Lietuvos mokslų akademijos stipendija – stipri motyvacija tęsti aktualius visuomenei tyrimus

2023-10-02
< Grįžti

Tęsiame interviu ciklą su LSMU mokslininkais, kuriems šiemet skirta prestižinė Lietuvos mokslų akademijos (LMA) geriausio jaunojo mokslininko stipendija. Šiais metais Universitete – net trys šia stipendija įvertinti jaunieji mokslininkai.

Žemės ūkio mokslų srityje geriausio jaunojo mokslininko stipendija skirta dr. Arnoldui Pautieniui. Mokslininko vykdomų tyrimų tema – „Erkinio encefalito viruso paplitimo Lietuvoje spatiotemporalinė analizė ir prognostinio modelio kūrimas“.

Su kokiomis mintimis pasitikote šį džiugų įvykį?

Apie laimėtą stipendiją sužinojau visai netikėtai: perskaičiau apie tai socialiniame tinkle. Tuo metu buvau net primiršęs, kad dalyvauju stipendijų konkurse – tad rezultatu labai apsidžiaugiau. Įvertinimą laikau ne tik mano paties nuveiktų darbų, bet ir vystomos temos aktualumo pripažinimo ženklu.

Lietuvos mokslų akademijos stipendija - LSMU jaunasis mokslininkas dr. Arnoldas Pautienius
Dr. Arnoldas Pautienius.

Kuo svarbus, naujas, reikšmingas Jūsų atliekamas tyrimas?

Šiuo metu su komanda ir partneriais iš kitų institucijų esame sukaupę daug empirinių duomenų apie erkinio encefalito viruso paplitimą gamtoje. Tačiau vis dar nėra aišku, kas lemia nevienodą viruso pasiskirstymą laike ir geografinėje erdvėje ir sukelia skirtingą riziką užsikrėsti. Pasitelkdami modernius mokslinius įrankius, bandysime į šį klausimą atsakyti.

Kokia Jūsų tyrinėjamos srities ateitis, kur link eina pasauliniai šios srities tyrimai?  

Kitaip nei daug kitų virusinių ligų, erkinis encefalitas diagnozuojamas tik keliose dešimtyse valstybių. Kadangi didžiajai pasaulio daliai ši liga nėra aktuali, moksliniu tyrimų intensyvumas irgi yra sąlyginai mažas, ir todėl dar daug ko apie šį virusą nežinome. Kita vertus, tai galime laikyti nišine tema ir puikia proga mūsų šalies mokslininkams.

Kokios įtakos tyrimui ir apskritai Jūsų darbui LSMU turės skirta stipendija?   

Šią stipendiją, kaip ir kitus įvertinimus, priimu kaip patvirtinimą, kad mano kartu su kolegomis atliekami tyrimai yra įdomūs, aktualūs ir reikalingi visuomenei. Įvertinimą laikau motyvuojančia priemone siekti nuveikti daugiau, nei veikiau iki šiol.

Kokie Jūsų ateities planai?

Artimiausius keletą metų planuojų toliau dirbti LSMU. Šiuo metu esu įsitraukęs į mokslinį ir pedagoginį darbą, tad sieksiu įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus.