Alogeninio kremzlės ir kaulo komplekso transplantacijos poveikis sąnario kremzlės regeneracijai eksperimentiniame kremzlės pažeidimo modelyje (CHONDRO)

< Grįžti

Projekto pavadinimas: Alogeninio kremzlės ir kaulo komplekso transplantacijos poveikis sąnario kremzlės regeneracijai eksperimentiniame kremzlės pažeidimo modelyje (CHONDRO)

Veiksmų programa: Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programa

Veiksmų programos prioritetas: Tyrėjų gebėjimo stiprinimas

Veiksmų programos prioriteto priemonė: Parama mokslininkų ir kitų tyrėjų mokslinei veiklai (visuotinė dotacija)

Projekto kodas: VP1-3.1-ŠMM-07-K-03-078

Projekto trukmė: 2013-04-30 / 2015-05-29, projektas pratęstas iki 2015-08-31

Projekto vykdytojas: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

Bendra projekto vertė: 236 029,98 Eur

Santrauka: Artroskopinių operacijų metu 80% pacientų randama įvairaus laipsnio ir lokalizacijos sąnario kremzlės pažeidimų. Sąnario kremzlės defektai smarkiai sumažina žmonių darbingumą, riboja judrumą bei inicijuoja osteoartrito vystymąsi. Literatūros duomenimis po sąnario kaulo ir kremzlės autotransplantacijų sportuojantys asmenys grįžta į aktyvų sportinį gyvenimą greičiau ir su aukštesniais gyvenimo kokybės rodikliais, turinčiais įtakos sportinių rezultatų siekimui, negu taikant ląstelinės terapijos metodus. Remiantis literatūra sąnario kremzlės pažeidimai sudaro ~6 atvejai 10 tūkst. žmonių. Viena iš trijų dažniausių invalidumo priežasčių pasaulyje yra osteoartritas. Nėra vieningos nuomonės kaip tiksliai gydyti sąnario kremzlės ir kaulo patologiją. Šiuo metu taikoma vienintelė radikali autologinė kaulo ir kremzlės transplantacija. Mūsų mokslinio tyrimo projektas grindžiamas tyrimų stoka, panaudojant transplantacijai alogeninį sąnario kremzlės ir kaulo kompleksą. Nėra nagrinėti ir tirti tokio pobūdžio pooperaciniai struktūriniai pokyčiai ir remodeliacijos integracijos į sveiką audinį ypatumai, galimybė stimuliuoti regeneracijos ir prigijimo procesus naudojant autologinės plazmos frakcionuotas biologiškai aktyvias medžiagas. Pritaikius šio mokslinio tyrimo rezultatus, tikimasi, jog jie duos didelį ekonominį efektą valstybės mastu, taupant lėšas endoprotezavimo operacijų išlaidoms iš PSDF, mažins stacionarinių ligonių gulėjimo trukmę, pagreitins pacientų reabilitaciją ir grįžimą į įprastinę gyvenimo veiklą, pagerins pacientų gyvenimo kokybę, reikšmingai sumažins osteoartritu sergančių ir invalidizuotinų pacientų skaičių ir endoprotezavimo poreikį.