LSMU mokslo ir inovacijų plėtrai skiriamos pastangos – daugiau nei sausa statistika

2023-12-28
< Grįžti

Nuo tarptautinių mokslinių konferencijų iki idėjų turnyrų, kūrybinių dirbtuvių ar inkubacinių programų startuoliams. Pastaraisiais metais vienas kitą viję renginiai liudija – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas lieka ištikimas ne vien ilgametėms mokslinių tyrimų ir studijų įstaigos tradicijoms, bet ir tampa vis reikšmingesniu inovacijų bei komercinės veiklos centru.

Peržengiant barjerus

Atrinkta ir plėtota 15 aukšto komercinimo potencialo turinčių MTEP veiklų rezultatų, kurie buvo pristatyti tiek Lietuvos, tiek tarptautinėse plotmėse, surengta daugiau nei 20 renginių, apsilankyta daugiau nei 10 šalių ir konferencijų.

Ir tai yra tik oficiali trejus metus po LSMU vėliava vykusio projekto „Lietuvos sveikatos mokslų universiteto žinių komercinimo ir technologijų perdavimo plėtra (LSMU-TTO2)“ statistika. Tačiau patiems projekto iniciatoriams bei gausiam būriui dalyvių svarbiausia ne skaičiai ar formalūs dokumentai.

LSMU mokslininkų bei studentų bendruomenei ši iniciatyva suteikė nekasdienę galimybę peržengti tradicinio mokslo ribas, siekiant komercinės sėkmės ir sykiu mokslo pažangą priartinti prie paciento.

LSMU Emanuelio Levino centre vykę renginiai ne tik skatino antreprenerystę, bet ir tapo platforma, kurioje buvo laužomi akademiniai barjerai, atviruose pokalbiuose dalijamasi idėjomis, ieškoma bendradarbiavimo galimybių, tobulinamos kompetencijos bei skleidėsi nauji talentai.

Augina sparnus idėjoms

Aktyviai projekte dalyvavęs LSMU medicininės ir veterinarinės genetikos studentas Giedrius Jachimavičius taip pat pripažino, jog puokštė renginių ne tik solidžiai papildė jaunojo inovacijų kūrėjo gyvenimo aprašymą.

„Tam tikra prasme mano studijos yra ganėtinai sausos, teorinės, suteikiančios nedaug gyvenimiškų žinių. Todėl tokie renginiai yra ir neįkainojama galimybė praturtinti savo patirties bagažą, praplėsti pažinčių ratą ir apskritai globaliau suvokti, kas šiuo metu labiausiai aktualu technologijose, inovacijų kūrime. Tai yra labai svarbu, nes man labai norisi dalyvauti šioje sferoje“, – prisipažino pašnekovas.

Supermaisto – fermentuotų sojų pupelių – idėją komandoje „Natto-yo“ pristatęs ketvirtakursis pasidžiaugė, kad septynias savaites trukę „Baltic Sandbox Ventures“ startuolių inkubacinės programos mokymai leido gerokai pasistūmėti plėtojant produktą, o kūrėjų pastangos buvo vainikuotos net galimybe išvykti į Japoniją, kurioje siekta užmegzti partnerystės ryšius su šios srities gamintojais.

Nuo teorijos iki praktikos

LSMU MA Medicinos fakulteto Biochemijos katedros doc. dr. Simona Sutkuvienė antrina –  inkubavimo programos rengėjai įkvėpė ne tik drąsiai bendrauti su investuotojais, bet ir tęsti užgimusias idėjas prieš tai vykusiuose renginiuose

Kaip puikų startą šiai programai LSMU atstovė įvardijo „Pharm Tech“ hakatoną, kurio metu gimė inovatyvios, naujais metodais grįstos idėjos: „Turėjome galimybę susitikti su įvairių sričių ekspertais, klausytis paskaitų, dalyvauti mentorystės sesijose bei gryninti realių farmacijos technologijų ir kosmetologijos pramonės problemų sprendimus. Iš mūsų komandoje jėgas suvienijusių LSMU gimnazijos mokinių, docentų ir gydytojų kūrybiškumo, smalsumo ir aistros naujovėms gimė produkto prototipas, o įsigyti jam tobulinti reikiamų žaliavų leido pelnytas antrosios vietos prizas“.

Kaip apibendrino S. Sutkuvienė, įvairių TTO2 projekto renginių metu įgyta išskirtinė patirtis tik patvirtino, kaip geriems rezultatams ir sėkmei pasiekti yra svarbu komanda. „Tobulos komandos kūrimo raktas dar nerastas, tad priešakyje įgytos teorinės žinios dar turi būti pritaikytos išlaikant suburtas komandas ir plėtojant sukurtus produktus“, – sako mokslininkė.

Svarus įdirbis ateičiai

Šio projekto rėmuose pristatytos įvairialypės LSMU mokslininkų bei studentų inovacijos. Nemažo visuomenės dėmesio jau sulaukė tokie kūrėjų produktai ir sprendimai, kaip natūralios sudėties gelis nuo pūslelinės, CO2 mineralinio vandens putos raumenų skausmui mažinti, maisto papildas kognityvinėms funkcijoms stiprinti ar elektroninė sistema šeimos gydytojų darbo laikui optimizuoti.

Neabejojama, jog TTO2 projekto išskirtinumas slypi jo dėmesyje biomedicinos ir sveikatos mokslo inovacijoms, kurios išsiskiria savo sudėtingumu. Skirtingai nuo kitų sektorių, kaip, pavyzdžiui, finansinės technologijos, sveikatos mokslo inovacijos reikalauja ilgalaikių, sudėtingų mokslinių tyrimų ir klinikinių bandymų, kad būtų užtikrintas jų saugumas, efektyvumas ir etinis pagrįstumas.

Be to, šios srities inovacijos susiduria su griežtais reglamentavimo reikalavimais, dėl kurių nuo idėjos iki produkto patekimo į rinką gali praeiti ilgas laikotarpis. Tad akivaizdu, kad įvertinant įsipareigojimą ne tik mokslo pažangai, bet ir sveikatos srities naujovių kūrimo iššūkių įveikimui, treji projekto metai yra geras startas, o ne pabaiga.