Onkologijos instituto mokslo laboratorijai – dosni žinomos kompanijos parama

2024-05-24
< Grįžti

Lietuvos sveikatos mokslų universitetą (LSMU) pasiekė išskirtinė parama.

Kosmetikos kompanija „Avon“, žinoma įvairių kovos su vėžiu inciatyvų rengėja, kompanijos veiklos Lietuvoje 25 metų proga nusprendė paremti LSMU Medicinos fakulteto Onkologijos instituto Onkologijos mokslo laboratorijos rekonstrukciją bei joje vykdomus krūties vėžio tyrimus 25 tūkst. eurų suma.  

Šia proga vykusiame susitikime kompanijos atstovės Roberta Dargevičienė ir Lina Norvaišė įteikė simbolinį paramos čekį LSMU Medicinos fakulteto Onkologijos ir hematologijos klinikos ir Onkologijos instituto vadovei profesorei Elonai Juozaitytei.

Susitikime taip pat dalyvavo LSMU Medicinos fakulteto dekanas prof. Andrius Macas, Genetikos ir molekulinės medicinos klinikos vadovė prof. Rasa Ugenskienė, Onkologijos instituto jaunesniosios mokslo darbuotojos Danguolė Laukaitienė, Justina Jurevičė, Roberta Vadeikienė, Agnė Bartnykaitė.

Viešnioms iš „Avon“ kompanijos išsamiai pristatyta mokslinė Universiteto bei klinikinė Kauno klinikų veikla gydant krūties vėžį.

Universitetinės ligoninės privalumai

Pasak prof. E. Juozaitytės, krūties vėžys – dažniausiai aptinkama onkologinė liga. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose onkologinės ligos diagnozuojamos ir gydomos glaudžiai bendradarbiaujant visoms profilinėms klinikoms.

Profesorė pabrėžė, kad didelė Kauno klinikų stiprybė – tai, jog į klinikinių problemų sprendimą įsijungia įvairių sričių specialistai. Kauno klinikos – itin kompleksiška ligoninė: vėžio operacinį gydymą atlieka įvairių sričių chirurgai,  ypatingai svarbūs skausmo valdymo specialistai, bei prie šių pacientų ištyrimo prisidedantys gydytojai patologai bei genetikai. Įdiegus vadinamojo „žaliojo koridoriaus“ sistemą, pacientas onkologo konsultacijai Kauno klinikose pirmą kartą patenka per savaitę.

„Puoselėjame ambicingą siekį – kad pacientėms krūties vėžio radiologinė diagnostika ir biopsija būtų atlikta per vieną dieną.

Lygiagrečiai su klinikine plėtojame ir mokslinę veiklą: Onkologijos institute atliekami Universitetui strategiškai svarbūs moksliniai tyrimai, mokomi studentai, rengiama stipri jaunųjų mokslininkų komanda, kuri atlieka tyrimus įvairiuose onkologijos srityse. Onkologijos mokslo laboratorijos rekonstrukcija būtina dėl numatytos infrastruktūrinės ir mokslinių tyrimų plėtros bei siekiant pagerinti mokslininkų darbo sąlygas“, – pasakojo prof. E. Juozaitytė.

„Universitetinės ligoninės privalumas yra ir tas, kad didžiuma specialistų – ne tik patyrę klinicistai, bet ir mokslininkai. Lietuvos mokslininkų pozicijos onkologijos srityje yra aukštos, gerai žinomos tarptautinėje erdvėje“, – pastebėjo LSMU Medicinos fakulteto dekanas prof. A. Macas.

„Jūsų parama – tai ne tik parama onkologijos mokslui, kad jis neatsiliktų nuo pasaulinių tendencijų, bet ir padrąsinanti žinia visuomenei – jog nesate vieni, daugėja pažangių sprendimų onkologinėms ligoms gydyti“, – dėkodamas už dosnų kompanijos „Avon“ gestą pabrėžė profesorius.

Po 162 genų tyrimo – išsami rekomendacija

Gydytoja genetikė, Genetikos ir molekulinės medicinos klinikos vadovė prof. Rasa Ugenskienė pasakojo, kad šiuo metu klinikoje kiekvienam onkologiniam pacientui, esant indikacijoms,  atliekama 162 genų tyrimas. Nustačius geno pokytį (patogeninį arba galimai patogeninį variantą),  pacientui parengiama išsami rekomendacija dėl tolesnio stebėjimo, tyrimų ir gydymo.

„Ištaisyti“ genų negalime.  Nustačius paveldimo vėžio sindromą pacientas turi būti stebimas ne tik dėl onkologinio susirgimo, dėl  kurio kreipėsi, bet ir dėl padidintos kitų onkologinių susirgimų rizikos. Pakitęs genas yra visose kūno ląstelėse todėl įvairiose kūno vietose gali vystytis kiti onkologiniai susirgimai“, ­ –  pasakojo profesorė.

Krūties vėžio atveju kai kurie genai, kaip BRCA1 ir BRCA2, turi gana griežtas rekomendacijas: būtina stebėti kitą krūtį, gali būti paveikta kasa, žarnynas, gali vystytis melanoma. Pacientėms rekomenduojama onkoginekologo ir krūties chirurgo konsultacija. Tikslinga aptarti kiaušidžių su priedais bei krūtų  šalinimo indikacijas ir galimybes. Taip siekiama užkirsti kelią tolimesniam kitų onkologinių ligų vystymuisi.

Lygiagrečiai tiriami sveikieji pirmos eilės giminaičiai, nustačius geno variantus, surašoma išsami rekomendacija. „Susipažįstame su visa gimine. Yra atvejų, kai nepaisant to, kad paveldimo vėžio sindromo perdavimo rizika palikuoniams yra 50 procentų, serga visi tos šeimos asmenys“,  – pasakojo prof. R. Ugenskienė.

Taip pat klinikos vadovė pažymėjo pažangios įrangos svarbą: šiandien Kauno klinikose yra trys Naujos kartos sekoskaitos aparatai. 

Paramos akcijoms Lietuvoje – du dešimtmečiai

„Avon“ kompanija Lietuvoje ir visame pasaulyje palaiko iniciatyvas, skatinančias moterų finansinę nepriklausomybę, prisideda prie kovos su krūties vėžiu ir smurtu prieš moteris.

Pasak kompanijos atstovės R. Dargevičienės, Lietuvoje šios iniciatyvos pradėtos prieš du dešimtmečius, ir per šį laikotarpį nemažai lėšų skirta krūties vėžio diagnostikai, o kitose šalyse jau vyksta ir emocinės pagalbos moterims iniciatyva.

L. Norvaišė pastebėjo, kad kompanijai pradėjus paramos iniciatyvas Lietuvoje, iš pradžių lėšų tekdavo skirti tokiems paprastiems dalykams, kaip biopsijos adatos. Kadangi šiuos poreikius dabar jau kompensuoja valstybė, „Avon“ parama gali būti nukreipiama svarbesniems tikslams, tarkime, mokslui.

Galerija