Atvirasis mokslas
Atvirasis mokslas (angl. Open science arba Open Research) tai judėjimų ir praktikų visuma, kurios pagrindinis tikslas – užtikrinti jog visi mokslo proceso elementai – nuo idėjos iki publikacijos – būtų visiems lengvai suprantami, prieinami ir panaudojami. Tai reiškia, jog bet kuris mokslininkas ar visuomenės narys turėtų turėti galimybę lengvai, nevaržomai ir nemokamai surasti, skaityti, atkurti, pakartotinai panaudoti ir platinti bet kurią mokslinių tyrimų sudėtinę dalį – publikacijas, duomenis, kompiuterines programas, programinį kodą, mokymo išteklius ir kt.
Pasak UNESCO, atvirasis mokslas grindžiamas keturiomis esminėmis vertybėmis – kokybe ir sąžiningumu, kolektyvine nauda, lygybe ir sąžiningumu, įvairove ir įtrauktimi. Šioms vertybėms palaikyti bei atvirojo mokslo siekiams įgyvendinti, UNESCO šalys narės yra skatinamos vadovautis šešiais principais:
Pav. 1 UNESCO įvardinti Atvirojo mokslo principai ir jų teikiamos naudos (informacija adaptuota iš UNESCO 2021. UNESCO rekomendacija dėl atvirojo mokslo. https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000379949_lit. CC BY-SA 3.0 IGO)
Duomenys – struktūrizuotai išdėstyta fizinė arba elektroninė tekstinė, skaitinė, vaizdinė ar kita informacija. Duomenų rinkiniai, sukaupti tyrimo metu, dar yra vadinami moksliniais tyrimų duomenimis (angl. Research datasets). Sukaupti “žali” duomenys, norint gauti tyrimo rezultatus ir patikrinti hipotezę, tolesnėje tyrimo eigoje yra apdorojami techniškai ar statistiškai. Mokslinių duomenų rinkiniu gali būti laikomi šie, bei daugybė kitų duomenų formų:
- Teksto dokumentai ir skaičiuoklės
- Laboratorinės knygos ir užrašai
- Metodologija, standartai ir protokolai
- Klausimynai, nuorašai
- Programinis kodas, algoritmai, modeliai
- Kompiuterinių ar mobiliųjų programėlių turinys
- Vaizdo ir garso įrašai
- Nuotraukos ir filmai
- Testų rezultatai
- Skaidrės, pavyzdžiai ir ėminiai
- Duomenų failai
- Duomenų bazių turinys
Metaduomenys – informacija, detalizuojanti duomenų techninius parametrus ir kontekstą, arba dar vadinami “duomenys apie duomenis”. Metaduomenyse dažniausiai įtraukiama:
- duomenų turinio aprašymas (antraštė, raktiniai žodžiai)
- kilmės šaltinis (kas, kur ir kada surinko duomenis, naudoti instrumentai ar metodai)
- techniniai parametrai (failo dydis, formatas, naudoti duomenų standartai)
- autorinių ir prieigos teisių nurodymai
- kita svarbi informacija (matavimo vienetai, tyrimo subjektas, finansavimo šaltinis, duomenų kokybė bei apdorojimo lygis ir kt.).
Metaduomenys yra organizuojami struktūriškai, naudojant universalius ar disciplinai specifinius standartus ir ontologines kalbas.
Atvirieji duomenys (angl. Open data) – tai ganėtinai naujas ir sparčiai besivystytantis, bet itin svarbus atvirojo mokslo judėjimo komponentas, siekiantis suteikti nemokamą, nuolatinę, neribojamą galimybę surasti ir naudotis mokslinių tyrimų duomenimis. Tai reiškia, kad visi mokslo proceso dalyviai bei plačiosios visuomenės nariai gali peržiūrėti, atsisiųsti, dalintis ar pakartotinai panaudoti neapdorotus tyrimų duomenis, atsižvelgiant į autorių teisių apsaugos bei licencinius reikalavimus.
Viešas tyrimų duomenų publikavimas yra naudingas mokslo procesui ir prisideda prie atvirojo mokslo siekių, nes:
- Gerina mokslinės produkcijos patikimumą, atkuriamumą ir skaidrumą, kadangi tyrimo duomenys, jų tikrumas, surinkimo metodologija bei jiems parinkti statistinės analizės metodai gali būti kritiškai įvertinti kitų mokslininkų bei publikacijos recenzuotojų.
- Palengvina išvestinių darbų produkciją. Lengvai prieinami duomenys su pakartotinę panaudą užtikrinančia licencija gali būti iš karto panaudoti naujoms publikacijoms, rezultatų palyginimams, pasaulinio lygio metaanalizėms ir kt. be jokių papildomų finansinių, žmogiškųjų ar laiko išteklių švaistymo.
- Skatina mokslininkų ir institucijų bendradarbiavimą. Neapdoroti duomenys, vieni ar sujungti su kitais duomenų rinkiniais, gali būti pritaikomi naujiems ir potencialiai tarpdisciplininiams tyrimams.
- Skatina inovacijas ir naujus atradimus. Įvertinę sukauptus duomenis, mokslininkai gali identifikuoti neišnagrinėtas spragas ir naujų tyrimų galimybes.
- Gerina autorių reputaciją ir įtaką. Paviešinti duomenys padidina publikacijos skaidrumą ir patikimumą, todėl kyla pasitikėjimas mokslu ir mokslinėmis institucijomis. Publikuoti duomenys taip gali būti cituojami, todėl gerinami mokslininko vertinimo rodikliai.
Informacija rengiama..
Pav.2 Atvirojo mokslo komponentai (adaptuota iš UNESCO 2021. UNESCO rekomendacija dėl atvirojo mokslo. https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000379949_lit. CC BY-SA 3.0 IGO)
Atvirojo mokslo sąvoka yra nuolatos besikeičianti ir daugialypė. 2021 m. UNESCO Rekomendacijoje Dėl Atvirojo Mokslo identifikuojamos svarbiausios Atvirojo Mokslo sudėtinės dalys:
Atviroji prieiga (angl. Open Access) – tai informacijos sklaidos praktika, siekianti suteikti nemokamą, nuolatinę, neribojamą galimybę naudotis skaitmenine visatekste informacija internete. Tai reiškia, kad vartotojai gali skaityti, atsisiųsti, dalintis ar pakartotinai panaudoti dokumentų turinį atsižvelgiant į autorių teisių apsaugos bei licencinius reikalavimus. Ši praktika dažniausiai taikoma akademiniams leidiniams, moksliniams straipsniams, konferencijų tezėms, tyrimų rezultatams ir duomenų rinkiniams, magistro ir doktorantų tezėms bei disertacijoms. Tai žinomiausia ir labiausiai išvystyta atvirojo mokslo dalis. Plačiau apie atvirąją prieigą →
Atvirieji duomenys (angl. Open data) – tai palyginti mažai išvystytas, bet itin svarbus atvirojo mokslo judėjimo komponentas, siekiantis suteikti nemokamą, nuolatinę, neribojamą galimybę prieiti ir naudotis mokslinių tyrimų duomenimis. Tai reiškia, kad visi mokslo proceso dalyviai bei plačiosios visuomenės nariai gali peržiūrėti, atsisiųsti, dalintis ar pakartotinai panaudoti neapdorotus tyrimų duomenis, atsižvelgiant į autorių teisių apsaugos bei licencinius reikalavimus. Atvirųjų duomenų judėjimas įgauna vis daugiau svarbos, prie jo vystymo ir propagavimo prisideda vis daugiau finansuojančių organizacijų, leidėjų ir pasaulinių organizacijų. Plačiau apie atviruosius duomenis →
Atvirojo švietimo išteklių (angl. Open educational resources) praktika siekia atverti visas mokymo ir mokymosi priemones nemokamai, atvirai prieigai, platinimui bei panaudai bet kuriam moksleiviui, studentui, mokytojui ar dėstytojui. Tai įskaito ne tik vadovėlius ar pratimų sąsiuvinius, bet ir kitą medžiagą – pamokų planus ir santraukas, užduočių rinkinius, vizualinę, garsinę ar video medžiagą. Autorinėms teisėms apsaugoti, autoriams rekomenduojama pasinaudoti Creative Commons licencijomis.
Atvirojo švietimo idėja ir terminologija vystoma nuo 2002 metų. Itin reikšmingose Keiptauno Atvirojo Švietimo bei Paryžiaus Atvirųjų Švietimo Šaltinių deklaracijose buvo rekomenduojama publikuoti mokymo priemones atvirai prieigai, panaudai, vertimams ir platinimui, nepamirštant ir skaitytojų su negalia ar neturinčių interneto ryšio. Deklaracijos grindžiamos Jungtinių tautų Žmogaus Teisių Deklaracijos 26 skyriumi, įvardinančiu švietimą kaip universalią žmogaus teisę. Mokslinės institucijos bei vyriausybės buvo raginamos visoms viešosiomis lėšomis finansuojamoms mokymo priemonėms suteikti atvirąją prieigą, teikti prioritetą atvirojo švietimo veiklai ir ją atitinkamai apdovanoti. Dabartinė atvirojo švietimo išteklių samprata, strategija ir politika remiasi naujausiu 2019 metų UNESCO Atvirojo Švietimo Išteklių Rekomendacijų dokumentu.
Atvirojo švietimo išteklius galima rasti tokiose paieškos sistemose ir svetainėse kaip OER Commons, Open Textbook Library, Open Course Library, MERLOT bei Openverse.
Atvirojo kodo (angl. Open source) praktika siekia atviros prieigos, panaudos, ir galimybės toliau vystyti esamus ar kurti išvestinius darbus iš visų kompiuterinių programų bei programinio kodo. Atvirojo kodo praktika ir jos pagrindu kurti produktai yra itin populiarūs, pvz. operacinės sistemos (Linux, Ubuntu), interneto naršyklės (Firefox), grafinio dizaino (Blender), statistinės analizės (R, MySQL) programos ir pan. Programinis kodas taip pat viešinamas tokiose talpyklose kaip GitHub ar SourceForge.
Neretai programinė įranga ar kodas yra sukuriami kaip pagalbiniai įrankiai duomenų apdorojimui ar kaip galutiniai tyrimo rezultatai biomedicinių tyrimų metu. Biomedicinių tyrimų programos gali būti įvairių formatų, įskaitant Python ar R kodą, Jupyter notebook failus, dirbtinio intelekto ar mašininio mokymosi modelius, kompiuterines programas, mobiliąsias programėles ir pan. Šiai įrangai ir kodui, taip pat, kaip publikacijoms ar duomenų rinkiniams, rekomenduojama suteikti atvirąsias licencijas ir įsitikinti, jog jie atitinka FAIR principus. 2022 metais buvo pristatyti FAIR-BioRS principai, adaptuoti būtent programinei įrangai ir kodui.
Atvirojo mokslo infrastruktūros (angl. Open science infrastructures) – tai visuomeniniai virtualūs ir fiziniai mokslo ištekliai, palaikantys atvirojo mokslo principicus, skatinantys skaidrumą, atkuriamumą, ilgalaikį saugojimą ir bendradarbiavimą, mokslinių tyrimų rezultatų plitimą bei pasiekiamumą. Fiziniais ištekliais laikomi moksliniai instrumentai ir įranga, viešosios išradimų ir meistravimo laboratorijos, muziejai, mokslo parkai ir kitos viešos, į mokslą orientuotos fizinės erdvės ir fiziškai panaudojami objektai. Virtualūs ištekliai, tuo tarpu, apima mokslinius žurnalus, atvirosios prieigos platformas, archyvus, duomenų, kodo ir publikacijų talpyklas, mokslo valdymos sistemas (angl. Research information systems), duomenų analizės įrankius.
Visuomenės įtraukimu (angl. Open engagement of societal actors) apibrėžiamas bendradarbiavimas tarp mokslininkų ir visuomenės narių, kurio metu dalijamasi įvairiais mokslinio proceso įrankiais ir praktikomis, vyksta dialogas tarp tyrėjų, įstatymų rengėjų, visuomenės narių, švietimo ir ir sveikatos priežiūros darbuotojų. Plačiau sutinkamos tokio bendradarbiavimo formos – piliečių mokslas (plačiau →), sutelktinio finansavimo (angl. Crowdfunding) rinkimas, visuomenės patalka (angl. Crowdsourcing).
2020-2024 metų strateginiame plane Europos komisija pripažįsta atvirąjį mokslą kaip prioritetą ir pasitelkia atvirojo mokslo principus kaip standartą kuriant naujus planus ir projektus, finansuodama mokslą bei inovacijas. EK siekia greitesnės naujausių mokslo atradimų sklaidos, stipresnio visuomenės pasitikėjimo mokslu ir piliečių įsitraukimo į mokslinį procesą, didesnės mokslo institucijų atsakomybės prieš visuomenę, todėl nuolatos vysto ir tobulina atvirojo mokslo nuostatus. Šiuo metu Europos komisija yra nustačiusi aštuonis aspektus, skatinančius atvirojo mokslo vystymąsi ir adaptavimąsi:
Siekiama, jog visi Europos Sąjungos lėšomis finansuojamų mokslinių tyrimų rezultatų duomenys atitiktų FAIR principus ir būtų:
- Lengvai randami (angl. Findable) ne tik mokslinei bendruomenei, bet ir visuomenei, pasitelkiant nuolatinius identifikatorius, indeksavimo sistemas bei turiningus aprašymus.
- Universaliai ir ilgam laikui prieinami (angl. Accessible) per standartinius ryšių protokolus.
- Sąveikūs (angl. Interoperable) ir užkoduoti standartizuotomis kalbomis bei struktūromis, kas palengvina jų suprantamumą mašinoms.
- Panaudojami (angl. Reusable), pasitelkiant išsamų aprašymą, citavimo informaciją bei panaudos licencijas.
Europos Atvirojo Mokslo Debesija (angl. European Open Science Cloud (EOSC)) – tai Europos Komisijos iniciatyva kurtas sąveikus (angl. Interoperable) mokslo informacijos tinklas, apjungiantis institucines, nacionalines, Europines bei tematines mokslo talpyklas ir kitas infrastruktūras. Iniciatyva yra įtraukta į tokias strategines Europos Sąjungos gaires ir projektus kaip Horizon Europe, ERA 2022-2024 bei European Data Strategy kaip priemonė atvirojo mokslo judėjimui propaguoti.
EOSC siekia talpinti mokslinius duomenis, publikacijas, programas, įrankius, paslaugas ir kitus mokslo išteklius ir suteikti atvirąją prieigą prie jų ne tik mokslininkams, bet ir kitiems bendruomenės nariams. Ypatingas dėmesys skiriamas talpinamų duomenų FAIR principams.
Pagrindinės EOSC užduotys:
- Paskatinti atvirųjų duomenų publikavimo ir dalijimosi praktiką, užtikrinti atvirą prieigą visiems visuomenės nariams.
- Apjungti Europos Sąjungoje veikiančias mokslines talpyklas bei paieškos sistemas į centralizuotą sistemą ir užtikrinti šių talpyklų sąveikumą.
- Paskatinti bendradarbiavimą tarp mokslininkų ir mokslinių institucijų, skatinti tarptautiškumą ir tarpdiscipliniškumą.
- Užtikrinti, jog tyrimų duomenys atitinka FAIR principus.
- Skatinti geros duomenų valdymo praktikos taikymą, duomenų citavimą, išsamių metaduomenų kūrimą ir jų ilgalaikį saugojimą.
Mokslinė veikla turėtų būti pagrįsta sąžiningumu, pagarba, atsakomybe ir skaidrumu, todėl visi tyrimų metodai ir procesai turėtų būti viešinami, kruopščiai patikrinti ir standartizuoti. Visi tyrimų rezultatai taip pat turėtų būti pakartotinai išgaunami (angl. Reproducible) bei atkuriami (angl. Replicable). Mokslinėje bendruomenėje vis dažniau diskutuojama “atkuriamumo krizės” tema, įvardijama, jog patikimai atkuriamų publikuotų tyrimų rezultatų dalis yra pernelyg maža. 2016 metų straipsnio duomenimis, medicinos ir biomedicinos srities mokslininkai buvo vieni mažiausiai pasitikinčių savo disciplinos publikacijų atkuriamumu. Prastai suplanuoti eksperimentai, per mažas imties dydis, standartizacijos stygius, netinkamai parinkta ar klaidingai atlikta statistinė analizė, prasta recenzavimo praktika buvo įvardintos kaip vienos iš daugybės netikslių ar neatkuriamų tyrimų priežasčių. 2020 metais Europos komisija pristatė dokumentą su galimais sprendimo būdais mokslo atkuriamumui ir kokybei gerinti – planuose buvo įtrauktos tokios idėjos kaip mokslo kultūros ir vertinimo gerinimas, mokslinių tyrimų proceso ir duomenų rinkimo tobulinimas bei standartizacija, taip pat visų lygių mokslininkų palaikymas ir mokymai, ypatingai duomenų apdorojimo ir statistinės analizės temomis.
2021 metų UNESCO Rekomendacijoje Dėl Atviro Mokslo siūlomi dar du būdai skaidrumui užtikrinti – atviroji metodologija ir atvirasis recenzavimas. Taikant Atvirosios Metodologijos (angl. Open methodology) praktiką, būtų paviešinti ir atverti visi tyrimo procesai, metodai, eksperimento pobūdžiai, įrankiai ir statistinės analizės priemonės. Tai užtikrina, jog tyrimas gali būti kritiškai įvertintas bei atkuriamumas.
Atvirojo recenzavimo (angl. Open peer review) praktika skiriasi nuo įprastinės recenzavimo praktikos, nes recenzuojantis mokslininkas yra ne anoniminis, bet viešai įvardintas, o komentarai atveriami ne tik publikacijos autoriams ar leidinio redaktoriui, bet visiems skaitytojams.
Bene didžiausia tokio metodo nauda – bendras recenzavimo proceso užtikrinimas. Grobuoniški žurnalai (angl. Predatory journals) dažniausiai slapta neįvykdo žadėto recenzavimo, todėl išleistų publikacijų kokybė ir skaidrumas negali būti garantuoti. Reikalavimas paviešinti recenzavusių asmenų tapatybes bei komentarus ženkliai apsunkintų grobuoniškų žurnalų klastotes. Paviešinant tapatybes taip siekiama išvengti užslėpto kenkėjiško elgesio, konfliktų, išankstinio nusistatymo, nesąžiningo ar nesistemingo publikacijų vertinimo, bei paskatinti viešą dialogą ir kritiką.
Dar viena atvirojo recenzavimo nauda – greitesnis publikavimo procesas. Dabartinis recenzavimo modelis yra itin lėtas, neretai užtrunkantis iki metų. Atvėrus recenzavimo procesą, į jį įsitrauktų labiau motyvuoti, publikacijos tema besidomintys ir daugiau laiko turintys mokslininkai, todėl publikacijos būtų apdorotos greičiau. Taip pat į recenzavimo procesą siūloma įtraukti ir plačiąją visuomenę. Rekomenduojama, jog autoriai specialiose talpyklose taip pat viešintų ir “preprintus” (angl. Preprints) – tik redaktoriams pateiktas, bet dar nerecenzuotas publikacijas. Tokiu būdu autoriai pritrauktų potencialius leidėjus jau iš anksto.
Kai kurie moksliniai žurnalai jau palaiko atvirojo recenzavimo praktiką, pvz. BioMed Central, BMJ. Egzistuoja ir nerecenzuotų publikacijų (preprintų) talpyklos, pvz. medRxiv, bioRxiv, ASAPbio. PubPeer tinklapyje matomi publikacijų komentarai, įvertinimai bei autorių atsakymai.
Besikeičiant technologijoms, kultūrai, socialiniams ir akademiniams poreikiams, mokslo kokybės samprata taip pat turėtų keistis. Tradicinių mokslometrijos rodiklių, tokių kaip žurnalo citavimo rodiklis (angl. Impact factor) ar publikacijos citavimo bei peržiūrų skaičius, nebepakanka tinkamai įvertinti mokslo produkcijos vertę. Rekomenduojama kurti naujos kartos mokslometrijos vertinimo kriterijus, kurie suteiktų platesnį bei gilesnį supratimą apie publikacijų, autorių bei institucijų vertę, įtaką, ir reikšmingumą.
2012 metų San Francisko Mokslo Vertinimo Deklaracijoje buvo skatinama kuo mažiau pasikliauti žurnalo rodikliais, ypač žurnalo citavimo rodikliu (angl. Journal impact factor) mokslininko ir publikacijos įtakai vertinti. Ši deklaracija buvo pasirašyta daugiau nei 2200 organizacijų, įskaitant tokius stambius leidėjus kaip Nature, BioMed Central ir Springer. Ši rekomendacija buvo toliau vystoma 2015 metų Leideno Manifeste, kuriame buvo iliustruota, kaip tradiciniai mokslometrijos rodikliai yra galimai klaidinantys ir nevertina publikacijos vietiniame, mokslo šakos ar kultūriniame kontekste. Tradicinių rodiklių atsisako ir koalicijaS savo išleistame dešimties punktų plane S. Vienas naujausių tarptautinių mokslo vertinimo reformos dokumentų – CoARA susitarimas, kurį pasirašė ir Europos bei Lietuvos mokslo tarybos.
Vienas iš geriausiai žinomų naujosios kartos metrikų – Altmetric, matuojantis publikacijos matomumą ir panaudą ne tik akademinėje bendruomenėje, bet ir socialinėse medijose, teisiniuose dokumentuose bei žiniasklaidoje. Kiti naujos kartos metrikai – Dimensions, Plum Analytics, ImpactStory.
Siekiama, jog visa mokslinė produkcija būtų nemokamai ir neribotai prieinama visiems visuomenės nariams, o dabartinis leidybos modelis būtų pilnai pakeistas iš tradicinio komercinio į atvirosios prieigos. Plačiau apie atvirąją prieigą →
Informacija rengiama..
Mokslinės institucijos turėtų suteikti visus informacinius išteklius ir, esant galimybei, organizuoti mokymus savo darbuotojams bei studentams apie atvirojo mokslo judėjimą, praktiką, besivystančias naujoves, bei kitas atvirojo mokslo sudėtines dalis: atvirąją prieigą, atviruosius tyrimų duomenis ir talpyklas, FAIR principus. Ilgainiui, visi Europos mokslininkai turėtų gebėti pritaikyti atvirojo mokslo principus savo tyrimuose.
Mokslinės institucijos turėtų skatinti atvirojo mokslo panaudą savo tyrėjų bendruomenėje, palengvinti adaptaciją prie naujų atvirojo mokslo praktikų, atitinkamai įvertinti, atlyginti ir apdovanoti už mokslinę produkciją, inovacijas ir žinių sklaidą.
2002 m. – Budapešto atvirosios prieigos iniciatyva (2002)
2002 m. – UNESCO Atvirųjų švietimo išteklių įtaka aukštąjam mokslui besivystančiose šalyse (Forumo ataskaita)
2003 m. – Bethesdos atvirosios prieigos leidybos pareiškimas
2003 m. – Berlyno atvirosios prieigos prie tiksliųjų ir humanitarinių mokslų žinių deklaracija
2004 m. – OECD Viešomis lėšomis finansuojamų tyrimų duomenų priegos deklaracija
2007 m. – OECD rekomendacinės gairės atvirojo švietimo plėtrai “Žinių dalijimas nemokamai: Atvirųjų švietimo išteklių pasirodymas”
2010 m. – Pantono principai atviriesiems duomenims
2012 m. – ALLEA deklaracija “Europa: Atvirasis mokslas 21-ąjam amžiui”
2013 m. – Pasaulio Mokslo Tarybos Atvirosios prieigos prie publikacijų veiksmo planas
2015 m. – OECD Atvirojo mokslo pavertimas realybe
2016 m. – FAIR Principai
2016 m. – LMT Atvirosios prieigos prie mokslo publikacijų ir duomenų gairės
2016 m. – Europa: OA2020 Iniciatyva
2017 m. – Europos Atvirojo Mokslo Debesijos (EOSC) deklaracija
2018 m. – cOAlition S: Planas S
2021 m. – UNESCO Rekomendacija dėl atvirojo mokslo
2021 m. – SPARC Europe: New strategy 2021–2024
2022 m. – CoARA Mokslo Vertinimo Reformos Susitarimas
2024 m. – Barselonos Deklaracija dėl Atvirosios Mokslo Informacijos