LSMU renginyje – apie sveikatos inovacijas, pokyčius ir pasiekimus

2023-12-28
< Grįžti

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas 2023-iuosius užbaigia dar vienu svarbiu įvykiu. LSMU Emanuelio Levino centre vykusiame tinklaveikos renginyje „From Zero to Hero“  antrepreneriai, mokslininkai, tyrėjai bei verslo atstovai suvienijo pajėgas bendram tikslui – kad mokslas veiktų ne tik visuomenės labui, bet ir teiktų apčiuopiamą naudą kiekvienam inovacijų kūrėjui.

Nuo diskusijų iki idėjų

Farmacijos ir gyvybės mokslų raidai bei svarbiems metų pasiekimams skirtame renginyje buvo galima išgirsti ne vieną įkvepiančią istoriją, o į karštas diskusijas vertingomis įžvalgomis įsitraukė tiek sveikatos priežiūros srities specialistai, tyrėjai, mokslininkai, tiek verslo atstovai ir kiti bendruomenės nariai.

Dvi renginio dienos buvo itin produktyvios ir kupinos unikalaus turinio. Pirmosios dienos programa kvietė kalbėti apie farmaciją plačiuoju požiūriu – nuo inovacijų iki komunikacijos. Ne mažiau atradimų pažėrė ir praktinėms dirbtuvėms skirta antroji renginio diena.

Čia tarptautine inovacijų patirtimi dalijosi žymus verslo vadovas ugdytojas, švietimo ekspertas ir mentorius iš Nyderlandų Akos R. Wettersas. Tuo metu praktinėse dirbtuvėse dalyvavę LSMU medicininės ir veterinarinės genetikos studijų programos studentai pristatė savo idėjas, kurios tik dar kartą paliudijo, kokia smalsi, empatiška ir inovatyvi yra Universiteto akademinė jaunuomenė.

Simboliška, jog atskiro dėmesio renginyje sulaukė reikšminga bei solidi šių metų sukaktis – šimtmetis nuo žurnalo „Farmacijos žinios“ leidybos pradžios. Kaip žinia, 1923–1940 m. gyvavęs profesinis leidinys anuomet buvo pagrindinė farmacininkų bendruomenei skirta žiniasklaidos priemonė.

Prognozes įvertins laikas

Atkūrus Nepriklausomybę, Lietuvoje buvo leidžiami tokie profesiniai leidiniai, kaip „Lietuvos farmacijos žinios“, tęsiantys prieškario „Farmacijos žinių“ tradiciją, taip pat „Farmacijos verslas“, „Gydymo meno“ priedas „Farmacija plius“ bei šiuo metu populiarumo nestokojantis žurnalas „Farmacija ir laikas“.

Tad diskusija „Žurnalas – postas – podkastas. „Farmacijos žinioms“ – 100“ suteikė galimybę įvertinti, kaip keitėsi profesinė komunikacija nuo spausdintinių leidinių iki šiandien populiarių socialinių tinklų. Jos dalyviai aptarė, kaip per šimtmetį keitėsi skaitytojų poreikiai, farmacijos žurnalų turinys – vyraujančios publikacijų temos bei kaip plėtojosi bendravimas tarp farmacininkų.

Diskusiją moderavusi farmacijos istorikė doc. Vilma Gudienė viliasi, jog išsiskyrusias specialistų nuomones netruks įvertinti laikas: „Diskutuojant apie tai, ar dirbtinis intelektas ir socialiniai tinklai iš esmės pakeis klasikinę žiniasklaidą, vieni dalyviai teigė, kad įvyks esminiai pokyčiai, o kiti savo ruožtu tvirtino, kad klasikinė žiniasklaida išliks svarbi dėl gilesnės įvykių analizės ir kritinio informacijos vertinimo. Tad šias prognozes hipotetiškai susitarta prisiminti ir įvertinti po penkerių metų“.

Auginti farmacijos lyderius

Renginys tapo puikia erdve ir naujai prasmingai LSMU iniciatyvai – dalį mokslo veiklos uždirbtų lėšų skirti talentingiems bei inovatyviems farmacijos studentams skatinti. Idėjos autorė, skyrusi asmeninių ir iš mokslo veiklos uždirbtų lėšų, – LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vadovė prof. Jurga Bernatonienė.

„From Zero to Hero“ metu buvo galima susipažinti su naujausiais farmacijos ir medicininės chemijos studentų pasiekimais, o iš 21 pristatyto projekto išrinkti trys nugalėtojai, kuriems skirta Ateities farmacijos stipendija.

Pirmoji vieta farmacijos studentei Kotrynai Gečiauskaitei skirta už naujovišką gydymo metodiką: ji efektyviai pristato vaistines medžiagas į periodonto kišenes bei sprendžia vieną pagrindinių periodonto ligų gydymo problemų – vaistų poveikio trukmę ir stabilumą burnos ertmėje.

Antrosios vietos nugalėtojos Goda Vidmantaitė ir Simona Satkauskaitė atsigręžė į mitybos nepakankamumui skirtus gėrimus – taip gimė idėja patobulinti šio produkto gamybos technologiją ir padaryti jį prieinamesnį pacientams. Trečiosios vietos laimėtoja Victoria Constantinidis Chagas pristatė idėją nanomedicinos metodui, atveriant galimai naują terapijos erą, padėsiančią sumažinti Alzheimerio ligos simptomus ir galbūt pakeisti jos eigą.

Tarsi amerikietiški kalneliai

„From Zero to Hero“ gerąja prasme buvo tarsi amerikietiški kalneliai – šis kupinas įspūdžių ir staigių posūkių renginys paskatino ne tik labiau gilintis į Alzheimerio ligos subtilybes, bet ir suteikė galimybę daugiau sužinoti apie ateities technologijas farmacijos srityje“, – įspūdžiais dalijosi Ateities farmacijos stipendijos laureatų trejetuką vainikavusi V. Constantinidis Chagas.

Studentės žodžiais, visa ši neįkainojama patirtis ir nuostabios dalyvių idėjos leido suvokti, kiek daug įmanoma pasiekti, pasinėrus į naujovių sferą.

Savo ruožtu organizatoriai džiaugiasi, kad „From Zero to Hero“ tapo ne tik puikia proga iš arčiau pažvelgti į mūsų sveikatos inovacijų sektoriaus pokyčius, į iššūkius ir ateities perspektyvas – tokio pobūdžio renginiai neabejotinai svariai prisideda ir pristatant bei demonstruojant LSMU mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatus, mezgant ryšius su potencialiais partneriais, taip siekiant užtikrinti efektyvų produktų komercinimą.