Prieš 30 metų LSMU baigė pirmieji užsienio studentai
LSMU Alumni asociacija dalijasi prisiminimais apie reikšmingą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) istorijos etapą – prieš tris dešimtmečius studijas baigusią pirmąją užsienio studentų laidą.
1996 metų pavasarį iš tuometinio Universiteto rektoriaus prof. habil. dr. Viliaus Grabausko rankų diplomus gavo 15 Medicinos fakulteto ir 9 Farmacijos fakulteto studentai. Sunku patikėti, kad nuo tų įsimintinų dienų prabėgo 30 metų. Šia proga trumpa apžvalga apie užsienio studentų atsiradimą Universitete ir bandymas sužinoti, kaip susiklostė LSMU alumnų libaniečių profesinis gyvenimas.
1990 m. lapkričio mėnesį LSMU pasirodė pirmieji užsienio studentai iš Libano. Tai buvo labai neįprasta ir nauja ne tik LSMU, kuris tada vadinosi Kauno medicinos akademija, bet ir Kaune. Sovietų okupacijos metais Kaunas buvo laikomas uždaru miestu, užsieniečiai čia lankėsi retai, tik su turistinėmis grupėmis, o apie užsieniečių studijas Lietuvoje nebuvo galima net pasvajoti.
Pirmoji sutartis buvo sudaryta 1990 m. spalio 12 d. Tuometinis studijų prorektorius prof. Rimvydas Stasys Stropus pasirašė pirmąją sutartį su Libano konsulu Maskvoje Geabrelu Geara. Nors sutartis buvo pasirašoma su Libano konsulatu Maskvoje, jau sutarties preambulėje minima privati kompanija B.P. TRA S.A.R.L. Ši kompanija buvo įgaliota tarpininkauti studentų atvykimui į Kauną. 1990 m. gruodžio 19 dieną tuometinis rektorius prof. Antanas Praškevičius pasirašo antrąją sutartį jau su kita Libano privačia kompanija MIDLINE. Šia antrąja sutartimi įsipareigojama libaniečius priimti nuo 1991–1992 mokslo metų. Šios dvi sutartys yra jau istorija, jos atvertė naują puslapį Universiteto gyvenime, daug prisidėjo prie Universiteto tarptautinio pripažinimo ir jo vardo garsinimo.



Neilgai trukus po pirmosios sutarties pasirašymo atvyko 21 studentas ir užklupo tada Kauno medicinos akademijos katedras, reikia pripažinti, labai netikėtai. Nors buvo įsipareigota studijas vykdyti anglų kalba, katedros ir biblioteka neturėjo vadovėlių, tik maža dalis dėstytojų gerai mokėjo anglų kalbą. Dirbantys su pirmo kurso studentais dėstytojai visai neturėjo laiko tam pasiruošti. Studentai taip pat buvo neįprasto mums temperamento: aktyvūs, reiklūs, drąsūs.
Norėtųsi atskirai pakalbėti apie patirties organizuojant užsieniečių studijas kaupimą. Tokios patirties Lietuvoje nebuvo. Stengėmės vadovautis Universiteto nauda, Universiteto prestižo puoselėjimu, sveika nuovoka. Ši veikla Lietuvoje buvo labai novatoriška ir ilgą laiką buvome ir esame neabejotini šios srities lyderiai visame Baltijos šalių regione.
1990 metais į Lietuvą nebuvo jokių tarptautinių skrydžių, pirmieji studentai atskrisdavo į Minską, o iš ten autobusu ar traukiniu važiuodavo į Vilnių ar Kauną. Vizas gaudavo kirsdami Lietuvos sieną. Patys pirmieji studentai atvažiavo su Sovietų Sąjungos vizomis. Nebuvo ne tik skrydžių. Pamažu pradėjo aiškėti, kad LSMU pavadinimo nėra daugelio šalių pripažįstamų studijų programų ir universitetų sąrašuose. Į tokius sąrašus būdavo įrašytos beveik visų sovietinių respublikų aukštosios mokyklos, bet tik ne Baltijos šalių. Tai buvo rimta kliūtis bandant išplėsti šalių, iš kurių atvyksta studentai, geografiją. LSMU vardo nebuvimas tokiuose sąrašuose kėlė įtampą tarp studentų. Laimei, Libanas priklausė toms šalims, kurios iš užsienio atvykusiems gydytojams ir farmacininkams rengia egzaminą, vadinamą koliokviumu. Koliokviumą leido laikyti baigusiems universitetą, esantį Pasaulio sveikatos organizacijos sąraše (World Directory of Medical Schools).
Taigi Libane formalus pripažinimo klausimas sprendėsi mums palankiai. Išlaikyti tą koliokviumą iš pirmo karto, kaip buvo sakoma, labai sunku, bet Universiteto absolventai jį įveikė stebėtinai sėkmingai. Absoliuti dauguma iš pirmo karto. Tai buvo didžiulė studentų, universiteto, dėstytojų sėkmė.
Dėstytojai, kurie gali vienodai kokybiškai dėstyti lietuvių ir anglų kalbomis, buvo tikras intelektualinis lobis. Dėstytojai dirbo labai atsakingai, puoselėjo mūsų universiteto tradicijas ir kultūrą.
Ką gi veikia prieš 30 metų gavę mūsų Alma Mater diplomą alumnai? Nuostabiausia, kad visus 15 gydytojų šiais dirbtinio intelekto laikais pavyko surasti ir sužinoti apie jų profesinę karjerą. Trys absolventai pasirinko akušerio – ginekologo specialybę ir baigė rezidentūrą Kaune. Badri Al-Aawar ir Habib Barakat dirba Libane. Habib Barakat sūnus studijavo mediciną Universitete, 2024 metais baigė. George Haroun kurį laiką dirbo Libane, dabar Didžiojoje Britanijoje. Elia Abdel Massih ir Monique Zhgeib – pediatrai, dirba Libane. Roland Moufarrege – endokrinologas Libane, Johny Ibrahim – sporto medicinos ir reabilitacijos gydytojas Beirute. Tony Nassar tapo plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju, jo karjera tarptautinė: dirba Beirute, Dubajuje, Omane, tituluojamas įžymybių daktaru. Ziad El Ngheioui – radiologas, dirbantis American University of Beirut klinikoje. Kfoury Bernard turi dvi specializacijas – vidaus ligų ir teismo medicinos. Ayoub Elias ir Natali Mehawej – bendrosios praktikos gydytojai. Hani Tawk praktikuoja Australijoje, Sidnėjaus universitete įgijęs daktaro laipsnį ir infekcinių ligų gydytojo licenciją, dirba universiteto ligoninėje, dėsto studentams, yra parengęs mokslinių publikacijų. Zahi Sinarahme – abdominalinis chirurgas Prancūzijoje, Nanto miesto ligoninėje. Jo vyresnysis sūnus 2022 metais taip pat baigė LSMU. Fady Tohme – nuo 2004 metų licencijuotas šeimos gydytojas JAV, dirba Meritus Health ligoninėje, Hagerstown, Merilendo valstijoje.
Tais pačiais 1996 metais 9 libaniečiai, kurie atvyko 1991 metais, baigė LSMU Farmacijos fakultetą. Visi 9 pirmieji baigę farmacininkai dirba pagal specialybę: 7 Libane, 2 Prancūzijoje. Mohamad Chamsin yra savo vardo vaistinės savininkas jau nuo 1996 metų, atstovauja arba valdo keletą farmacijos kompanijų. Pascal Hadathy tęsia šeimos verslą, valdydamas ir plėsdamas savo tėvo vaistinę, Nawfal Nawfal ir Ziad Bassile taip pat yra privačių savo vaistinių savininkai. Rima Zoughaib vadovauja farmacinei kompanijai, jos sesuo dvynė Abir Zoughaib vadovauja vaistinei. Rawya El Ayoubi Libane dirba su nevyriausybinėmis organizacijomis. Sana Shouayb ir Jean Hindi gyvena ir dirba Prancūzijoje.
1996 metais baigė ir pirmieji studijavę anglų kalba. Bassam Seryani atvyko kartu su pirmaisiais studentais 1990 metais, pradėjo kartu mokytis MF. Per vienerius metus gerai išmoko lietuvių kalbą, prisijungė prie lietuvių grupės ir baigė OF 1995 metais. Tuo metu OF ir MF studijų programos studijų pradžioje buvo gana panašios ir toks perėjimas į kitą fakultetą buvo be laiko praradimo.
Smagu paskaityti pacientų atsiliepimus apie buvusius studentus, sužinoti apie jų pasiekimus. Džiugu, kad jie nenutolo nuo medicinos, pasirinko įvairias specializacijas, dirba ne tik Libane. Daug sėkmės istorijų. Verta prisiminti, kaip tai prasidėjo.
Iki šių dienų LSMU baigė 2364 užsieniečiai, tarp jų – 368 libaniečiai (15,6 proc.). Tuos pirmuosius libaniečius, atvykusius iš karo draskomos šalies, norisi ypatingai prisiminti ir pasidžiaugti, kad dauguma jų neišsigando sunkumų ir neapibrėžtumų dėl išsilavinimo pripažinimo. Jie aktyviai dalyvavo 1991 m. sausio mėnesio įvykiuose Vilniuje, išreiškė palaikymą, ištvėrė blokados sunkumus, tapo gerosios žinios apie Lietuvą ir LSMU nešėjais dideliame pasaulyje.


