LSMU PHARMTECH’23 hakatono akiratyje – nuo grožio, sveikatos iki teisinių iššūkių

2023-04-07
< Grįžti

Šešios dienos, šešios komandos ir šešios unikalios idėjos – toks simboliškas derinys paženklino Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) nuvilnijusį „Pharm Tech“ hakatoną.   Talentingi, dar tik profesinį kelią pradedantys jaunuoliai inovatyvių farmacijos pramonės sprendimų paieškose savo jėgas ir entuziazmą suvienijo su atitinkamų sričių pripažintais profesionalais. 

Neįkainojamos žinios ir patirtis

Hakatono, arba intensyvių kūrybinių dirbtuvių, formatas pastaraisiais metais tiek svetur, tiek mūsų šalyje itin išpopuliarėjo kaip galimybė per itin trumpą laiką (dažniausiai – savaitgalį) čia pat susibūrusioms komandoms sutelkti savo patirtį, sugeneruoti nestandartines idėjas, be to, jų pagrindu sukurti pirminės stadijos prototipus, kurie gali būti plėtojami ateityje.

Kovo 27 – balandžio 1 dienomis Kauno LSMU Farmacijos fakultete vykęs farmacijos technologijų ir inovacijų idėjų „Pharm Tech“ hakatonas jo dalyvius pakvietė į net šešių dienų trukmės turiningą ir įkvepiančią pažangių sprendimų paieškų, kūrybos bei bendradarbystės kelionę.

Renginio dalyviai galėjo pasisemti žinių iš pripažintų mokslo ir verslo atstovų, kaip LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja prof. Jurga Bernatonienė, bendrovės „Cosmoway“ bendraturtė ir rinkodaros vadovė Justė Pinkevičienė, įmonių grupės „Energenas“ įkūrėjas ir vadovas Paulius Vilemas, bei kitų įvairių sričių patyrusių mentorių, o praktine patirtimi praturtino kūrybinių dirbtuvių užsiėmimai.

Hakatono iššūkį buvo kviečiami priimti farmacijos, medicinos, IT, inžinerijos, dizaino, rinkodaros ir verslo vadybos studentai, doktorantai bei mokslo darbuotojai.

Siekiama realaus pritaikymo

Kaip vieną svarbiausių renginio ašių „Pharm Tech“ hakatono organizatoriai išskiria turnyrus, kurių metu autoriai skatinami pristatyti savo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) rezultatus, siekti tolimesnės idėjų plėtotės bei efektyvaus inovatyvių produktų, technologijų ar paslaugų komercinimo.

Būtent tokio praktinio MTEP rezultatų pritaikymo išskirtines galimybes ir suteikia renginio mentorių vaidmenyje dalyvaujantys potencialūs verslo partneriai ar kitos institucijos, kurias domina bendradarbiavimo ryšių mezgimas.

Šįsyk iš septynių LSMU hakatone dalyvavusių komandų savo idėjas bei novatoriškus sprendimus, skirtus sveikatos pramonei, pristatė šešios komandos. Finalinius grupių pristatymus ekspertų komisija vertino ne tik pagal unikalumą, novatoriškumą, techninį produkto sudėtingumą, bet ir komandos sudėtį, taip pat pristatymo kokybę.

Pirmoji vieta atiteko tarptautinei komandai, kuri už projektą „Alivio“ įvertinta 500 eurų paskatinamąja premija. „Pharm Tech“ hakatono metu susibūrę Arnoldas Janulaitis, Tomas Krukis, Marcas Blincsteinas, Elžbieta Novošinskaitė ir Dominyka Žukaitė ne kartą keitė idėją, kol galiausiai apsistojo ties opia nūdienos problema.

Džiugino idėjų įvairove

„Sveikatos priežiūros sistema neturi automatizuoto sprendimo pagalbinėms medicininėms priemonėms – gydytojai eikvoja daug laiko ieškodami reikiamos informacijos, nes jiems tenka gilintis į naujausius Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakymus, – projekto atspirties tašką įvardijo vienas grupės narių T. Krukis. – Tad „Alivio“ tikslas – padėti medikams kuo paprasčiau ir efektyviau rasti ligoniui svarbią informaciją bei išvengti nesusipratimų tiek teisinėje sistemoje, tiek dėl pacientų skundų.“

„Alivio“ idėja leistų automatizuoti pagalbinių medicininių priemonių sąrašus, sukurtoje platformoje rodyti, kokios priemonės yra valstybės kompensuojamos (atnaujinama informacija pagal naujausius SAM nurodymus), jų likutį, o jei reikiamos priemonės nėra – galimus analogus.

Komandos bendraminčiai pasiryžę realiai padėti medikams, „Alivio“ projektą tęsdami ir toliau – platformą ketinama išbandyti Kauno klinikose.

Kitos hakatono suvestos komandos projektas „Fresh Up“ apsiribojo ne vien idėja pasiūlyti pramogautojams, vakarotojams skirtų specialių detoksikuojančių priemonių rinkinį – šie produktai irgi buvo sukurti renginio metu. Antrąją vietą pelnęs projektas įvertintas 300 eurų premija.

„Data Bridge“ projektą pristačiusi komanda atkreipė dėmesį į taip pat svarbią pastarojo meto aktualiją: svetimšaliai (studentai, imigrantai) susiduria su didžiule problema, norėdami gauti ligos istoriją iš savo šalies, tad atvykę svetur jie tampa tarsi naujagimiai be sveikatos duomenų. Už pasiūlytus problemos sprendimo būdus idėjos autoriai įvertinti trečiąja vieta bei 200 eurų premija.

Auga renginio tarptautiškumas

Kaip teigė vienos lyderių komandos narys T. Krukis, „Pharm Tech“ hakatonas suteikė labai daug teigiamų emocijų.

„Pirma, norėdami padėti vieni kitiems bei sėkmingai išplėtoti projektą, atradome komandos svarbą ir dinamiką. Antra – judėjimo pirmyn svarbą, nors ir ne vieną kartą atrodydavo, jog esame beviltiškoje situacijoje. Trečia, patyrėme, jog tik dėl bendravimo tarpusavyje, su kitais žmonėmis, susisiekę su reikiamos srities specialistais galime bandyti ką nors sukurti ir išspręsti aktualią problemą“, – įspūdžiais dalijosi pašnekovas.

Savo ruožtu šio idėjų turnyro atstovai džiaugiasi ir nuosekliai augančiu tokių LSMU renginių tarptautiškumu – pastebima, kad užsienio studentai kiekvienais metais juose dalyvauja vis aktyviau.

„Pharm Tech“ hakatono organizatoriai ir partneriai: LSMU Sveikatos inovacijų vysytmo centras, Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedra, Inovacijų agentūra, rėmėjas – vaisvandeniai „Rasa“.