Tarptautiniame projekte LSMU mokslininkai su kolegomis iš Švedijos tirs virškinimo sistemos sutrikimus

2022-10-31
< Grįžti

LSMU kartu su Švedijos Geteborgo universitetu pradėjo tarptautinį Lietuvos mokslų tarybos finansuojamą mokslininkų grupių projektą. Šiame projekte, bendradarbiaujant Geteborgo universiteto ir LSMU Fiziologijos ir farmakologijos, taip pat Virškinimo sistemos tyrimų insitutų laboratorijų bei Kauno klinikų Chirurgijos klinikos mokslininkams, bus tiriamas cirkuliuojantis kraujyje ir ekspresuojantis audiniuose II tipo transmembraninis glikoproteinas (Gp).

Yra žinoma, kad šio Gp kiekis kraujyje ir raiška audiniuose padidėja su audinių uždegimu susijusių metabolinių ligų atveju. Mokslininkai sieks nustatyti Gp pokyčius kraujyje ir plonajame žarnyne nutukimo ir 2 tipo cukrinio diabeto atvejais.

Tiriamas Gp turi platų veikimą kitų peptidų reguliacijoje, todėl yra svarbus progresuojančio 2 tipo diabeto patogenezėje. Jo perteklinis veikimas sutrikdo insulino išskyrimo, gliukozės įsisavinimo ir žarnyno motorinę funkcijas.

Projekte daug dėmesio bus skiriama šio Gp poveikiui neuropeptidams, dalyvaujantiems plonosios žarnos motorikos valdyme.

Tyrimo hipotezė, paremta moksliniais duomenimis, kad šio Gp didėjimas kraujyje koreliuoja su Gp raiška plonosios žarnos audinyje, tokiu būdu yra sutrikdoma plonosios žarnos motorinė funkcija. Žarnyno motorinės funkcijos sutrikimai gali pasireikšti klinikiniais simptomais, kurie bus vertinami projekto metu, be to, bus lyginamas jų sunkumas su glikemijos parametrais tarp diabetu sergančių ir nesergančių nutukusių pacientų.

Šis cirkuliuojantis ir lokaliai ekspresuojantis Gp ir jo poveikis plonosios žarnos reguliacijoje bei klinikinė reikšmė sergant nutukimu ar 2 tipo diabetu iki šiol dar nebuvo ištirta. Todėl dėl sėkmingų šio projekto tyrimų šis Gp ateityje gali turėti diagnostinį potencialą, įvertinant virškinimo sistemos sutrikimus, atsiradusius dėl žarnyno diskinezijos nutukimo ar 2 tipo diabeto atvejais. Projekto dalyviai sutelks turimas žinias, įrangą ir biologinės medžiagos resursus, dalysis žiniomis tarp institucijų, gerins jaunųjų mokslininkų pasirengimą, suteiks galimybę atlikti mokslinį darbą pažangiems LSMU studentams.