LSMU Virškinimo sistemos tyrimo instituto jaunoji mokslininkė G. Varkalaitė susitiko su Nobelio premijos laureatais

2022-08-25
< Grįžti

Šių metų birželio 26 d. – liepos 1 dienomis smaragdinio Bodeno ežero apsuptyje įsikūrusiame Vokietijos miestelyje Lindau vyko susitikimas su Nobelio premijos laureatais. Tai buvo 71-asis susitikimas, kuris šiais metais skirtas chemijai, o jame dalyvavo apie 35 Nobelio premijos laureatai.

Lietuvos mokslų akademija (LMA) yra pasirašiusi Savitarpio supratimo Memorandumą su Lindau Nobelio laureatų susitikimų taryba bei Lindau Nobelio premijos laureatų susitikimų prie Konstancos ežero fondu. Tokiu būdu LMA turi galimybę nominuoti 3 talentingiausius studentus, kurie atstovautų įstaigą šiame renginyje.

Konkursas buvo organizuojamas keliais etapais – Lietuvoje ir Vokietijoje. Šiemet LMA gavo 6 paraiškas. Doktorantų kategorijoje dalyvauti nominuota buvo Greta Varkalaitė (LSMU Virškinimo sistemos tyrimų institutas, Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorija). Doktorantūros laikotarpio metu G. Varkalaitė paskelbė 16 straipsnių žurnaluose su svorio koeficientu, įskaitant ir prestižiniais laikomus „Gut Microbes“ (IF -9,7) bei „EBioMedicine“ (IF-11,2), taip pat aktyvai dalyvavo mokslinėje veikloje, todėl sulaukė svarių žymių mokslininkų rekomendacijų. Atsižvelgdami į doktorantės mokslinį indėlį, Lindau Nobelio laureatų susitikimų taryba taip pat patvirtino Gretos kandidatūrą.

Lindau miestelyje iš viso pasaulio (apie 90 skirtingų šalių) susirinkę jaunieji mokslininkai turėjo galimybę dalyvauti susitikimuose su Nobelio premijos laureatais, kur jie pristatė savo tyrimus, apmąstė tolesnę karjerą bei kalbėjosi su atrinktais jaunaisiais mokslininkais. Šiais metais kvietimo dalyvauti sulaukė apie 600 jaunųjų mokslininkų, tarp jų net trys lietuviai – dokt. Greta Varkalaitė, Lukas Naimovičius (Vilniaus universitetas) ir dr. Viktorija Glembockytė (Ludwig-Maximilians-Universität München). Renginio programa buvo labai įvairi, ją sudarė bendros Nobelio premijos laureatų paskaitos, paskaitos Nobelio laureatų pasirinkta tema (Agora talk), viešos diskusijos (Panel discussion), mažesnės apimties diskusijos su atskirais Nobelio premijos laureatais (Open exchange), partnerių renginiai, mokslo pusryčiai (Science Breakfasts) ir mokslo pasivaikščiojimai (Science Walks), kur dalyviai rūpimus klausimus su laureatais galėjo aptarti uždarose grupėse.

„Dalyvavimas šiame renginyje buvo neįkainojama patirtis. Susitikimas su Nobelio premijos laureatais ir, drąsiai galima teigti, perspektyviausiais jaunaisiais mokslininkais, kurie visi (ir laureatai, ir jaunieji mokslininkai) taip pat kaip ir tu dalinasi įvairiais sunkumais, viltimis ir dega atradimo džiaugsmu, daro šią vietą ypatinga. Įspūdžiai lieka visam gyvenimui, nes tu tampi didžiulės bendruomenės dalimi ir Lindau Alumni nariu. Taip pat didžiulį įspūdį paliko galimybė betarpiškai bendrauti su mokslo pasaulio žvaigždėmis, vakarienės metu man pačiai garbė teko sėdėti šalia prof. Jean-Marie Lehn (1987 m. Chemija ) ir iš pirmų lūpų išgirsti apie šiuo metu vis dar aktyviai vykdomus jo naujausius tyrimus“, – įspūdžiais dalijosi G. Varkalaitė.

Akad. prof. Limas Kupčinskas,

Lietuvos mokslų akademijos Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkas

Renginio akimirkos