Atnaujintoje auditorijoje – tiesioginės akių operacijų transliacijos

2023-10-17
< Grįžti

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Akių ligų klinikai iškilmingai pažymint 100 metų jubiliejų, atidaryta atnaujinta klinikos įkūrėjo prof. Petro Avižonio vardo auditorija.

Akių ligų klinikos didžioji auditorija prof. Petro Avižonio vardu buvo pavadinta 1996 m.
Įgyvendinus jungtinį LSMU ir Kauno klinikų projektą, 165 vietų auditorija kapitaliai atnaujinta. Joje, kaip ir anksčiau, vyks ne tik paskaitos LSMU studentams bei gydytojams rezidentams, bet ir įvairūs kiti renginiai: gydytojų „penkminutės“, konferencijos, gydytojų ir slaugytojų profesinės kvalifikacijos tobulinimosi kursai.

Akių ligų klinikos vadovė profesorė Reda Žemaitienė pažymėjo vieną svarbiausių prof. Petro Avižonio auditorijos naujovių: joje įrengta ir netrukus pradės veikti moderni audiovizualinė įranga, kuria iš visų mikroskopus turinčių Akių ligų klinikos operacinių bus galima tiesiogiai į šią auditoriją transliuoti vykstančias operacijas.

„Tad auditorija nuo šiol įgyja kur kas didesnės svarbos ir galimybių: akių operacijas bus įmanoma tiesiogiai transliuoti ir studentams, ir įvairių konferencijų, profesinės kvalifikacijos kursų dalyviams“, – kalbėjo klinikos vadovė.

Naujausios technologijos – jauniems specialistams tobulėti

Akių ligų klinika – viena pažangiausių Europos universitetų klinikų, daugelio sudėtingų operacijų Lietuvoje pradininkė, išskirtinė Lietuvoje ir Baltijos šalyse.  

Akių ligų klinika sparčiai tobulėja, klinikinėje praktikoje ir mokymo procese naudojamos naujausios technologijos. Štai šiuo metu į kliniką atkeliavo naujas mikroskopas su intraoperacinės optinės koherentinės tomografijos funkcija – tai padės dar tiksliau, saugiau ir sparčiau atlikti akių operacijas. Naujoji įranga bus naudojama ir diagnostikos tikslais ypač retomis ligomis sergantiems pacientams.

Šimtmetį paminėjusi Akių ligų klinika – didžiausias oftalmologinio profilio centras Lietuvoje. Neatskiriama klinikos darbo sritis – jaunų specialistų rengimas: čia mokomi LSMU Medicinos akademijos oftalmologijos rezidentai iš Lietuvos ir užsienio, mikrochirurgijos įgūdžius tobulina jauni ir pažengę oftalmologai-mikrochirurgai.

„Vienas svarbiausių mokymo proceso akcentų – klinikinė simuliacija. Akių ligų klinika pirmoji Baltijos šalyse įsigijo ir itin sėkmingai jau keletą metų naudoja modernų ir akių mikrochirurgijos įgūdžių lavinimo simuliatorių. Juo galima mokytis ir priekinio akies segmento, ir tinklainės bei stiklakūnio operacijų.

Tai galimybė jauniems oftalmologijos specialybės gydytojams, planuojantiems tapti mikrochirurgais, saugiai ir veiksmingai mokytis mikrochirurgijos įgūdžių ir juos tobulinti“, – pasakojo prof. R. Žemaitienė.

Vardinės auditorijos – LSMU tradicija

Vardinės auditorijos, skirtos Lietuvos medicinai ir mokslui nusipelniusių, humanistinių asmenybių atminimui  – ilgametė LSMU tradicija: įvairiuose LSMU rūmuose ir padaliniuose yra prof. Vlado Lašo, prof. Jurgio Žilinsko, prof. Juozo Žemaičio, doc. Jono Čygo, prof. Rimanto Karazijos, prof. Konrado Aleksos auditorijos, akad. Zigmo Januškevičiaus posėdžių salė, istorinė pirmojo Veterinarijos akademijos rektoriaus Stasio Jankausko auditorija. 

Rūpinosi ir sveikata, ir lietuvių kalba

Petras Avižonis (1875–1939) – Lietuvos gydytojas oftalmologas, pedagogas, visuomenės bei politinis veikėjas. 1920–1922 m. įsteigė ir vadovavo Aukštųjų kursų Medicinos skyriui, dėstė paskaitas studentams. 1923 m. įkūrė savarankišką Lietuvos universiteto Akių kliniką, kuriai vadovavo.

1923 m.jis įkūrė savarankišką Lietuvos universiteto Akių ligų kliniką, kuriai vadovavo. 1922–1924 m. – pirmasis Lietuvos universiteto Medicinos fakulteto dekanas, nuo 1922 m.

profesorius, 1924–1925 m. universiteto prorektorius, 1925–1926 m. – rektorius. 1930 m. jo rūpesčiu Kaune, Vytauto prospekte, atidaryta moderni Akių ligų klinika (dabar – Kauno karo medicinos centras).

Prof. P. Avižonis žinomas ir kaip švietėjas, lietuvybės puoselėtojas: daug rašė tuometėje spaudoje, yra sudaręs „Lietuvišką gramatikėlę“, talkino ruošiant „Lietuvių kalbos žodyną“, taisė kai kurių Žemaitės apsakymų kalbą.

Lietuvoje oftalmologijos „mokytojų mokytojas“ – 1940 m. išleistas prof. P. Avižonio „Akių ligų vadovas“, pirmasis ir aukšto lygio oftalmologijos veikalas lietuvių kalba.

Galerija