažįstama, kad reikia kokybiškų intervencinių priemonių gyvenimo būdo srityje siekiant įrodyti skaitmeninio gydymo veiksmingumą onkologinės priežiūros atžvilgiu.

MELIORA yra suderinta su Europos kovos su vėžiu planu, kuriuo siekiama kovoti su vėžiu aktyviai įtraukiant pacientus ir jų šeimos narius į intervencinius tyrimus ir skatinant paramos ir bendradarbiavimo tinklą bendros gerovės stiprinimo tikslais.

MELIORA projekto rėmuose bus parengti specializuoti tyrimai, kurie bus įgyvendinami šešiuose bandomuosiuose centruose, apimsiančiuose tiek miesto, tiek kaimo vietoves. Šiuose tyrimuose dalyvaus 2080 dalyvių keturiose Europos šalyse: Graikijoje, Lietuvoje, Ispanijoje ir Švedijoje. Tyrimų rėmuose atliekama analizė bus skirta išsamiai įvertinti MELIORA pažangą ir poveikį bendruomenei.

Tikslinę intervenciją sudarys informacinė medžiaga, asmeninės rekomendacijos ir grįžtamasis ryšys, kuriuos teiks sveikatos priežiūros specialistai. Joje taip pat bus pasitelkiamos skaitmeninės priemonės, įskaitant mobiliąsias ir internetines programėles, kuriose bus įdiegta išmanioji virtualioji trenerė MELIORA Virtual Coach, teikianti situaciją atitinkančius ir suasmenintus patarimus, padedančius pasiekti ir palaikyti elgsenos pokyčius.

MELIORA projekte dalyvauja 16 partnerių iš visos Europos, kurie bendradarbiauja siekdami šio projekto tikslų:

Ši MELIORA partnerių grupė vykdys savo pareigas ateinančius 48 mėnesius. Su naujausia informacija apie MELIORA veiklą galima susipažinti sekant projekto socialinių tinklų kanalus „Twitter“ ir „LinkedIn“.

Daugiau informacijos teiraukitės Europos sveikatos vadybos asociacijos (EHMA) komunikacijos vadovės (projektams) Olgos Poliajevos el. paštu olga.polyaeva@ehma.org.

LSMU MELIORA mokslininkų grupė: prof. Gintarė Kalinienė (projekto vadovė), prof. Ida Liseckienė, dr. Erika Korobeinikova, prof. Ričardas Radišauskas, prof. Dainius Pavalkis, doc. Rugilė Ivanauskienė, Lina Paulauskienė.