Baltų chalatų šventė

< Grįžti
17:00-19:00
MLK Z. Januškevičiaus salė

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas sveikina pirmakursius pasirinkus garbingą mediko profesiją. Geriausiai šią profesiją reprezentuoja baltas, patogumu ir nepriekaištinga higiena dvelkiantis chalatas. Šis apdaras asocijuojasi su giliomis žiniomis, empatija ir pagarba pacientui, dėstytojams bei kolegoms. Tai yra įsipareigojimo atsakingai ir sąžiningai atlikti savo pareigas simbolis.

Siekiant įtvirtinti šį įsipareigojimą bei oficialiai priimti pirmakursius į profesinę medikų bendruomenę, rugsėjo 19 d. MLK surengsime šventę, kurios metu jiems įteiksime svarbiausią studijų laikų apdarą – BALTĄ CHALATĄ. Pažadą atsakingai ir sąžiningai studijuoti medicinos mokslą būsimieji gydytojai įtvirtins simboline Hipokrato priesaika.

Renginio metu sveikinimo žodį tars LSMU rektorius prof. R. Benetis, Medicinos fakulteto dekanas prof. A. Tamelis, emeritas R. Žaliūnas ir kiti. Ceremonija vyks MLK Z. Januškevičiaus salėje.

BALTŲ CHALATŲ ATSIRADIMO ISTORIJA

Pirmoji medicininė apranga atsirado dar viduramžiais ir tuomet atrodė visiškai kitaip nei dabar. Baltų chalatų atsiradimo istorijaSlaugių uniformos buvo pagrįstos vienuolių drabužiais – specialus apdangalas dengdavo jų plaukus ir kaklą, o kone žemę siekiantis abatas būdavo sunkus ir nepraktiškas. Gydytojai vilkėdavo maro kostiumus – nuo galvos iki kojų įsisupdavo į tamsius rūbus, o veidą paslėpdavo po charakteringa kauke su snapu bei savotiškais akiniais. Buvo manoma, kad į snapą įdėtas kvepalais suvilgytas audeklas apsaugodavo gydytojus bei neleisdavo įkvėpti ligomis užteršto oro.

Medicininės uniformos pradėjo keistis XIX amžiaus antroje pusėje. Slaugių uniformos pamažu prarado panašumą su religine apranga, o gydytojai, pradėję skirti didesnį dėmesį higienai ir patogumui, ėmė dėvėti baltus drabužius. Tuo pat metu, supratus sanitarijos svarbą, buvo pradėtos naudoti ir guminės pirštinės. Šie atributai, kartu su visiems gerai pažįstamu stetoskopu, po mažu tapo medicinos profesijos simboliu.

 

Tuo tarpu dabartinė mada siūlo itin platų profesionalios medicininės aprangos pasirinkimą. Šiuolaikiniai medicininiai chalatai yra patogūs, praktiški, pagaminti ir kokybiškų audinių. Tiesa, dabar medikai gali rinktis iš gausybės spalvų. Vis dėlto, praktika rodo, jog dauguma jų lieka prie visuomenei geriausiai pažįstamų ir jau klasika tapusių baltų chalatų.