Dėl prekybos alkoholiu laiko ribojimo mažėja vyrų mirtingumas Lietuvoje

2023-07-18
< Grįžti

Prieš penkerius metus įvesti prekybos alkoholiu ribojimai turėjo įtakos sumažėjusiam vyrų mirtingumui Lietuvoje – rodo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų tyrimo duomenys.

Pasak LSMU Sveikatos tyrimų instituto vyresniojo mokslo darbuotojo Daumanto Stumbrio, jau keletą dešimtmečių Lietuvoje buvo fiksuojama su alkoholio vartojimu siejama tendencija:  sekmadieniais ir pirmadieniais mirdavo daugiau vyrų nei kitomis savaitės dienomis.

„Būtent sekmadieniais fiksuota daugiau mirčių nuo išorinių mirties priežasčių, apsinuodijimo alkoholiu, pirmadienį – nuo kraujotakos sistemos ligų. Reiškinys, stebimas ir kitose posovietinėse šalyse, nagrinėtas mokslininkų ir siejamas su alkoholio vartojimo kultūra, kuriai būdingos „daugiadienės“ išgertuvės.

2018 m. Lietuvoje gerokai sutrumpinus alkoholio pardavimo laiką, su kolegomis kilo mintis patikrinti, ar šie prekybos alkoholiu laiko apribojimai paveikė šalies. Vyrų mirtingumą. Tyrimo rezultatai parodė, kad iki 2018-ųjų fiksuotas vyrų mirčių pikas sekmadieniais ir pirmadieniais sumažėjo iki savaitės vidurkio“, – pasakojo mokslininkas.

„Žinoma, mūsų rezultatai neįrodo priežastinio ryšio, tai gali būti susiję ir su kitais veiksniais – vis dėlto kelis dešimtmečius fiksuotas vyrų mirtingumo fenomenas po intervencijos pasikeitė“, – pastebi D. Stumbrys.