Startavo pirmasis bandomasis antrinių sveikatos duomenų startuoliams projektas

2024-02-06
< Grįžti

Vasario pradžioje paskelbtas pirmasis bandomasis projektas, siekiantis startuoliams palengvinti prieigą prie nuasmenintų antrinių sveikatos duomenų. Ši prieiga padės inovatoriams treniruoti novatoriškus medicininius dirbtinio intelekto modelius bei kurti sveikatos duomenimis grįstus sprendimus, taip skatinant inovacijų vystymą ir proveržį sveikatos srityje.

Pilotinis antrinių sveikatos duomenų projektas gyvybės mokslų inovacijoms spartinti

Šis pilotinis projektas, kurį inicijavo „EIT Health Lietuva” centras, iš dalies koordinuojamas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), bus vykdomas bendradarbiaujant su LSMU Kauno ligonine, LSMU Kauno klinikomis ir Vilniaus universiteto Santaros klinikų Biobanku. Iniciatyvą taip pat remia viešojo sektoriaus partneriai – Valstybinė duomenų ir Inovacijų agentūros, kartu su teisine advokatų kontoros „Ellex” pagalba, ir ekspertine bei strategine parama iš „Baltic Sandbox Ventures” – ankstyvosios stadijos rizikos kapitalo fondo, besispecializuojančio giliųjų technologijų ir gyvybės mokslų srityse.

„Pastaruosius dvejus metus aktyviai diskutavome su įvairiomis suinteresuotomis šalimis, pabrėždami antrinio sveikatos duomenų panaudojimo svarbą skatinant inovacijas sveikatos sektoriuje, moksliniuose tyrimuose, sveikatos priežiūros valdyme ir susijusiose srityse. Akivaizdu, kad nors diskusijos šia tema tęsiasi, Lietuva šiuo metu atsilieka nuo kitų Europos šalių pagal aktyvų antrinio sveikatos duomenų panaudojimą inovacijoms. Siekdami mažinti atotrūkį, pradedame pilotinį projektą, kurio tikslas – palengvinti startuolių prieigą prie sveikatos duomenų. Šia iniciatyva siekiame paskatinti aktyvesnį ir veiksmingesnį duomenų naudojimą, kuris galiausiai bus naudingas tiek inovacijoms, tiek duomenimis pagrįstiems moksliniams tyrimams mūsų regione”, – sakė LSMU Sveikatos inovacijų vystymo centro projektų vadovė Inga Kanapeckienė.

„Šis projektas – tai augančios Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus bendradarbiavimo rezultatas, greitinantis gyvybės mokslų inovacijas ekosisteminiu lygmeniu. Supaprastindami prieigą prie duomenų, suteikiame antrepreneriams galimybę geriau suprasti reguliacinę aplinką ir paspartinti medicinos inovacijos proveržius, kurie tobulintų ir pacientų priežiūrą. Mūsų fondo prisidėjimas – parama produkto, intelektinės nuosavybės ir verslo strategijoms, bei galima investicija – taip pat padės padidinti atrinktos inovacijos poveikį visai žinių ekonomikai”, – pasakojo Dominykas Milašius, „Baltic Sandbox Venture” investicijų bei pilotinio projekto partneris.

„Sveikatos ir gyvybės mokslų technologijoms ir jų vystymosi proceso spartai didelę įtaką daro duomenų, reikalingų algoritmų apmokymui ir kuriamo produkto testavimui, naudojimas. Lietuva turi neatsilikti šiame duomenų atvėrimo kelyje lyginant su kitomis Europos šalimis, kad dar labiau paskatintume sveikatos ir gyvybės mokslų inovacijų eksponentišką proveržį. Pradiniai žingsniai – suprasti, kuriose srityse atvirų duomenų poreikis yra didžiausias, tad ši pilotinė programa itin aktuali ir savalaikė. Jau daug esame padarę, todėl nedelsdami turime praktiškai įvertinti, kas veikia, kas ne, ir kur būtini pokyčiai”, – sakė Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.

„Pradėtas projektas svarbus savo praktiniu aspektu. Jo dėka, galėsime įvertinti bendradarbiavimo duomenų srityje situaciją, iš praktinės patirties įsigilinant į galimus barjerus, stabdančius duomenų atvėrimą ir ribojančius mokslo bei sveikatos inovatorių bendradarbiavimą. Tuomet galėsime kurti jų įveikimo strategiją, kartu sprendžiant mokslui ir rinkai aktualiausias problemas”, – pridėjo sveikatos apsaugos viceministras Olegas Niakšu.

Jekaterina Kalinienė, Inovacijų Agentūros „Biotech Lab” vadovė, pastebi: 

„Betarpiškai bendradarbiaudami su inovatyviomis įmonėmis ir parengę gyvybės mokslų kelrodį, žinome apie duomenų atvėrimo poreikį. Kartu su ekosistema rengiame „smėliadėžės” koncepciją, kuri leistų MVĮ išbandyti kuriamus sprendimus saugioje aplinkoje. Todėl, ši pilotinė sveikatos duomenų programa atitinka mūsų strateginę kryptį praktiškai skatinti gyvybės mokslų inovacijas bei padeda pamatus tolimesnės supaprastintos sistemos kūrimui”.

Inovatoriai iki vasario 19 d. galės teikti paraiškas dėl medicininių duomenų įgalinimo interneto svetainėje www.datapilot.lt. Tuomet tarpdisciplininis ekspertų komitetas atrinks geriausias, inovatyviausias ir didžiausią teigiamą poveikį sveikatos priežiūrai galinčias turėti paraiškas bei parengs planą bent vienam sprendimui, kuris padės efektyviau atlikti testus, algoritmų treniravimą ir įgyvendinti ilgalaikę pateikimo rinkai strategiją.