Mokslo pažanga verslui. Odontologija

2022-04-21
< Grįžti

Lietuvos verslo įmonės aktyviai siekia bendradarbiauti su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU) ir patobulinti ar sukurti naujus inovatyvius produktus, pasikonsultuoti su specialistais, savo srities ekspertais ar tiesiog patikrinti turimas idėjas.

„Verslo įmonės vis dažniau ieško sprendimų inovatyvių produktų vystymui ar trūkstamų kompetencijų įvertinti kilusias idėjas, todėl džiaugiamės, jog LSMU galime pasiūlyti kokybiškas paslaugas verslui, siekiant tobulinti ir kurti žmogaus sveikatai ar veterinarijai skirtus produktas“, –  sako LSMU Sveikatos inovacijų vystymo centro vadovas Edmundas Šalna.

Vienas iš tokių pavyzdžių  – įmonės „Prodenta“ pateiktas užsakymas-galimybių studija, kuria siekiama sukurti naują dantų implantavimo sistemą. Šią galimybių studiją atliko Odontologijos fakulteto, Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos prof. Gintaras Janužis. Dantų implantacija yra tapusi rutinine procedūra, su vis mažėjančiu rizikos potencialu, kad implantai neprigis. Tačiau siekiant optimizuoti implantų gamybą nuolat ieškoma inovatyvių sprendimų, kurie padėtų sumažinti sąnaudas ir laiko kaštus.

Dar vienas puikus verslo ir mokslo bendradarbiavimo pavyzdys šioje srityje  – įmonės „Dantys ir implantai“ pateiktas užsakymas-galimybių studija, kurios tikslas  – išsiaiškinti inovatyvių dantų implantų pozicijos pernešimo į skaitmeną sistemą. Šią studiją atliko Odontologijos fakulteto, Dantų ir žandikaulių ortopedijos klinikos vadovas prof. Gediminas Žekonis ir klinikos lektorius Julius Maminskas. Prasidėjus skaitmenizavimui odontologijos srityje, nuolat ieškoma būdų, kaip efektyviau pernešti duomenis, kurie padidintų dantų protezo gamybos našumą, tikslumą ir kt., o realių sprendimų vis dar trūksta.

„Bendradarbiavimas su mokslo institucijomis yra naudingas ne tik produkto vystymui, tačiau ir pirminės idėjos vertinimui ir tolesnių investicijų paskirstymui. Norime nuoširdžiai padėkoti LSMU bendruomenei už lankstumą, atsidavimą ir profesionalų mokslinį darbą, kuris padės toliau vystyti mūsų iškeltas idėjas”,  – teigia UAB „Dantys ir implantai“ direktorius Justas Lapinskas. Būtent ieškant optimaliausių sprendimų ir buvo pasitelktos LSMU Odontologijos fakulteto tyrėjų komandos, kurios parengė galimybių studijas. Atliktos studijos padės odontologijos klinikoms toliau vystyti naują dantų implantavimo sistemas, pritaikyti skaitmeninius sprendimus ir siekti geriausių rezultatų šioje srityje. Toks verslo ir mokslo bendradarbiavimas stiprina ryšius tarp mokslininkų komandų ir verslo, taip pat yra puiki galimybė LSMU tyrėjų komandoms dalintis savo ekspertinėmis žiniomis, paversti savo išradimus konkrečiais produktais.

„Mokslo vystomi išradimai ir turimos žinios yra labai įdomios verslui, todėl svarbu, kad tai būtų plačiai viešinama ir prieinama verslo atstovams. Atvira ir aktyvi komunikacija apie mokslo pajėgumus gali paspartinti tam tikrų išradimų komercializavimą ar papildomų lėšų pritraukimą inovatyvių produktų kūrimui, kai pasitelkiamas tinkamas verslo partneris“, – sako LSMU Sveikatos inovacijų vystymo centro vadovas Edmundas Šalna.